З початком військових дій в декілька разів збільшилось психологічне навантаження на мирних мешканців та військовослужбовців. Відмічається зростання психічних ментальних розладів, психосоматичних розладів та патологій. Вчені підрахували, що після закінчення війни психологічної допомоги та реабілітації будуть потребувати близько 15 млн. наших співгромадян. Все українське суспільство є залученим до колективної психологічної травми, що обумовлено загибеллю близьких людей, переміщенням до нових місць перебування, проживання, втратою житла, майна та іншим. Це нове для нашого суспільства поняття, яке пов’язане з викликами сьогодення.
Війна впливає на різні категорії населення та різні вікові групи. Так відбувається дуже велике навантаження на психічне здоров’я дітей та підлітків. Багато з них постраждало від прямих військових дій, бачили та чули вибухи, руйнування та смерті близьких, стали біженцями.Вимушені внутрішні та зовнішні мігранти, переміщенні особи, яким в наслідок бойових дій довелося покинути свої домівки, свій звичний спосіб життя, стати безробітними, військовослужбовці, які отримали бойові та психологічні травми.
Внаслідок різних стресових ситуацій у людини розвиваються генералізовані тривожні розлади, панічні атаки, посттравматичні стресові розлади, що можуть привести до депресивних станів та тяжких депресій. Тригерами психічних розладів здебільше являються травмуючи життєві ситуації, як руйнування домівок, втрата майна, вимушений переїзд. Не додає впевненості в майбутнє потік негативної інформації, погані новини.
Люди, що пережили травмуючи ситуації повинні пам’ятати, що в країні, місті, районному центрі існують служби психологічної допомоги. Первинну психологічну допомогу надають близькі люди, що співчувають, що надають постраждалій людині їжу, напої, дах, щоб вона змогла десь переночувати, ковдру, щоб вона змогла зігрітися. Також це волонтерські організації, сімейні лікарі, центри соціальної адаптації, в яких можуть працювати і психологи та психотерапевти.
При потребі в іншому рівні психологічної допомоги (це кваліфіковані психіатри, психологи, психотерапевти, медичні психологи), людину скеровують в Центри психологічної допомоги, де працює психологічна служба. В деяких лікарнях відкриваються відділення психологічної допомоги зі стаціонарними ліжками. Тут можна отримати медикаментозне та психотерапевтичне лікування.
На базікафедри медичної психології, психосамотичної медицини та психотерапії НМУ ім. О.О.Богомольцявченими психологами та іншими спеціалістами з ментального здоров’я організацій-партнерів, в соцмережі телеграм був створений сервіс безкоштовної психологічної допомоги - платформа «Розкажи мені». С початком військових дій до неї був доданий цифровий асистент чат бот «Друг».Ці цифрові платформи розраховані на те, щоб людина могла отримати підтримку та першу психологічну допомогу, профілактику психічних проблем в майбутньому. Після відповідей на питання, вони надають первинну інформацію про психологічний стан людини, рекомендації та перевірені техніки, за допомогою яких людина може самостійно займатися реабілітацією. А також можливість звернутися до реального спеціаліста, долучитися до онлайн терапії з психологом. Цими чат ботами легко користуватися, вони анонімні та доступні 24/7.
Тривалі тривожні стани, депресивні стани без психологічної підтримки та допомоги можуть привести до стійких адаптаційних розладів, розладів поведінки, коли людина пригнічена та не може піклуватися про себе, свою родину, дітей; до психосоматичних захворювань, як синдром подразненої кишки, порушення сну, головному болю. З тривалим часом можуть виникати суїцидальні думки. Окрім того треба своєчасно помітити психологічні проблеми в дитини: це і залежність від гаджетів, соціальних мереж, булінг, розлад харчової поведінки. Також зараз літні люди частіше опиняються в травмуючих стресових обставинах, що може стати тригером для більш раннього розвитку деменції та інших психологічних адаптаційних та психосоматичних розладів. Вони, як і діти та підлітки потребують нашої більшої уваги та піклування.
Нам всім треба бути більш уважнішими до нашого психічного здоров’я, до психічного здоров’я близьких та рідних, та інших оточуючих нас людей, допомагати, співчувати, надавати підтримку. Психічне здоров’я є складовою частиною поняття ЗДОРОВ’Я і йому треба приділяти увагу як кожній людині так і суспільству вцілому. |