Людина проводить уві сні приблизно третину свого життя. Якщо ми повинні піклуватися про своє тіло під час неспання, аби наше життя було повноцінним і організм міг правильно функціонувати, то не менш важливо дбати і про повноцінний сон.
Вченими давно доведено, що сон впливає на всі сфери життєдіяльності організму, а «недосип» викликає:
- погіршення роботи головного мозку, знижує здатність до концентрації і уваги;
- сприяє депресії, тривозі, розладам емоційного стану, погіршенню результативності роботи;
- зниження імунітету;
- зниження ефективності вакцинації;
- збільшується ризик розвитку захворювань серцево-судинної системи (підвищення тиску, рівню шкідливого холестерину, інфаркти, інсульти);
- збільшується ризик розвитку цукрового діабету і ожиріння.
На здоров’я людини впливає не тільки тривалість сну, а також його безперервність. Відомо, що сон складається з декількох фаз: повільної і швидкої, які діляться в свою чергу на підфази, і послідовність цих фаз повторюється в певному порядку кілька разів протягом сну. Щоб сон був повноцінним, таких циклів повинно бути не менше п’яти і кожен цикл складає приблизно 1,5 години. Звідси і розраховано, що середня тривалість здорового сну дорослої людини повинна бути в середньому 8 годин.
Сон необхідний для правильної життєдіяльності організму і безпосередньо впливає на якість та тривалість життя в цілому. Правильна доза сну – найкращий засіб від стресу та ефективний захист від депресії. Якщо ми висипаємося, це дуже впливає на наше функціонування. Ми менш дратівливі, не страждаємо від припливів поганого настрою, вміємо ефективно заспокоюватись та мислити позитивно.
Здоровий сон людини також означає більший контроль над емоціями. Слід зауважити, що регенерація головного мозку має вирішальне значення. І короткий денний сон, і хороший нічний сон – найкращі способи відновитись. Хороший нічний сон також означає найкращий контроль ваги. Сон і метаболізм контролюються одними й тими самими областями мозку.
Під час сну виробляється гормон мелатонін, який знижує рівень глюкози та інсуліну, підвищує чутливість до інсуліну. Тому дефіцит цього гормону сприяє розвитку ожиріння, а згодом і цукрового діабету. Мелатонін, в свою чергу, стимулює вироблення колагену. Це білок, який запобігає появі зморшок, тонізує і живить шкіру, впливає на її регенерацію. Вважається, що мелатонін виробляється в стадії глибокого сну, тому важливо мати здоровий повноцінний сон продовж всієї ночі.
Пам’ятайте: ваші звички та поведінка продовж дня і особливо перед сном впливають на якість сну. Щоб сон був здоровим і максимально допомагав нормальній життєдіяльності всього організму, необхідно:
- виробити звичку лягати спати в одині той самий час, неварто порушувати режим на вихідних;
- за кілька годин до сну, не навантажувати свій організм жирною, гострою і солодкою їжею;
- відмовитися від кофеїну за 6 годин до сну;
- уникати перезбудження нервової системи (не дивитися телевізор, комп’ютер, телефон безпосередньо перед сном) і фізичної перенапруги, тобто не варто тренуватись безпосередньо перед сном;
- якщо ви відчуваєте складнощі з нічним сном, не варто спати вдень;
- позитивно впливають нетривалі прогулянки на свіжому повітрі, читання улюбленої книги, теплий душ;
- створити зручне місце для сну(варто забезпечити тишу та зменшити освітлення, використовувати зручне ліжко, подушку та постіль);
- провітрити спальну кімнату перед сном та встановити комфортний для вас температурний режим.
Більшість порушень сну можна попередити, достатньо виконувати прості поради. Якщо ви маєте порушення сну продовж місяця, чи прокидаєтесь з відчуттям втоми – зверніться за консультацією до свого сімейного лікаря.
Лікар-епідеміолог Жоріна В.І. Помічник лікаря-епідеміолога Тимошевська В.В. |