logo Ukrainian flag
 
Ботулізм, фактори його передачі.

Проблема захворюваності населення на ботулізм під час воєнного стану надзвичайно актуальна. Коли ведуться бойові дії, вкрай складно, а іноді практично неможливо звернутися до медичного закладу за отриманням своєчасної  допомоги.

За останні 5 років на території  Донецької області найвища кількість випадків захворювань на ботулізм реєструвалася у 2018 році - 9 випадків з 9 постраждалими.  У 2019 році  зареєстровано 5 випадків з  5 постраждалими, у 2020- 3 випадки з 3-мя постраждалими, у 2021- 1 випадок. На щастя у 2022 році на території нашої області випадки ботулізму не реєструвалися.

Більшість випадків захворювань населення  Донецької області на ботулізм пов'язані з вживанням  в'яленої або копченої не патраної риби домашнього приготування (83,3%). У 16,7% захворювання були пов'язані із вживанням домашніх консервованих грибів та овочів.

Крім того, причиною  захворювання можуть стати  виготовлені вдома: в’ялені  та копчені м’ясні вироби, ковбаси,  м’ясні  та рибні консерви, солона  риба, консервовані ягоди.

У зв’язку з чим ДУ «ДОНЕЦЬКИЙ ОЦКПХ МОЗ» попереджає громадян про небезпеку, на яку можливо наразитися при вживанні  вищевказаних продуктів  харчування, які приготовлені шляхом позбавлення доступу кисню та не піддані попередній термічній обробці.

Ботулізм - саме важке харчове отруєння бактеріальної природи, летальність від якого становить понад 20%. Виникає внаслідок отруєння токсинами бактерій ботулізму і супроводжується важким ураженням центральної та вегетативної нервової системи. Ботулотоксин  є найсильнішою органічною отрутою, яка більш ніж в 400 тисяч разів більш токсична за отруту гримучої змії. Збудник ботулізму широко розповсюджений в навколишньому середовищі (у вигляді спор він знаходиться в мулі річок, морів, грунті тощо). Спори надзвичайно стійкі, можуть місяцями зберігаються у грунті, харчових продуктах, тривалий час витримують заморожування, висушування, кип'ятіння витримують протягом 25-30 хвилин. За відсутності доступу кисню (анаеробні умови) спори масово проростають, збудник розмножується з продукуванням токсину. При кип'ятінні продукту протягом 20 хвилин ботулотоксин руйнується.

Як вище сказано, найчастіше захворювання на ботулізм пов’язані з вживанням продукції домашнього приготування. Заражена їжа може зовні виглядати абсолютно доброякісною та придатною для вживання, але насправді бути надзвичайно небезпечною. Крім того, продукт твердої консистенції може бути інфікований спорами ботулізму гніздно (внаслідок чого хворіють не всі особи, які вживали продукт, а лише ті особи, яким дістався інфікований шматочок). Іноді ботулізм легко визначити по кришках, що здулися. На що  варто звернути увагу громадян, які в такий складний час не особливо перебирають продуктами та використовують в їжу всю консервацію, яка у них збереглася. У випадку «бомбажу» банку з продуктом необхідно відразу викинути: він непридатний для харчування.

Інкубаційний період від кількох годин до 12 діб. Чим коротший інкубаційний період, тим важче протікає захворювання. Як правило, захворювання починається з нехарактерної симптоматики (загальна слабкість, головний біль, можуть спостерігатися тяжкість у шлунку, нудота, багаторазове блювання, пронос). Через кілька годин після початку захворювання з'являється специфічна симптоматика: розлад зору («туман, сітка» перед очима, двоїння предметів, опущення повіки), параліч м'якого піднебіння, язика, глотки, гортані, поперхування, осиплість голосу, розлад мови, аж до повної афонії, порушується акт жування та ковтання, неможливість ковтання навіть води (виливається через ніс). Парези м'язів шлунка та кишечнику призводять до появи стійкої запору та метеоризму. При несвоєчасному наданні допомоги може настати смерть від дихальної недостатності та ураження судинно-рухового центру головного мозку. Тільки своєчасна діагностика та введення протиботулінічної сироватки забезпечує сприятливий результат захворювання.

Найкращий спосіб захистити себе та своє здоров'я – утриматися від їжі, про якість якої нічого невідомо. Профілактичні заходи мають бути спрямовані на попередження попадання збудника в сировину, правильну термічну обробку, попередження проростання спор, розмноження бактерій та утворення токсину. Рибу після улову перед в'яленням, копченням, засолом обов'язково необхідно швидко випатрати, промити проточною водою; важливо дотримуватись температурного режиму її зберігання.

При виробництві сирокопчених окістів не допускати забруднення свинячих туш вмістом кишечнику; посол проводити в умовах холоду для попередження проростання спор та продукування токсину. При консервуванні в домашніх умовах, особливо м'ясних і рибних продуктів, необхідно проводити тиндалізацію (протягом двох діб прогрівати консерви при температурі 100°С 5 хвилин для переходу спор в вегетативну форму), після чого простерилізувати консерви при температурі 100°С - не менше 40 -60 хвилин з подальшою герметичним закриттям. У домашніх умовах приготовлені продукти краще піддати додатковому варінню. Овочі, фрукти, ягоди повинні бути добре відмиті від часток землі. Неприпустимо консервувати овочі, фрути та ягоди, що зазнали псування. Гриби складно повністю звільнити від мікрочастинок грунту, тому не рекомендується консервувати їх в герметично закритих банках в домашніх умовах. При домашньому консервуванні, особливо овочів, що містять мало природного кислоти, необхідно додавати за рецептурою оцтову, лимонну кислоту, тому що збудник ботулізму не любить кисле середовище. Стерилізація повинна проводитися в ємностях із окропом. Тривалість варіння має становити від 15-20 хвилин (ягоди, фрукти) до 90 хвилин (горох). Важливо добре стерилізувати банки і кришки безпосередньо перед закладкою в них продуктів

Міцного всім здоров'я !

 

Зв'язок

Телефон

Телефон:

(06264) 1 72 12

Моб. тел.: 
+38 095 457 5453

Електрона адреса: 
obllabcentre_kram@ukr.net