Це кредо життя видатного вченого Миколи Амосова, який був великим прихильником і пропагандистом фізичної культури. Регулярна фізична активність може зробити дива з нашим здоров’ям та тілом.
Фізична активність допомагає запобігти хворобам серця, діабету, остеопорозу та іншим захворюванням і є ключовою умовою для підтримки здорової ваги.
Незважаючи на це, тільки 1% людей в Україні отримують достатні фізичні навантаження або використовують свій вільний час для фізичної активності.
Дослідження показали, що в результаті фізичної активності поліпшуються інтелектуальні здібності людини, знижується ризик інсульту.
“Не бігаєш, поки здоровий, побігаєш, коли занедужаєш”, - стверджує народна мудрість. Вчені визначили, що при гіподинамії погіршується здатність м’язів скорочуватися, змінюється хімічний склад білків, з кісткової тканини виливається кальцій і кістки стають крихкими.
Особливо важко недолік руху позначається на кровоносних судинах, серці та нервовій системі. Страждають обмінні процеси, стрімко збільшується маса тіла.
Встановлено, що при переході дитини з дитячого саду в школу її рухова активність знижується на 50%.
Всіх цих явищ можна уникнути, якщо використовувати кожну нагоду для руху, а саме:
- займатися ранковою гімнастикою щодня.
Дорогу в школу чи на роботу (хоча б частину її необхідно пройти пішки. Перерву також треба провести в русі. Під час підготовки домашніх завдань корисні будуть короткі перерви для домашніх вправ.
Намагайтеся не користуватися ліфтом і транспортом там, де це можливо.
Привчайте себе з юних років до ходьби , поєднайте її з дихальною гімнастикою. Зараз все більше і більше людей займаються оздоровчим бігом.
Перед тим як почати заняття, у перший день занять спочатку потрібно походити хвилин 15-20, а потім перейти на біг (2-3 хвилини), потім знову на піший хід. Тривалість бігу збільшувати залежно від самопочуття та частоти пульсу (якщо після бігу пульс буде в 2 рази частіший, ніж у стані спокою, то його можна вважати нормальним).
Все частіше людей почали займатися “Скандинавською ходьбою” (оздоровча ходьба зі спеціальними палицями).
Під час ходьби з палицями задіяні практично всі м’язи верхньої частини тіла, майже не використовуються протягом дня (плечовий пояс, спина, груди).
Не рекомендується бігати на носках, як при спортивному бігу. Для бігу потрібні кросівки, кеди, але не тапочки.
Гарну розминку дають велосипедна прогулянка і плавання. У зимовий час краще ніж лижна прогулянка, нічого не придумаєш (лижі прекрасно розвивають дихальну, зміцніють серцево-судинну і нервову систему.
Але, треба пам’ятати, що фізичні навантаження потрібно нарощувати поступово і обов’язково здійснювати за рекомендацією лікаря.
Не втрачайте найменшої можливості “відчути м’язову радість”- як говорив І. П. Павлов.
Фізична праця — гарний відпочинок після занять розумовою працею, навчанням. Треба використовувати всі можливості для руху.
Рух-це здоров’я, а здоров’я -це життя!
Лікар з гігієни дітей та підлітків Селидівської філії Світлана Османова |