logo Ukrainian flag
 
Профілактика аскаридозу.

Аскаридоз є геогельмінтозом і не передається від людини до людини безпосередньо. Заразитися можна тільки яйцями аскарид, які потрапили у вологий грунт та набули інвазивності. А вже потім інвазовані яйця потрапляють в організм людини при вживанні забрудненої води, немитих овочів, фруктів, зелені та через забруднені руки (при роботі на земельній ділянці, а дітей – під час гри на землі та в піску), якщо не дотримуватися правил особистої гігієни. Мало хто знає, що наряду з такими клінічними проявами аскаридозу, як висока температура тіла, нудота, блювота, зниження апетиту, болі в животі (навколо пупка), може бути і розлад стільця, а при легеневій фазі розвитку (личинки, які з’явилися із яєць, потрапляють в легені), крім підвищеної температури тіла буде і кашель, при цьому, як правило, лікують бронхіт, пневмонію, а не основне захворювання.

На жаль, склалась хибна думка, що глистна інвазія – це нічого страшного. Але недарма захворювання відносять до паразитарних, де гельмінт не лише забирає поживні речовини з організму людини, але ще виділяє свої продукти життєдіяльності, фактично отруюючи її, провокуючи алергізацію інвазованого організму.

Щоб запобігти зараженню аскаридозом слід проводити заходи в декількох напрямках, а саме –унеможливити попадання фекалій людини в грунт та грунтові води. Категорично не можна удобрювати грунт фекаліями. З цією метою найбільш раціонально в оселях, де немає каналізації, піддавати фекалії біотермічній дегельмінтації за допомогою компостування. Можна користуватись для відхожого місця двома ямами, які використовуються почергово через рік. На час користування однією з них, друга повинна присипатися землею і гашеним вапном, так як за рік, де  яма буде закрита, яйця аскарид гинуть. Для дегельментизації в вигрібних ямах та забруднених фекаліями ділянках грунту може бути використане негашене вапно, тому що при гасінні вапна висока температура вбиває яйця гельмінтів. Слід також дотримуватись правил будівництва туалетів на присадибних господарствах. Туалети слід будувати на піднятих місцях і мати у вигрібній ямі бетонований або глиняний замок, щоб запобігти потраплянню яєць аскарид разом з талими і дощовими водами на територію ділянки.

Своєчасне лікування інвазованого є важливим профілактичним заходом, так як при цьому досягається мета не лише звільнення людей від аскарид, але й охорона навколишнього середовища (ґрунту) від забруднення яйцями гельмінтів. Рівень санітарної культури інвазованих відіграє при цьому основну роль.

З метою особистої профілактики не слід пити сиру воду, якщо немає впевненості в чистоті джерела водопостачання. Миття рук перед приготуванням їжі та її вживанням є обов’язковою умовою. Овочі потрібно двічі вимити: спочатку перед чищенням, а потім очищені. Фрукти, що впали на землю, ягоди, а особливо полуниці, слід промити під потужним струменем води, а потім на 2-3 секунди, безпосередньо перед вживанням, занурити в крутий окріп. Зелень необхідно замочити на 30-40 хвилин у холодній воді, потім добре промити під проточною водою.

Прийшло літо – пора першої зелені, активних земляних робіт, тому бережіться і будьте здорові!

Пам’ятайте,що захворювання легше попередити, ніж його лікувати.

 


Ентомолог  Мар’їнської філії ДУ «ДОНЕЦЬКИЙ ОЦКПХ МОЗ»  Яніна Вербицька

 

Зв'язок

Телефон

Телефон:

(06264) 1 72 12

Моб. тел.: 
+38 095 457 5453

Електрона адреса: 
obllabcentre_kram@ukr.net