logo Ukrainian flag
 
Ієрсиніозна інфекція – можливий сучасний виклик.

Збудник хвороби ієрсинія належить до одного «родового клану» з чумою. Але, силу своєї страшної родички ієрсинії не успадкували – проте набралися від неї підступності: є труднощі в розпізнаванні цієї інфекції та можливі ускладнення після перенесеного захворювання.

 

Основний резервуар бактерій – грунт, вторинний резервуар – мишовидні гризуни. Джерелом інфекції можуть бути корови, кози, вівці, свині, хвора людина та здоровий бактеріоносій. Існують три шляхи передачі інфекції людині: харчовий, водний, контактно-побутовий. Ієрсинії не виносять тепла, нагрівання до 60 градусів вбиває їх вже через півхвилини. Проте, бактерія витримує холод і багаторазове заморожування та розмерзання. Температура 4-8 градусів є сприятливою для розмноження бактерій. Ієрсинії можуть проживати на свіжих овочах (капуста, морква, картопля, яблука) в умовах овочесховища та холодильника. За офіційними даними МОЗ України захворюваність ієрсиніозом коливається в межах 0,56-0,24  на 100 тисяч населення.  Проте більшість випадків ієрсиніозної інфекції не діагностується чи реєструється під іншими діагнозами.

Ієрсиніоз гостре інфекційне захворювання, що проявляється симптомами загальної інтоксикації і ознаками ураження шлунково-кишкового тракту, розвитком аутоімунних ревматичних захворювань. Віддалені наслідки ієрсиніозу – системні червоний вовчак та склеродермія (18%), хронічні захворювання шлунково-кишкового тракту (22%). Інкубаційний період ієрсиніозу триває в основному 6-10 днів (максимально 18 днів). Більш інтенсивно залучаються в епідемічний процес діти віком до 14 років. Симптоми хвороби можуть нагадувати скарлатину, ГРВІ, різноманітні кишкові інфекції, апендицит, ревматизм, мононуклеоз, гепатит та інші. Ієрсинії з потоком крові безперешкодно попадають в печінку, нирки, селезінку, легені і назад в кишечник. «Диверсанти», що осіли в лімфовузлах і селезінці, вміють затаюватися на довгі роки і в самий невідповідний момент викликати новий спалах хвороби.

Низька температура та висока вологість – ідеальні умови для розмноження мікроорганізмів.

На думку вчених, вже до березня в овочесховищах збудник ієрсиніозу виявляється в третині проб моркви, капусти, цибулі та інших овочів і фруктів. Зберігаючи погано очищені, забруднені овочі в холодильнику, господині створюють максимально сприятливі умови для розмноження ієрсиній. Причиною захворювання можуть стати цукор, печиво, пряники, сухарі, сир, інші продукти, якщо вони зберігалися на складі у відкритому вигляді. Тому майте на увазі безпечніше купувати всі продукти не розсипом на вагу, а у фабричних упаковках.

Профілактичні заходи слід проводити в декількох напрямках:

  • санітарний контроль за водопостачанням;
  • санітарно-гігієнічні заходи на харчових об'єктах;
  • дотримання правил транспортування, зберігання, приготування та реалізації продуктів і готових страв;
  • захист продуктових складів, овочесховищ від гризунів, дератизаційні заходи;
  • ветеринарний контроль за тваринами.

Продукти потрібно зберігати в приміщеннях, недоступних для гризунів. Для запобігання забрудненню овочів та коренеплодів – звільняти сховища для городини від старих овочів, перед завантаженням, проводити дезінфекцію, білити стіни та підлогу, підсушувати на сонці тару, у разі тривалого зберігання періодично їх перебирати. Продукти на яких знайдені сліди гризунів, краще не споживати, в разі необхідності - обов’язково піддати термічній обробці. Велику роль у боротьбі з мишовидними гризунами відіграє систематичне проведення дератизаційних заходів.  Навесні, з метою боротьби з авітамінозом, батьки намагаються частіше годувати дітей корисними салатами з моркви, капусти, яблук. А звідки з'являються овочі та фрукти на прилавках? З підвалів та овочесховищ, де за зиму встигають досхочу побігати миші. Вони власне і забруднюють овочі збудниками хвороби. Тому необхідно  обробляти кропом овочі, фрукти, зелень, які використовуються для виготовлення салатів. Саме весною найбільший ризик зараження ієрсиніозом

Захворювання можна уникнути, якщо дотримуватися елементарних правил гігієни - ретельно очищати та мити овочі, фрукти, холодильник; попереджувати розмноження гризунів в підвалах та овочесховищах.

У військовий час вірогідність  ієрсиніозу збільшується через:

- проблеми з водопостачанням та виконанням протиепідемічних заходів,

- поширення гризунів в таких умовах, неможливість проведення своєчасно і в необхідному обсязі  дератизаційних заходів як на харчових об`єктах так і на сільськогосподарських підприємствах.

 

ДУ «ДОНЕЦЬКИЙ ОЦКПХ МОЗ»  Завідувачка відділу   Чайка Т.П.

 

Зв'язок

Телефон

Телефон:

(06264) 1 72 12

Моб. тел.: 
+38 095 457 5453

Електрона адреса: 
obllabcentre_kram@ukr.net