logo Ukrainian flag
 
Нове про віспу мавп.

Світом продовжує поширюватись новий вид захворювання – віспа мавп. Всесвітня організація охорони здоров’я (ВООЗ) спочатку вирішила не оголошувати спалах мавпячої віспи надзвичайною подією в галузі громадського здоров’я внаслідок міжнародного поширення хвороби. На початку червня поточного року було виявлено до 3 тисяч випадків захворювання. Але вже з другої половини червня почалось різке зростання кількості заражених вірусом у світі. І рішення було переглянуто. Глава ВООЗ Тедрос Гебреїсус наголосив, що спалах мавпячої віспи є надзвичайною ситуацією в охороні здоров’я на міжнародному рівні. Це найвищий рівень небезпеки, який можна надати епідемії чи пандемії.

Раніше ВООЗ оголошувала подібний ризик тривоги у зв’язку з пандемією COVID-19, епідемією лихоманки Ебола в Західній Африці, поширенням вірусу Зіка у Латинській Америці. За оцінкою керівника ВООЗ ризик зараження мавпячою віспою у багатьох регіонах планети помірний, крім  Європи, де оцінка ризику висока. На початок вересня в 100 країнах світу зареєстровано 51163 випадків захворювання. Більше половини випадків припадає на Північну та Південну Америку – 27803, Європу – 22643, в тому числі 16 смертельних. Перші летальні випадки були виявлені в Африці, в Європі перші випадки смерті зафіксували в Іспанії. В Африці кількість летальних випадків при спалахах сягає 10%, для дітей цей показник збільшується до 15 – 20%.

В Канаді та деяких країнах Європи, таких як Німеччина, Нідерланди темпи захворюваності сповільнились. Ці факти підтверджують те, що за допомогою правильних заходів, які проводяться в цих країнах, спалах віспи мавп можна зупинити. ВООЗ розробила чотири пакети рекомендацій щодо боротьби з вірусом мавпячої віспи для чотирьох категорій країн залежно від кількості зареєстрованих випадків і швидкості поширення вірусу. Для захисту вразливих груп населення та зупинення поширення захворювання, урядам країн світу рекомендовано застосування скоординованих заходів і фінансування співробітництва в галузі обміну вакцинами та методами лікування мавпячої віспи.

Віспа мавп – це вірусне захворювання, яке передається людині від тварин. Вірус мавпячої віспи близький до вірусу натуральної віспи, але не такий заразний і смертельний. Хворіють люди всіх рас та орієнтацій, особливо діти. Симптоми мавпячої віспи: лихоманка, головний біль, слабкість, набряк лімфатичних вузлів, біль у м’язах, специфічний висип на тілі, свербіж.  Триває хвороба 2-4 тижні. Специфічного лікування немає, лише симптоматичне. Серед людей віспа мавп не поширюється легко. Це відбувається лише через тісний контакт: користування білизною хворого, повітряно-краплинним шляхом, через пошкоджену шкіру. Представники ВООЗ наголосили, що вивчають можливість поширення вірусу через нові способи передачі. Що стосується вакцинації, то препарати проти віспи натуральної захищають і проти віспи мавпячої. Якщо людина вакцинована проти віспи натуральної, то її захист проти віспи мавпячої складає 85%. Єдину вакцину, яка         сертифікована, виробляє компанія Bavarian Nordic (Данія). Наразі ВООЗ не вважає масову вакцинацію       проти мавпячої віспи обов’язковою. Якщо найближчим часом хвороба буде швидко прогресувати, то можливо щеплення проти віспи відновлять.

Поки що в Україні не зареєстровано жодного випадку мавпячої віспи. Зі слів головного санітарного лікаря України Ігоря Кузіна, віспа мавп дійде і до України. За його прогнозами будуть реєструватись окремі випадки захворювання, але спалаху не буде. В Україні  є система діагностики. Центри контролю та профілактики хвороб отримали тест-системи для виявлення мавпячої віспи.

У разі загострення епідеміологічної ситуації та поширення масштабів захворювання на віспу мавп у світі, Генеральний директор ВООЗ,  може, як у випадку з коронавірусною інфекцією COVID-19,  визначити відповідний спалах  пандемією.

 

 

В.о.завідувача санітарно-карантинного відділу                                                 О.М.Медвєдєва

 

Зв'язок

Телефон

Телефон:

(06264) 1 72 12

Моб. тел.: 
+38 095 457 5453

Електрона адреса: 
obllabcentre_kram@ukr.net