logo Ukrainian flag
 
Міжнародний день поінформованості про алкогольний синдром плода.

Всім відомо, що алкоголь  шкідливо впливає на організм людини, але особливо згубний алкоголь для внутрішньоутробного розвитку плода. Щорічно в дев'ятий день дев'ятого місяця, починаючи з 1999 року, проводять Міжнародний день запобігання алкогольному синдрому плода або фетальному алкогольному синдрому (ФАС). За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я рівень фетального алкогольного синдрому складає 50 випадків на 10000, або 0,5%. Якщо мати страждає на алкоголізм і продовжує вживати алкоголь під час вагітності, то вірогідність народження дитини з ФАС в неї приблизно 25-45%. Характеризується ФАС невиліковними фізичними і психічними вадами, які залишаються у дитини на все її життя.

В 1968 році  французький лікар П. Лемуан разом з колегами вперше описав характерні ознаки у дітей 127 алкоголіків, але ніхто не звернув на це увагу. В 1973 році американський педіатр К. Джонс разом з групою дослідників знову взявся за вивчення синдрому і дав йому назву – фетальний алкогольний синдром. Основна причина ФАС у малюків – вживання майбутньою мамою спиртного під час вагітності і навіть до зачаття. Якщо вагітна жінка вживає алкоголь, то ризик передчасного переривання вагітності та мертвонародження зростає вдвічі. Після народження у важких випадках дитина помирає ще в дитинстві від асфіксії або вроджених вад, не сумісних з життям. Молекули спирту легко долають плацентарний бар'єр на будь-яких термінах, і навіть в третьому триместрі це може серйозно нашкодити малюкові.

Синдром включає наявність аномалій в трьох різних областях організму: мозкові аномалії, пренатальний або постнатальний дефіцит росту та ваги, специфічні особливості структури обличчя та черепу. Спостерігаються також інші аномалії: суглобів, зміни малюнка долонних складок, вроджені вади серця, аномалії зовнішніх статевих органів та ін.

Класичний ФАС плода можна розпізнати вже відразу після народження. Зовнішні ознаки: маленька голова і маленький головний мозок; коротке підборіддя; низьке перенісся, короткий і широкий, ніби приплюснутий ніс; згладжена носо-губна впадина і тоненька верхня губа; широке обличчя, маленькі й вузькі очі; заяча губа; низькі і випнуті вуха; дефекти статевих органів (збільшені великі статеві губи у дівчаток, неопущення яєчок у хлопчиків); відсутність анального отвору; аномалії кісток (дисплазія кульшового суглоба, укорочені стопи і пальчики).  У малюків з ФАС спостерігаються проблеми з ростом, також  діагностують: вади серця; стеноз (звуження) аорти; аномалії сечової системи (подвоєння сечівника); порушення слуху і зору; фіброз печінки; пупкові грижі; епілепсію. Основні розлади з боку центральної нервової системи (ЦНС): затримка розумового розвитку (аж до розумової відсталості); проблеми з пам'яттю і увагою; гіперактивність і підвищена збудливість; органічні ураження головного мозку; заїкання і нервовий тик; некерована поведінка; м'язові судоми; підвищена чутливість до алкоголю (може розвинутись миттєвий алкоголізм – після першої чарки). Вважають, що  так званий миттєвий алкоголізм, тобто  стрімка поява пристрасті до  спиртного — наслідок  внутрішньоутробної  алкогольної інтоксикації.  Дитина з ФАС часто дратівлива, страждає нападами немотивованої агресії. Виділяють  легкий, середній та тяжкий перебіг ФАС.

Ступінь виразності ознак хвороби корелюється тяжкістю алкоголізму матері. Невідомо, що впливає більше на порушення: кількість, частота чи час вживання алкоголю. Немає ані безпечної кількості, ані безпечного періоду для алкоголю під час вагітності або при спробі завагітніти. Алкоголь завдаватиме шкоди для дитини, яка розвивається, протягом усієї вагітності, зокрема й до того, як жінка дізнається, що вагітна. Усі види алкоголю однаково шкідливі, включаючи всі вина та пиво. При малих дозах алкоголю у дитини можуть не проявлятися усі симптоми ФАС, але страждати від порушень фетального алкогольного спектру дитина може.  Навіть якщо допологовий вплив алкоголю не призведе до розвитку ФАС, лікарі рекомендують майбутнім матерям повністю утримуватись від спиртних напоїв під час вагітності.

Щоб запобігти ФАСП у дитини, жінці варто припинити вживати алкоголь під час підтвердженої вагітності та, коли вагітність припускається. Це пов’язано з тим, що жінка може завагітніти і не знати про це протягом 4–6 тижнів.

Щоб вберегти майбутню дитину від фетального алкогольного синдрому є тільки один вихід – зовсім не вживати алкоголь під час вагітності та перед зачаттям. ФАС – захворювання дуже непередбачуване і навіть найменша доза алкоголю в ці періоди може викликати у малюка серйозні проблеми зі здоров'ям і просто зламати йому життя. Це одна із основних причин вроджених вад і порушень розвитку у дітей.

Єдине, що можуть зробити батьки і лікарі для дитини з ФАС – це проводити безперервну корекцію небезпечних симптомів, щоб забезпечити в цій ситуації максимально комфортне і повноцінне життя. Лікування ФАС включає в себе хірургічне втручання (усунення косметичних дефектів, операції на серці та ін); безперервне спостереження у невролога; заняття з психологом, психотерапевтом для корекції поведінки і соціальної адаптації, заняття з логопедом,  фізіотерапію, масаж і постійну роботу батьків і близьких.

Потурбуйтеся про своє здоров'я та здоров'я своєї майбутньої дитини - своєчасно відмовтеся від вживання алкоголю!

 

 

 

 

 

 

 

Зв'язок

Телефон

Телефон:

(06264) 1 72 12

Моб. тел.: 
+38 095 457 5453

Електрона адреса: 
obllabcentre_kram@ukr.net