logo Ukrainian flag
 
Профілактика холери в Донецькій області.

ДЕРЖАВНА УСТАНОВА «ДОНЕЦЬКИЙ ОБЛАСНИЙ ЦЕНТР КОНТРОЛЮ ТА ПРОФІЛАКТИКИ ХВОРОБ МІНІСТЕРСТВА ОХОРОНИ ЗДОРОВ’Я УКРАЇНИ» в умовах інтенсивних бойових дій на території області продовжує епіднагляд щодо інфекційних хвороб, в т.ч. гострих кишкових інфекцій та холери. На теперішній час найважливішими ризиками виникнення та розповсюдження гострих кишкових інфекцій в регіоні, у т.ч. холери, є проблеми з водо-, газо- та електрозабезпеченням населення через множинні факти руйнування, знеструмлення підприємств інфраструктури, які мають місце в області ще до початку повномасштабного вторгнення російських військ на територію України. З активацією бойових подій в регіоні, майже щодня ворог продовжує активні постріли, руйнування, у т.ч. об’єктів життєзабезпечення населення, що порушує не тільки питний режим, а також умови приготування, збереження їжі, дотримання правил особистої гігієни.

На теперішній час, як і раніше, в Донецькій області відсутнє газопостачання (крім 2-х громад). Часто в домівках мешканців області відсутнє світло. За графіком подається питна вода до м. Гірник, смт. Курахівка, смт. Гостре Курахівської територіальної громади, в частину домівок старого міста Краматорську, с.с. Малотаранівка, Жовтневе, Городещино, Іванівка, Мар’ївка Краматорського району, м.м. Селидове, Українськ, с. Цукурине Селидівської громади та м. Покровськ. В Соледарі тільки у деяких районах міста буває світло, вода, відчувають проблеми з проточною водою і Добропілля та поруч розташовані населені пункти. Без централізованого водопостачання залишаються мешканці ряду населених пунктів області (м.м. Торецьк, Слов’янськ, Святогірськ, Дружківка, Сіверськ, Авдіївка, Мар’їнка, Курахове, Красногорівка, Вугледар Курахівської територіальної громади, селищ Долина, Краснопілля, Маяки, Хрестище Святогірської ОТГ, смт. Олексієво-Дружківка, с.с. Кіндратівка, Куртівка Краматорського району тощо). Також через обстріли були пошкоджені всі трансформатори, які забезпечують подачу питної води мешканцям Черкаської ОТГ. Протягом останніх двох тижнів через постійні обстріли не вдалось відновити роботу пошкоджених трансформаторів, що забезпечують подачу питної води мешканцям Черкаської територіальної громади, тому централізоване водопостачання у смт. Черкаське, селищах Олександрівка, Новомиколаївка, Новоселівка і досі не здійснюється. Решта населених пунктів Слов’янської територіальної громади (смт. Билбасівка) та Миколаївської територіальної громади (села Малинівка та Рай-Олександрівка) через періодичне знеструмлення отримують централізовану питну воду з перебоями. На протязі тижня була відсутня можливість відновити електропостачання та водопостачання населених пунктів Бахмутського району, які знаходяться на лінії інтенсивних бойових дій - селищ Красна Гора, Опитне. На території Бахмутського району практично відсутній зв’язок та інтернет. Ще гірша ситуація в м. Мар’їнка та поряд розташованих населених пунктах, де тривалий час відсутні централізована подача води, електроенергії, газу, а також зв’язок.

На жаль, якість проточної води в регіоні, там де вона ще надається, зараз в основному незадовільна (м.м. Добропілля, Селидове, Покровськ, Костянтинівка). Про технічний характер централізованої води, що ще надається наразі в ряді населених пунктів, фахівці ДУ «ДОНЕЦЬКИЙ ОЦКПХ МОЗ» разом з органами виконавчої влади та місцевого самоврядування продовжують інформувати населення, надаються рекомендації, у т.ч. по обробці води в домашніх умовах, підготовлені пам’ятки.

Органи обласного та місцевого самоврядування області, підприємства, відповідні органи, служби, установи додають максимальні зусилля для забезпечення життєдіяльності регіону, ремонту та відновленню систем інфраструктури. Минулим тижнем (02.08.2022) відновлене водопостачання мікрорайонів “11-й квартал” та “Сонячний” в м. Селидове після знеструмлення Карлівської фільтрувальної станції, яке відбулося 27.07.2022 року. ДТЕК Донецькі електромережі постійно ремонтує пошкоджену електромережу. При відсутності централізованої води для водозабезпечення населення задіяні громадські та приватні колодязі, особливо в сільській місцевості, бювети, здійснюється підвіз води спецавтотранспортом, обладнуються баки для розливу води, стаціонарні пункти розливу, здійснюється доставка води національною поліцією, гуманітарними місіями, волонтерами тощо. Наприклад, в м. Костянтинівці воду можна набрати із резервуарів котелень, біля під’їздів багатоповерхових будинків встановлюються поливальні крані, організоване підвезення технічної води, частина населення використовує власні свердловини та допомагає сусідам з водою. В м. Дружківка вода для населення доставляється з Яковлівського резервуару, в якому ще є запас води. Також для користування населенням доступні артезіанських свердловини лікарень; в шести місцях на мікрорайонах встановлено стаціонарні ємності, які заповнюються щодня. Частина населення користується водою громадських та приватних артезіанських свердловин, колодязів. В м. Курахове та селищах Дачне і Дальнє видача питної води населенню організована через стаціонарні пункти видачі питної води, які створені в установах та організаціях Курахівської громади, розроблений графік підвозу води.

В громадах ведеться активна робота з обладнання альтернативних джерел водопостачання, навіть в місцях, де поки постачання води здійснюється. За даними очільника Покровської громади, у Карлівському водосховищі залишилось запасів води приблизно на 1-2 місяці, тому в Покровську КП «Покровськводоканал» збудував свердловину з системою водопідготовки.. Також голова Покровської ОТГ повідомив, що у місті почала роботу водоочисна станція, надана американською компанією Water mission за підтримки Міністерства регіонального розвитку України та Асоціації міст України; ця установка очищує рідину до рівня придатної до споживання та спроможна закрити потреби у питній воді всієї громади.

В м. Краматорську продовжується облаштування «гусаків». Для альтернативного водозабезпечення мешканців міст Селидове, Українськ та селища Цукурине з початку липня розпочаті роботи по обладнанню нових свердловин, на сьогоднішній день пробурено 5 свердловин (всього по Селидівській громаді передбачається додатково обладнати 10 свердловин, роботи затримуються із-за твердих порід ґрунту і погодних умов). Аналогічна робота ведеться в м. Слов’янську, на сьогоднішній день пробурені 4 свердловини. В Добропільській, Криворізьській, Білозерській громадах місцевими органами самоврядування також були визначені альтернативні вододжерела для водозабезпечення населення у разі необхідності. Мешканці населених пунктів області активно облаштовують власні свердловини. Фахівцями ДУ «ДОНЕЦЬКИЙ ОЦКПХ МОЗ» активно продовжується робота з лабораторного обстеження альтернативних джерел водопостачання на території області на виконання рішення Державної комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій від 20.06.2022 (протокол №7), за результатами надаються пропозиції.

Благодійники, міжнародні організації і меценати продовжують надання підтримки населенню області, у т.ч. надаються реагенти для домашнього обеззаражування води. Долучилася до цій роботи і ДУ «ДОНЕЦЬКИЙ ОЦКПХ МОЗ», яка отримала засобі дезінфекції води ід МОЗ України ОАSIS та Aquatabs; на теперішній час в плідній взаємодії з органами виконавчої влади та місцевого самоврядування визначені місця першочергового їх застосування, триває розповсюдження, у т.ч. для обеззаражування води в закладах охорони здоров’я, великих об’ємів води, ємностей для їх зберігання постачальниками. Підготовлені корисні пам’ятки щодо застосування дезінфекційних засобів для води після перекладу Інструкцій.

Підприємство КП «Компанія «Вода Донбасу», яке є основним підприємством водозабезпечення Донбасу, продовжує роботу при недоліку хлору та хлорвмісних реагентів, підприємство для обеззаражування води використовує перманганат калію і гіпохлорит натрію. Останнього тижня залишковий хлор (вільний і зв’язаний) фахівцями ДУ «ДОНЕЦЬКИЙ ОЦКПХ МОЗ» не визначений в пробах питної води в м.м. Добропілля, Покровськ. Разом з тим міські підприємства водозабезпечення додатково продовжують придбання деззасобів, у т.ч. через гуманітарні місії. Так, для насосно-фільтрувальної станції Слов’янскої ТЕС, яка забезпечує питною водою робітників цього підприємства і населення м. Миколаївка Краматорського району, в серпні місяці цього року було закуплено гіпохлорид натрію для проведення обеззараження питної води.

В такій складній обстановці з водо-, газо-, електрозабезпеченням населення, з метою недопущення ускладнення епідемічної ситуації, фахівцями ДУ «ДОНЕЦЬКИЙ ОЦКПХ МОЗ» навіть при активації бойових дій продовжується спостереження за ситуацією, лабораторний моніторинг, за результатами яких надаються пропозиції, проводяться профілактичні заходи.

З метою попередження виникнення та розповсюдження холери в Донецькій області, фахівці ДУ «ДОНЕЦЬКИЙ ОЦКПХ МОЗ» в плідній взаємодії з зацікавленими органами, службами, установами, здійснюють наступні заходи:

- Приймають активну участь в реалізації в області в межах компетенції «Комплексного плану профілактики холери та ГКІ в Донецькій області протягом особливого періоду 2022 року», який затверджений рішенням обласної комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій; в підготовці Плану брали участь і фахівці нашої установи;

- Ініціювали та прийняли участь в позачерговому засіданні обласної комісії ТЕБ та НС від 23.06.2022, на якому розглянуто питання щодо санітарно-епідемічної ситуації в регіоні та заходів профілактики (готувалися аналітична довідка, проект рішення), виконання рішення в межах компетенції знаходиться на контролі;

- Продовжується виконання завдань, що надаються Міністерством охорони здоров’я України, у т.ч. для груп спостереження, які працюють в режимі «повна готовність» 24/7, зокрема здійснюють епідеміологічний нагляд, лабораторні дослідження;

- Надані пропозиції керівникам філій щодо організації заходів попередження виникнення та розповсюдження холери, у т.ч. актуалізовані плани роботи з урахуванням особливого періоду, підготовлений перелік нормативних документів, які використовуються під час проведення епідеміологічного розслідування спалахів інфекційних хвороб;

- Організований та здійснюється щоденний постійний моніторинг ситуації у галузі громадського здоров’я в регіоні для своєчасного реагування в межах компетенції, задіяні всі доступні засоби комунікації;

- Постійно інформуються щодо ситуації у галузі громадського здоров’я регіону Міністерство охорони здоров’я України, керівники департаментів з питань цивільного захисту, мобілізаційної та оборонної роботи та охорони здоров’я облдержадміністрації, Головного управління Держпродспоживслужби в Донецькій області, територіальні підрозділи Держпродспоживслужби, на запит – медична служба ЗСУ;

- Визначені фахівці, які у разі ускладнення епідемічної ситуації з холери, будуть проводити відбір проб, бактеріологічні дослідження, епідрозслідування; Департаментом охорони здоров’я зі свого боку визначені лікарні та фахівці, які будуть задіяні у разі ускладнення епід.ситуації з холери, забезпечено необхідне матеріальне оснащення лікарень. Проведена спеціальна тематична підготовки фахівців епідеміологічного профілю та лабораторій області;

-  Забезпечена готовність лабораторної мережі до моніторингу за циркуляцією холерних вібріонів серед людей та в об'єктах довкілля після коригування місць відбору проб з урахуванням умов особливого періоду, дослідження розпочаті з 1 червня;

- Здійснюється постійний епіднагляд за холерою групами епідемічного спостереження, включаючи збір, узагальнення та аналіз результатів досліджень щодо циркуляції холерних вібріонів серед людей (хворі на ГКІ) та в довкіллі з застосуванням комп'ютерної програми;

- Проводиться щотижневий епідеміологічний аналіз стану захворюваності на гострі кишкові інфекції (ГКІ) з акцентом на ГКІ невстановленої етіології, повнотою та результатами обстеження таких хворих на холеру;

- Здійснюються лабораторні дослідження води питної згідно завдань Міністерства охорони здоров’я України з наданням інформації за незадовільними результатами органам місцевого самоврядування, Держпродспоживслужби для реагування, тісно взаємодіємо з підприємствами водопостачання регіону;

- Активно продовжується робота з лабораторного обстеження альтернативних джерел водопостачання на території області на виконання рішення Державної комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій від 20.06.2022 (протокол №7), за результатами надаються пропозиції;

- В плідній взаємодії з органами виконавчої влади та місцевого самоврядування вирішено питання реалізації отриманих від МОЗ України засобів дезінфекції води ОАSIS та Aquatabs: визначені місця першочергового їх застосування, триває розповсюдження, у т.ч. для обеззаражування води в закладах охорони здоров’я, великих об’ємів води, ємностей для їх зберігання постачальниками. Підготовлені корисні пам’ятки щодо застосування дезінфекційних засобів для води після перекладу Інструкцій;

- Проводились перевірки місць тимчасового розміщення внутрішньо переміщених осіб з лабораторним моніторингом під час їх функціонування;

- Підготовлені рекомендації для органів місцевого самоврядування щодо обладнання пунктів розливу питної води з урахуванням санітарних вимог, дезінфекції ємностей для її збереження;

- Активізована санітарно-освітня робота серед населення щодо профілактики ГКІ та холери, для чого використовуються сайт установи, сторінки Фейсбук, ЗМІ, сайти органів місцевого самоврядування тощо; в липні розповсюджені матеріали (брошура), яка підготовлена ДУ «Центра громадського здоров’я МОЗ України» з профілактики холери, підготовлені та розміщені на сайтах органів місцевого самоврядування та інших офіційних сайтах, розповсюджені в закладах, серед населення тематичні пам’ятки, які підготовлені фахівцями ДУ «ДОНЕЦЬКИЙ ОЦКПХ МОЗ» - «Профілактика ГКІ та харчових отруєнь», «Обробка води в домашніх умовах».

Інформація (Екстрені повідомлення) щодо спалахів, групових інфекційних хвороб, харчових отруєнь від закладів охорони здоров’я області протягом особливого періоду не надходила.

За 10-й тиждень літа (1-й тиждень серпня) в Донецькій області:

- зареєстровано хворих на гострі кишкові інфекції -25, з них обстежено на холеру – 25 (100%), негативні; наростаючим підсумком з початку літа зареєстровано хворих на ГКІ – 160, з них 146 (91,3%) обстежено на холеру, результат негативний;

- досліджено на холерні вібріоні проб навколишнього середовища -13 (стичні води), позитивні знахідки відсутні; з наростаючим підсумком з початку літа – 111, без знахідок патогенних штамів холерного вібріону.

 

Зв'язок

Телефон

Телефон:

(06264) 1 72 12

Моб. тел.: 
+38 095 457 5453

Електрона адреса: 
obllabcentre_kram@ukr.net