logo Ukrainian flag
 
Психічне здоров’я- це важливо для кожного.

10 жовтня відзначається Всесвітній день психічного здоров'я. За даними Всесвітньої організації охорони здоров'я, від психічних розладів страждають майже 1 мільярд людей у світі, щороку 3 мільйони людей вмирають через зловживання алкоголем, кожні 40 секунд одна людина у світі закінчує своє життя самогубством.

З 870 мільйонів людей, що проживають в Європейському регіоні 100 мільйонів чоловік знаходяться у стані тривоги та депресії; 21 мільйон страждають від розладів, пов'язаних з вживанням алкоголю;7 мільйонів страждають на хворобу Альцгеймера та інші види деменції;4 мільйони хворі на шизофренію;4 мільйони мають біполярні афективні розлади; 4 мільйонам притаманні панічні розлади.

Психоневрологічні розлади є другою за значимістю причиною захворювань (після серцево-судинних захворювань).На долю психоневрологічних розладів припадає також більше 40% всіх хронічних захворювань. П'ять з п'ятнадцяти важливих факторів, що впливають на тягар хвороб, приходиться на долю психічних розладів. На психічне здоров’я впливає спадковість, інформаційні та емоційні перевантаження, політичні та економічні катаклізми в країні, складнощі в особистому житті, конфліктні ситуації на роботі, побутові проблеми, нездоровий спосіб життя.

Психічні і неврологічні розлади, а також розлади, пов'язані з вживанням наркотиків, алкоголю і інших речовин, поширені у всіх регіонах світу. Вони вражають кожне співтовариство і кожну вікову групу в країнах з різними рівнями доходу. На ці розлади припадає 14% глобального тягаря хвороб, але більшість людей, які страждають від них (75% з яких проживають в країнах з низьким рівнем доходу), не мають доступу до необхідного їм лікування. Важливо розпізнати перші ознаки розвитку психічних порушень у себе, своїх близьких або колег. До сигналів, які потребують уваги, відносяться: тривале порушення сну, істотне зниження настрою, стійкі нав’язливі думки, втрата інтересу та задоволення від справ і дозвілля. Внаслідок вищеозначених порушень виникають соматичні захворювання.

Профілактика починається зі знання і розуміння перших ознак і симптомів психічних захворювань. Батьки і вчителі можуть сприяти формуванню у дітей та підлітків життєвих навичок, необхідних для подолання повсякденних труднощів удома і в школі. 5 корисних звичок, для здорової психіки та поліпшення психічного здоров’я:
- здоровий сон, режим дня та відпочинку;
- відмова від шкідливих звичок, таких як паління, зловживання алкоголем, наркотиками, тривалого довгочасного користування соціальними мережами;
- фізична активність та активність протягом дня;
- збалансоване харчування;

- піклуватися про себе та не ігнорувати причини поганого самопочуття та стресу.

Телебачення впливає на психічне здоров’я людини, треба не піддаватись його маніпулятивному впливу, та загалом важливість плекання психічного здоров’я, подолання стигматизації та дій в умовах ведення війни в країні.

Щоб подбати про своє психічне здоров’я варто: знайти хобі та розвивати його; організувати час та простір для якісного сну; бути активним (багато ходити, займатися спортом тощо);спілкуватися з цікавими людьми; медитувати.

У разі виявлення в себе ознак погіршення психічного здоров’я рекомендовано звернутися за професійною допомогою до психолога, психотерапевта чи психіатра.

 

Завідувачка відділення епіднагляду (спостереження) та
профілактики неінфекційних захворювань                        Надія ЖОЛУДЬ
 

Зв'язок

Телефон

Телефон:

(06264) 1 72 12

Моб. тел.: 
+38 095 457 5453

Електрона адреса: 
obllabcentre_kram@ukr.net