logo Ukrainian flag
 
1 БЕРЕЗНЯ — ВСЕСВІТНІЙ ДЕНЬ ІМУНІТЕТУ.

Головне завдання цього свята - інформування людства про те, як важлива імунна система організму і як вона допомагає впоратися організму з вірусами і бактеріями. Всесвітня Організація Охорони Здоров’я щорічно 1 березня відзначає День імунітету. Перший день весни в даному випадку обраний далеко не випадково. Всі ми знаємо, що таке весняний авітаміноз і інші проблеми, пов’язані з ослабленням імунної системи, яка підтримувала наш організм на протязі холодних зимових днів.

Мета Всесвітнього дня імунітету-нагадати населенню про особливості функціонування імунної системи і способи її зміцнення (насамперед, зміна способу життя). Тільки 10% людей можуть похвалитися потужним імунітетом, що захищає їх від переважної більшості захворювань. Ще 10% мають вроджений імунодефіцит. Вони хворіють досить часто. У решти 80% сила імунної системи безпосередньо залежить від умов і способу життя. Так, 80% імунної системи знаходиться в кишечнику.
Всесвітній день імунітету – всього лише один день у переліку медичних дат, але його значення величезне. Адже здоровий імунітет дозволяє людині уникнути більшості захворювань, прожити здорове і повноцінне життя.
Саме слово «Імунітет» походить від латинського слова «immunitas» і означає – звільнення. Імунітет – здатність імунної системи зберігати цілісність і сталість внутрішнього середовища організму. Імунна система відповідає за два важливі процеси: заміну трансформованих або пошкоджених клітин різних органів тіла і захист від проникнення різного роду чужорідних агентів. Таким шляхом забезпечується протиінфекційний, протипухлинний захист і генетична стабільність організму.
Імунітет – це здатність імунної системи зберігати цілісність і сталість внутрішнього середовища організму. В силу дії ряду факторів (стрес, метаболічні порушення, гіподинамія і т. д.) загальна імунологічна опірність людей поступово знижується, що проявляється зростанням імунозалежних захворювань (аутоімунних, алергічних, імунопроліферативних), що вимагають тривалого і дорогого лікування. Загальну тенденцію до підвищення імунопатології пов’язують також з впливом чинників навколишнього середовища, зокрема з погіршенням екологічної ситуації.
Специфіка профілактики полягає в тому, що, попереджаючи або своєчасно коректуючи порушення імунітету, можна запобігти виникненню захворювань багатьох органів і систем. Система імунітету починає створюватися ще в утробі матері. І навіть після народження дитина деякий час знаходиться під захистом імунітету, отриманого від матері через плаценту, а пізніше при харчуванні материнським молоком. Потім будь-який контакт з мікроорганізмом або алергеном запам’ятовується імунною системою і на кожен вірус або бактерію відповідь буде своя, суто специфічна. На цьому будується система вакцинації. Організму не потрібно переносити такі важкі хвороби як поліомієліт, дифтерія, кір, коклюш та ін. Вакцинація створює «імунну пам’ять». Щеплені люди іноді теж хворіють, але важких ускладнень від інфекцій імунна система не допустить. Тому вакцинація залишається одним з надійних заходів профілактики інфекційних захворювань. Своєчасне введення якісних вакцин, доступність інформації про переваги вакцинації і правила обережності мають величезне значення. Особливу увагу на стан імунної системи необхідно звертати жінкам у період вагітності і грудного вигодовування, а також пацієнтам у післяопераційний період чи після перенесених захворювань.  Імунітет, що накопичується протягом усього життя після перенесених хвороб або щеплень, називається набутим. Існує також вроджений імунітет – генетично успадковується несприйнятливість до хвороби. Всесвітній день імунітету – це ще одна можливість підкреслити важливість і значущість здорового способу життя, збереження головного ресурсу людини – здоров’я. Адже здоровий імунітет дозволяє людині уникнути більшості захворювань, прожити здорове і повноцінне життя.  Адже стиль життя — це один із ключових факторів, що впливають на здоров’я людини. Він охоплює побутову, професійну, культурну, суспільно-політичну сфери нашої діяльності й формується на певному географічному, економічному, політичному, культурному ґрунті.
Усі складові способу життя — психічний стан, фізична активність, якість харчування, режим тощо — безпосередньо впливають на адаптивний імунітет людини. А як відомо, здоров’я починається з імунної системи.
За даними ВООЗ, 60% факторів індивідуального здоров’я і якості життя пов’язано саме з нашими звичками. Мільйони людей хворіють, зазнають інвалідності й навіть помирають унаслідок нездорового способу життя. Нехтування науково обґрунтованими рекомендаціями призводить до нерозумного використання свого життєвого потенціалу і проблем зі здоров’ям, як-от порушення обміну речовин, хвороби суглобів і скелета, серцево-судинні захворювання, гіпертонія, надмірна вага тощо. Найпершим і найважливішим кроком до підвищення імунітету є здоровий спосіб життя. Кожна частина вашого тіла, зокрема імунна система, працюватиме краще, коли ви підтримаєте її здоровими звичками:
- не куріть;
- регулярно вживайте фрукти й овочі;
- більше рухайтесь;
- частіше бувайте на свіжому повітрі;
- підтримуйте здорову масу тіла;
- не зловживайте алкогольними напоями;
- достатньо спіть;
- уникайте стресів.

 

 

Помічник епідеміолога Селидівської філії Тетяна  Іщенко
 

Зв'язок

Телефон

Телефон:

(06264) 1 72 12

Моб. тел.: 
+38 095 457 5453

Електрона адреса: 
obllabcentre_kram@ukr.net