logo Ukrainian flag
 
10 листопада – Всесвітній день науки в ім’я миру та розвитку.

Щорічно 10 листопада в усьому світі відзначають Всесвітній день науки в ім’я миру та розвитку (World Science Day for Peace and Development) – свято, засноване у 2001 році під егідою ЮНЕСКО. А з 10 по 16 листопада – відзначається Міжнародний тиждень науки та миру.

Історія свята: У 1999 році в Будапешті проходила Всесвітня наукова конференція під патронажем Організації Об'єднаних Націй з питань освіти, науки і культури (ЮНЕСКО). Делегати конференції виступили з пропозицією заснувати подібне свято. На їхню думку, це могло б допомогти зміцнити зв'язки між громадськістю і наукою в рішенні проблем планетарного масштабу. Офіційно Всесвітній день науки за мир і розвиток був проголошений в 2001 році, а вперше його відзначили в 2002.

Святкові заходи спрямовані на популяризацію науки, як інструменту миру і злагоди на Землі, нагадують про необхідність взаємодії науки та громадськості, стимулювання праці науковців. Цей день покликаний підкреслити важливу роль науки в суспільстві і необхідність участі широкого загалу в обговоренні наукових питань, що виникають. Свято також повинне підкреслити важливість і актуальність науки для повсякденного життя. Всесвітній день науки дає можливість мобілізувати всіх учасників навколо теми науки заради миру та розвитку – від урядовців до ЗМІ та учнів шкіл. ЮНЕСКО та інші міжнародні інституції настійно заохочують всіх приєднуватися до відзначення Всесвітнього дня науки в ім'я миру та розвитку – організовувати власні заходи та активності у цей день.

«Застосування фундаментальних наук дуже важливе для прогресу в медицині, промисловості, сільському господарстві, водних ресурсах, енергетичному плануванні, навколишньому середовищі, комунікації та культурі», – підтвердила Генеральна Асамблея ООН у грудні 2021 року, коли було схвалено пропозицію про Міжнародний рік фундаментальних наук для сталого розвитку. Всесвітній день науки робить свій внесок у 2022 рік, відзначаючи саме цю тему. «Нам потрібно більше фундаментальної науки для досягнення Порядку денного на період до 2030 року та його 17 цілей сталого розвитку», – зазначають у Генеральній Асамблеї ООН. Згідно з даними Звіту ЮНЕСКО з науки за 2021 рік – із 86 країн деякі виділяють менше 10% своїх витрат на дослідження на фундаментальні науки, а інші – більше 30%. Наявність потенціалу в галузі фундаментальних наук відповідає інтересам як розвинутих країн, так і країн, що розвиваються, враховують потенціал застосування та сприяють сталому розвитку та підвищенню рівня життя громадян. Отже, як слушно зауважив Леонардо да Вінчі: «Навчання – корінь гіркий, але плід солодкий».

В Україні відбувається відзначання Всесвітнього дня науки з 2013 року. Найперше День Науки був проведений молодими вченими Інституту фізіології ім. О. О. Богомольця НАН України. В наступні роки до святкування долучились інші установи Національної академії наук України та ВНЗ зі Львова, Харкова, Дніпра та Одеси.

Завдяки зусиллям науковців виконуються важливі держбюджетні роботи, здійснюється підготовка висококваліфікованих кадрів, забезпечується міжнародне співробітництво, впроваджуються інноваційні форми роботи. Ми живемо у чудовій країні з талановитими вченими, які вже дали світу: гелікоптер Ігоря Сікорського, гасову лямпу львівських аптекарів Ігнатія Лукасевича та Яна Зеха, конструкторні розробки Сергія Корольова, техніку зварювання живих тканин за дослідженнями Бориса Патона, рентген Івана Пулюя та багато інших важливих наукових відкриттів. Наука розвивається стрімкими темпами і українські учені продовжують дивувати весь світ неймовірними розробками і технологіями, які здатні врятувати мільйони життів.

Багато хто впевнений, що української науки та медицини не існує. Що кращі розуми продають свої винаходи Заходу або роз'їхалися по закордонах. Але все далеко не так. Українська наука тільки за останні роки створила мамограф та унікальний титановий протез. Також українські винахідники випустили пристрій, який здатний "пророкувати" інфаркт і унікальний апарат «Тренар», що дозволяє максимально швидко розробляти пошкоджені або паралізовані м'язи. У їхньому списку є також є засіб, що зупиняє кровотечу при важких пораненнях, і багато іншого.

Для науки немає кордонів, а наукові розробки та дослідження є фундаментальними для розвитку всього суспільства. Важко уявити, скільки новітніх розробок відбувається щодня і ще скільки неймовірного попереду!

У цей День працівники науково-дослідницьких установ МОЗ України приєднуються до науковців усього світу і бажають всім тільки світлих почуттів до науки, успіхів і везіння! Всі ми пам’ятаємо про те, що знання - це світло, а незнання нехай залишається в минулому. Від талановитих вчених і сьогодні залежить виживання усього людства.

 

Зв'язок

Телефон

Телефон:

(06264) 1 72 12

Моб. тел.: 
+38 095 457 5453

Електрона адреса: 
obllabcentre_kram@ukr.net