logo Ukrainian flag
 
НЕБЕЗПЕЧНИЙ БРУЦЕЛЬОЗ!!!

Українці сьогодні не захищені від ризиків захворіти на особливо небезпечну хворобу під назвою бруцельоз. Що ж являє собою ця хвороба? Бруцельоз (мальтійська гарячка, середземноморська гарячка, гібралтарська гарячка) – це зооантропонозна хвороба, що передається людині контактним шляхом від хворих тварин.

Поширена ця хвороба в багатьох країнах світу – в Африці, Центральній і Південній Америці, країнах Азії та Європи. Такі країни як Греція, Іспанія, Італія є ендемічними, де реєструється висока захворюваність на бруцельоз як серед тварин, так і людей. Тому часто заражаються туристи, які відвідують ці країни. Бруцельоз найбільш поширений у сільській місцевості, є професійним захворюванням працівників м’ясокомбінатів, фермерів, ветеринарів, мисливців, тваринників, працівників лабораторій. Летальність для людей складає 2-4%, але хвороба може переходити в хронічну форму і спричиняти довготривалу втрату працездатності, іноді – інвалідність.

Щорічно у світі реєструється до 500 тисяч випадків на бруцельоз серед людей. Наприклад, у Казахстані реєструють до 1000 випадків захворювання на рік, в Ізраїлі за  4 роки виявлено близько 3000 випадків. В Україні останні 2 випадки захворювання були зареєстровані в 2021 році.

Збудниками бруцельозу є бактерії роду Brucella. Їх відомо близько десяти видів, але для людини загрозу становлять чотири. Мають кулясту чи паличкоподібну форму, дуже малі, спор не утворюють, здатні проникати через непошкоджену шкіру і слизові оболонки. Стійкі та життєздатні у зовнішньому середовищі. Добре переносять низьку температуру, але під час кип’ятіння швидко гинуть. В воді зберігаються до 80 днів, у бринзі до 60 днів, у сирому молоці – близько 40 днів, у сирому м’ясі хворих тварин – до 3-х місяців. Дуже чутливі до дезінфекційних засобів.

Джерелами інфекції є сільськогосподарські  тварини (вівці, корови, свині, кози, кролі, собаки), які виділяють бактерії з навколоплідними водами, сечею, молоком. Також можуть бути інфіковані олені, лосі, коні, зайці, пустельні щури. У багатьох інфікованих тварин бруцельоз проходить безсимптомно. А ось при виявленні хворих тварин проводять їх забій, лікування не використовується.

 

Якими ж шляхами передається ця хвороба людині? Основний  шлях передачі інфекції людині – аліментарний, через вживання заражених збудником продуктів. Які ж це продукти? Непастеризоване молоко, м’який сир, вироблений з непастеризованого молока, масло, бринза, термічно не оброблені м’ясні продукти, субпродукти. І тому люди, які пробують сирий м’ясний фарш перед приготуванням, наражають себе на небезпеку. Ще можна заразитися бруцельозом контактним шляхом – при безпосередньому контакті з хворими тваринами. Відбувається це при догляді за хворими тваринами, на виробництві, яке пов’язане з обробкою шкіри та шерсті, через предмети, заражені виділеннями тварин. При роботі з шерстю хворих тварин (стрижка, сортування вовни) бактерії потрапляють в організм людини з повітряно-пиловою сумішшю. Від хворої людини до здорової бруцельоз не передається.

Які ж симптоми цього захворювання? Для зараження людини бруцельозом достатньо від 10 до 100 бактерій. Проникають вони в організм через слизові оболонки, пошкоджену шкіру і з потоком лімфи попадають в лімфатичні вузли. Далі з потоком крові бактерії розносяться по всьому організму. Інкубаційний період (проміжок часу з моменту зараження до появи симптомів) – від 1 до 4 тижнів, але може тривати декілька місяців. Як правило, хвороба розвивається поступово. Температура тіла підвищується до 37,1-38,0°С, з’являється головний біль, безсоння, дратівливість, виникає депресія. Людина багато пітніє, особливо вночі. Збільшуються лімфатичні вузли, з’являється біль у м’язах та суглобах. Часто на тілі з’являються висипи. Згодом ці симптоми посилюються. Упродовж 3-4 тижнів прояви можуть стихати та знову повертатися. Або симптоми можуть зникнути, і людина вважає себе здоровою.

Бруцельоз у людини

Якщо не проводити лікування впродовж 4-5 місяців, хвороба дає серйозні ускладнення. Це ураження органів руху та опори (поліартрити колінного, лопаткового, плечового, грудинноключового суглобів, бурсити, остеомієліт хребта), сечостатевої системи (простатит, цервіцит, гострий пієлонефрит), центральної нервової системи (менінгіт, енцефаліт, менінгоенцефаліт, церебральні абсцеси, атрофія зорового нерва). Особливо небезпечне це захворювання для вагітних жінок, бо викликає викидні, передчасні пологи, мертвонародження. Також ускладнення після перенесеного бруцельозу можуть привести до інвалідності. Для підтвердження діагнозу бруцельоз проводяться бактеріологічні та серологічні дослідження. Лікування хворих обов’язково проводиться в умовах стаціонару.

Профілактика бруцельозу включає, в першу чергу, заходи по усуненню цієї інфекції серед сільськогосподарських тварин. Щоб запобігти інфікування бруцельозом людей, необхідно дотримуватись наступних порад:

- не вживати сире молоко (лише пастеризоване!!!) та молокопродукти

- споживати м’ясо тільки після термічної обробки

- не купувати молочні та м’ясні продукти на стихійних ринках

- споживати продукти лише відомого походження

Специфічна профілактика цього захворювання  включає вакцинацію людей, яка проводиться в ендемічних на бруцельоз районах. Одноразове щеплення забезпечує імунітет на рік з максимальним захистом протягом 5-6 місяців. Для груп професійного ризику через 1 рік показана ревакцинація.

БУДЬТЕ  ЗДОРОВІ!!!

 

 

В.о.завідувача санітарно-карантинного відділу                                                 О.М.Медвєдєва

 

Зв'язок

Телефон

Телефон:

(06264) 1 72 12

Моб. тел.: 
+38 095 457 5453

Електрона адреса: 
obllabcentre_kram@ukr.net