logo Ukrainian flag
 
ХОЛЕРА: чи дійсно вона загрожує Донеччині?

Про це нам розповів генеральний директор ДУ «Донецький обласний центр контролю та профілактики хвороб МОЗ України», головний державний санітарний лікар Донецької області Сергій Скрипнік.

- Сергій Леонідович, зараз в пресі з’являються статті про загрозу розвитку холери в Донецькій області. Наскільки ця загроза реальна?

- Виникнення більшості епідемій холери чітко пов’язано з водним фактором передачі. Так було і в 2011 році в Маріуполі, коли в нашому регіоні реєструвався останній спалах холери, під час якого захворіло 33 людини та було виявлено 24 випадки вібріоносійства у людей без клінічних проявів захворювання. Загроза холери завжди зростає під час війн, надзвичайних подій, стихійних лих. Зараз саме територія нашої області зазнає значного руйнування через ворожі обстріли. Не є винятком і підприємства водопостачання, внаслідок чого частина населених пунктів області залишаються без проточної питної води. І ситуація продовжує день від дня загострюватися. Керівники органів місцевого самоврядування намагаються вирішувати ці проблеми, бо відсутність доступу до якісної проточної води – це завжди ризик ускладнення епідемічної ситуації. Крім того, знищення водопровідних мереж або тривале запустіння сприяють бактеріальному забрудненню централізованої питної води. Відсутність доступу до свіжих продуктів, а іноді і елементарних умов їх збереження та приготування їжі через активні бойові дії - це ще одна причина ризику виникнення гострих кишкових інфекцій, зокрема холери. І літня спека в цьому випадку на їх боці.

- А які території нашої області, на Ваш погляд, мають найвищі ризики ускладнення епідемічної ситуації з холери?

- Найвища вірогідність цього, без сумніву, виникла в Маріуполі, де мешканці вимушені знаходиться в умовах антисанітарії, без доступу до якісної та безпечної питної води, їжі, нарешті і медичної допомоги. Нещодавно головний державний санітарний лікар України Ігор Кузін повідомив, що у Маріуполі постала загроза спалаху холери. Цю точку зору поділяє і регіональний директор з надзвичайних ситуацій Всесвітньої організації охорони здоров'я Доріт Ніцан, яка заявила про підготовку до боротьби зі спалахами холери у Маріуполі через зруйновану систему водопостачання та антисанітарію у місті. Але і в інших населених пунктах Донеччини, які залишаються без проточної води, умов придбання, приготування та збереження продуктів, їжі, повністю виключити таку загрозу, на жаль, неможливо.

- Поясніть, будь ласка, як виникає холера?

- Джерелом збудника холери - холерних вібріонів - є тільки людина. Найбільш інтенсивне розсіювання інфекції відзначається навколо хворих з тяжкою формою холери, які страждають на сильну діарею та багаторазову блювоту. Значну епідеміологічну небезпеку становлять вібріононосії та хворі на легку та стерту форми. Нерідко вони не звертаються за медичною допомогою, але тісно спілкуються зі здоровими людьми. Виникнення більшості епідемій чітко пов’язано з водним фактором, однак поширенню хвороби в побутових умовах сприяє також забруднення рук, предметів побуту (посуду, рушників, дверних ручок тощо) та врешті решт - їжі фекаліями, що містять збудника холери. Тобто не виключаються побутові та харчові епідемії.

- А чому саме вода є таким важливим фактором розповсюдження холери?

- Холерний вібріон потрапляє у водойми зі стічних вод, де може довго зберігатися у життєздатному стані. Сучасні методи очищення каналізаційних відходів критично зменшили поширення холери у світі, окрім окремих країн Африки, Південної Азії. Втім, війни та стихійні лиха час від часу призводять до спалахів інфекції. Зокрема, так було на Гаїті у 2010 році. Причина росту ризику холери під час війни пов’язана зі зростанням чисельності уразливих груп населення, які живуть в антисанітарних умовах. Масштабність епідемічного спалаху визначається як ступенем забруднення каналізаційними скидами джерел води, так і широтою користування такою водою. Особливо великі епідемії спостерігаються при подачі населенню незнезараженої води за допомогою водопроводу і при аваріях в мережі внаслідок перепаду тиску і підсмоктування в труби грунтових вод.

- Сергій Леонідович, а чим відрізняється холера від інших кишкових інфекцій?

- Холера – це особливо небезпечна інфекційна хвороба. Насамперед, холера поширюється з більшою легкістю, ніж інші кишкові інфекції. Цьому сприяє масивне виділення збудника з випорожненнями і блювотними масами, що не мають запаху і забарвлення, в результаті чого в оточуючих зникає природна гидливість і прагнення швидко очистити забруднені предмети. У результаті створюються умови для потрапляння холерних вібріонів в їжу і воду. По-друге, холера може розвиватися стрімко, призводячи до важкого перебігу хвороби і навіть смерті, якщо не звертатися по медичну допомогу, при важкої течії інфекції без лікування смерть може настати протягом кількох годин. За оцінками, від 1,3 до 4 мільйонів людей у всьому світі щороку хворіють на холеру і від неї помирає від 21 тисячі до 143 тисяч людей Тому на даний час холера залишається одною з пріоритетних проблем світової медицини, що пов’язано з її спалахами та епідеміями на різних континентах.

- Як довго холерний вібріон зберігається в зовнішньому середовищі?

- У зовнішньому середовищі, зокрема на харчових продуктах, вібріони виживають 2–5 днів. На овочах, що зрощуються на відкритому грунті, при сонячному світлі вібріони гинуть через 8 годин. Можливе також зараження людей через вживання риби, раків, креветок, устриць, виловлених у забруднених водоймах, якщо продукти не зазнали належної термічної обробки. Дуже довго вібріони виживають у відкритих водоймах, в які стікають каналізаційні, зливові (після сильних дощів), банно-пральні води з середньою температурою води вище +17°С. Масивне фекальне забруднення вододжерел, вживання значної кількості забрудненої холерними вібріонами води людьми, які мають цілий ряд соматичних захворювань, що знижують резистентність організму до кишкових інфекцій, сприяють розвитку змішаних інфекцій – холери в поєднанні з шигельозом, амебіазом, вірусними гепатитами, тифо-паратифозними та іншими захворюваннями.

- Які симптоми холери?

- Більшість людей не мають жодних симптомів захворювання і навіть не знають, що вони інфіковані, а втім, виділяють збудників разом із каловими масами. Найчастіше хвороба починає проявлятися у вигляді легкої або помірної діареї, яку часто складно відрізнити від звичайного проносу. Хворі також скаржаться на блювоту. У складних випадках напади діареї можуть траплятися до 10 разів на добу, протягом яких людина втрачає рідину організму. Випорожнення під час холери найчастіше бувають світлими, схожими на сироватку або на воду, у якій промили рис. Протягом кількох годин, рідше днів, у хворого згущується кров і настає зневоднення. Симптомами зневоднення є втрата маси тіла, втома, дратівливість, раптове западання очей, нерегулярне серцебиття, низький тиск крові та мінімальне сечовипускання, або його відсутність. Тому своєчасне звернення до лікаря – запорука і здоров’я, і життя.

- Що робиться в Донецькій області, щоб запобігти інфекції?

- З метою попередження гострих кишкових інфекцій, холери на території Донецької області нашою установою сумісно з Департаментом охорони здоров’я облдержадміністрації, Держпродспоживслужбою розроблений та втілений в дію «Комплексний план профілактики холери та гострих кишкових інфекцій в Донецькій області протягом особливого періоду 2022 року», який затверджений протокольним рішенням обласної комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій Донецької облдержадміністрації. План передбачає завдання та відповідальність всіх зацікавлених органів, служб. Фахівці нашої установи, незважаючи на небезпеку, продовжують епідеміологічний моніторинг на Донецькій області, лабораторні дослідження питної води, довкілля на збудники холери, у том числі стічних вод, а лабораторії закладів охорони здоров’я – обстеження хворих на кишкові інфекції з метою диференціальної діагностики.

- Що Ви порадити мешканцям Донеччини, щоб не захворіти на холеру?

- Перш за все, я приєднуюсь до закликів керівника Донецької військової адміністрації Павла Кириленко до населення негайно залишити території, де тривають активні військові дії. Під масованим вогнем ворога вкрай складно забезпечити безпечні умови для життя та здоров’я людей, а іноді – неможливо. Люди, що живуть в районах з високим ризиком захворювання, можуть захистити себе від холери, дотримуючись кількох простих правил належної гігієни та безпечного приготування їжі. Ці правила включають ретельне миття рук, особливо перед приготуванням їжі та безпосередньо перед її прийомом, після відвідування санвузла, належну теплову обробку продуктів і їх вживання в їжу в гарячому вигляді, кип'ятіння або спеціальну обробку питної води, використання засобів гігієни. Пам’ятайте, що кип'ятіння вбиває холерні вібріони вже через 1 хвилину! Ці досить елементарні правила допоможуть вам зберегти здоров'я в даний непростий час.

 

 

Дякуємо за розмову та корисні поради!

 

Зв'язок

Телефон

Телефон:

(06264) 1 72 12

Моб. тел.: 
+38 095 457 5453

Електрона адреса: 
obllabcentre_kram@ukr.net