Зір — це безумовно Божий дар, завдяки якому людина може сприймати навколишній світ, наповнюватися радістю, щастям, заряджатися позитивом. Слід нагадати, що близько 285 млн людей у всьому світі страждають від порушень зору. Про це свідчать дані ВООЗ. І прогноз динаміки цих захворювань невтішний. Глаукома та захворювання сітківки — основні причини інвалідності внаслідок порушення зору протягом останніх років в Україні. Вони ж призводять до невиліковної втрати зору. Водночас сліпоті внаслідок цих захворювань можна запобігти завдяки ранній діагностиці та своєчасному лікуванню хворих.
Що необхідно знати про глаукому:
50% людей із глаукомою не знають про наявність у себе цього захворювання. А зоровий нерв із часом руйнується, і людина може осліпнути. Глаукома група захворювань, які мають різне походження, але спільні симптоми: підвищення внутрішньоочного тиску, звуження поля зору, розвиток атрофії зорового нерва. Захворювання на глаукому може прогресувати з різною швидкістю. Хоч не існує ліків від глаукоми, але якщо хворобу діагностувати на ранньому етапі, зір можна зберегти. За результатами досліджень, імовірність настання сліпоти на одне око через 20 років після виникнення захворювання і початку лікування становить 27%, а на обидва ока 9%.
Небезпечні симптоми.
Небезпечними симптомами є поява мушок перед очима, затуманення чи погіршення зору, викривлення прямих ліній, часта зміна окулярів у цих випадках зволікати особливо небезпечно.
Раннє виявлення захворювання, адекватне лікування та чітке дотримання рекомендацій лікаря ось основні складові успіху в боротьбі із захворюваннями очей, зокрема з глаукомою. Щоби не допустити проблем із зором, повноцінно та збалансовано харчуйтеся. Для профілактики захворювань зору стежте за масою тіла, не куріть та ходіть на прогулянки
Профілактика порушень зору.
Захворювання очей доволі часто є відображенням загального стану здоров’я людини. Недарма різні спеціалісти, будь то неврологи, кардіологи, педіатри чи ендокринологи, завжди направляють на консультацію до офтальмолога. Картина очного дна повідомляє лікарю про стан внутрішньочерепного та артеріального тиску, свідчить про стадії цукрового діабету. З цим захворюванням пов’язані такі серйозні захворювання ока, як діабетична ретинопатія, глаукома та катаракта. Коливання рівня цукру в крові можуть також призводити до змін в кришталику та зниження зору.
Профілактичний медичний огляд один із найважливіших пунктів у попередженні будь-яких захворювань, в тому числі захворювань очей. Аби зменшити ризики погіршення зору, варто регулярно проходити медичний огляд у фахівця.
Очам завжди потрібен відпочинок. Навіть якщо ви не відчуваєте втоми в очах, проте після дня за комп’ютером або напруженої роботи ваші очі втомлюються, і вони вже не можуть функціонувати настільки ж добре, як на початку дня. Щоб цього не траплялося, протягом дня бажано робити гімнастику для очей, яка допомагає очам розслабитись.
Існує безліч різних вправ для того, аби розслабити м’язи ока та дати їм невеликий відпочинок. Достатньо обрати декілька вправ та робити їх щодня. Приклади вправ.
- Масаж для очей. Трьома пальцями кожної руки легко натисніть на верхні повіки, через 1-2 секунди зніміть пальці з повік. Повторіть 3 рази. Покращує циркуляцію внутрішньоочної рідини.
- Ближче-далі. Виберіть точку, яка знаходиться близько біля вас і точку, яка знаходиться далеко, можна за вікном. Фокусуйтеся на них по черзі протягом хвилини.
- Малюйте в думках. Найприємніша вправа для очей – закрийте їх на кілька хвилин і уявіть щось приємне. А якщо потерти долоні рук, щоб вони стали теплими і прикрити ними очі, схрестивши пальці на середині чола, то це дасть ще і максимальне розслаблення.
- Велике коло. Голова повинна залишатися нерухомою. Не кваплячись проведіть поглядом по його колу спочатку за годинниковою стрілкою, а потім проти неї, відзначаючи кожну цифру. Важливо, щоб проведена поглядом лінія не обривалася і виходила рівною. Наприкінці просто поморгайте.
- Шторки. Швидко і без напруги моргайте протягом 2 хвилин. Це допоможе поліпшенню кровообігу в очах.
- Круглі очі. Не забувайте сидіти рівно. Спочатку міцно зажмурте очі на 5 секунд, потім широко відкрийте і округліть їх. Повторюйте 8-10 разів. Зміцнює м’язи повік, покращує кровообіг, сприяє розслабленню м’язів очей.
- Малюйте носом. Уявіть, що до кінчика носа прикріплена ручка. Важливо, щоб при цьому ваші очі не напружувалися. Починайте рухати уявної ручкою в повітрі, ніби ви малюєте щось або пишете. Це допомагає відновити кровообіг голови і шиї, що безпосередньо впливає на зір.
- Рухи в сторони. Вам потрібно виконати очними яблуками рухи в наступних напрямках: вгору-вниз, вліво-вправо, прямо-вгору-прямо-вниз, прямо-вліво-прямо-вправо. Далі направте погляд на верхній лівий кут кімнати і плавно переведіть очі до нижнього правого і навпаки. Можна робити все не поспішаючи. По 7 повторень кожного руху.
- Крізь пальці. Долоні з витягнутими роз’єднаними пальцями повинні розташовуватися нижче рівня очей. Потім плавно повертайте головою вліво і вправо, при цьому дивіться удалину крізь пальці. Не затримуйте погляд на конкретних предметах. При правильному виконанні вправи створюється враження, ніби ваші руки рухаються.
Лікар –бактеріолог Морозова Н.М
|