logo Ukrainian flag
 
ЧИСТІ РУКИ – ДОБРІ СПРАВИ.

5 травня - Міжнародний день гігієни рук проводиться з 2009 року, коли Програма ВООЗ з безпеки пацієнтів запустила нову ініціативу під назвою «Врятуйте життя: мийте руки». Дата цього заходу обирається не випадково: 5-й день 5-го місяця символізує 5 пальців на кожній руці людини. Оскільки руки є одним із основних факторів ризику розповсюдження хвороботворних мікроорганізмів, гігієна рук дозволяє знизити рівень поширення інфекційних захворювань. Всесвітній день гігієни рук започатковано, щоб нагадати про важливість обробки рук задля збереження життя та здоров'я мільйонів людей та підкреслити особливу важливість гігієни рук як в галузі охорони здоров'я, так і в повсякденному житті.

Захист рук від мікробів – це наша перша лінія захисту від хвороб та поширення шкідливих мікробів та бактерій. За даними Світового банку, пропаганда гігієни є найбільш економічно ефективним заходом для зниження захворюваності. Станом на 2020 рік 2,3 мільярда людей не мали доступу до основних гігієнічних послуг засоби для миття рук з милом та водою), а 1,6 мільярда осіб мали доступ до пристроїв для миття рук, у яких не було води чи мила.

Дослідження показують, що миття рук із милом та водою може знизити смертність від діарейних захворювань на 50%. Миття рук може знизити ризик респіраторних захворювань, таких як застуда, серед населення загалом на 16–21%. Близько 7% жінок та 15% чоловіків взагалі не миють руки після відвідування туалету. Приблизно 39% людей не миють руки після чхання, кашлю чи сморкання. За даними опитувань, лише 20% людей миють руки перед приготуванням їжі та 39% перед їжею.

В середньому ми стикаємося з 300 поверхнями кожні 30 хвилин, що піддає впливи більш ніж 840 тис. мікробів. На наших руках живе величезна кількість небезпечних для людського здоров'я мікроорганізмів. В результаті навіть незначних подряпин чи ран, вони можуть викликати вірусні захворювання, бактеріальні, грибкові та кишкові інфекції, гельмінтози тощо. Найбруднішими предметами, з якими щодня стикається майже кожна людина, є мобільні та стаціонарні телефони, письмові столи, клавіатура та мишка комп’ютера, кнопки ліфта, вимикачі світла, дверні ручки та усі поруччя.

Гігієна рук – це часто перша лінія захисту проти нових і виникаючих стійких до антибіотиків інфекцій. Більшості інфекцій, що передаються через брудні рук чи пов'язані з медико-санітарною допомогою, можна запобігти при простому дотриманні гігієни рук. Обов’язково мийте руки:

 • до, під час і після приготування їжі;
 • перед споживанням їжі;
 • до і після догляду за хворим;
 • до і після обробки порізів або ран;
 • після туалету;
 • після заміни підгузків або прибирання за дитиною, яка скористалася туалетом;
 • після видування носу, кашлю або чхання;
 • після того, як ви торкались тварин або корму для тварин, прибирали за твариною тощо;
 • після того, як винесли сміття;
 • перед використанням контактних лінз;
 • перед прийомом ліків;
 • після контакту з брудними предметами чи поверхнями;
 • після контакту з будь-якими біологічними рідинами (кров, слина тощо).

Щоби руки були чистими, їх достатньо мити з милом під проточною водою протягом двадцяти секунд. Цього достатньо, аби захистити себе від небезпечних вірусів та бактерій.

Під час миття рук надзвичайно важливо дотримуватись певних правил:

 1. Намочіть руки.
 2. Нанесіть мило.
 3. Ретельно потріть долоні.
 4. Потріть правою долонею по поверхні лівої руки і навпаки.
 5. Потріть долоні з переплетеними пальцями.
 6. Ретельно потріть кінчики пальців.
 7. Окремо потріть великі пальці рук.
 8. Змийте мило під проточною водою.
 9. Витріть руки насухо.

Для миття рук рекомендують використовувати рідке мило з дозатором. Важливо пам’ятати, що вода і звичайне туалетне мило не вбиває мікроорганізми, тому ефективність миття залежить лише від того, наскільки ретельно ви трете долоні. Приділяйте особливу увагу таким ділянкам: зовнішня поверхня кисті, проміжки між пальцями, пучки пальців та великі пальці. Але навіть цей простий процес, якщо він зроблений правильно, допомагає видалити до 90% мікробів з рук.

Пам’ятайте – ймовірність поширення бактерій на вологих руках у 1000 разів вища, ніж на сухих. Дивно, що тільки близько 20% людей витирають руки насухо після миття. Для висушування рук після миття користуйтесь одноразовими паперовими рушниками або індивідуальним тканинним рушником. Не варто це робити за допомогою електросушарок через неминуче завихрення повітря, у якому можуть бути забруднюючі частки, а також через недостатнє висихання рук.

Закривайте кран використаним паперовим рушником, адже ви щойно відкривали його брудними руками.

Цікавий факт: згідно з дослідженнями, бактерії більше «люблять» жіночі руки. Вчені пов’язують це з тим, що жінки мають тоншу шкіру на руках, нижчу кислотність та інший, ніж у чоловіків, гормональних фон.

ЩО РОБИТИ, ЯКЩО НЕМАЄ ВОДИ ТА МИЛА?

Якщо мило та вода недоступні, використовуйте дезінфікуючий засіб для рук, який містить щонайменше 60% спирту.

Дезінфікуючі засоби для рук на основі спирту можуть швидко зменшувати кількість мікроорганізмів на руках, проте вони не вбивають усі типи мікроорганізмів і можуть не видаляти шкідливі хімікати.

Антисептик може знищити більшість патогенних мікроорганізмів, але не всі. Наприклад, збудник Clostridium difficile, що викликає важке ураження кишечника, є стійким до дії спиртовмісних дезінфекційних засобів.  Також антисептик не видалить із поверхні рук яйця паразитів та не знешкодить токсичні речовини, якими можуть бути забруднені руки.

Формула обробки рук антисептиком:

 • 30 секунд - мінімальний час для обробки рук;
 • 70% - вміст спирту в антисептику;
 • 3 мл антисептика для однієї процедури гігієнічної обробки рук.

Пам’ятайте: навіть добра справа, зроблена брудними руками, може нанести велику шкоду.


Лікар-епідеміолог      Світлана Воронкова

 

Зв'язок

Телефон

Телефон:

(06264) 1 72 12

Моб. тел.: 
+38 095 457 5453

Електрона адреса: 
obllabcentre_kram@ukr.net