logo Ukrainian flag
 
7 лютого- День масажиста в Україні.

7 лютого в Україні відзначається День масажиста, на честь якого у першій декаді місяця проводяться  традиційні заходи.

Спочатку з ініціативою встановлення в Україні професійного свята - Дня масажиста виступили  провідні установи, громадські організації у галузі медицини, охорони здоров'я та масажу. У 2018 році Всеукраїнська громадська організація «Українська Федерація масажу»  затвердила професійне свято «День масажиста». Мета цього свята – відзначити і вшанувати тисячі людей – масажистів, які присвячують своє життя нелегкій та корисній праці, допомагають дбати про своє здоров’я тим, хто цього потребує.  Масаж  – один із способів оздоровлення організму, відомий ще з давніх часів. Сьогодні масаж – це науковий спосіб лікування багатьох хвороб за допомогою систематичних ручних прийомів: прогладжування, розтирання, розминання, биття і вібрації або струсу тіла людини. З грецької масаж означає «чіпати або проводити рукою», з арабської «ніжно погладжувати».

Вперше вплив на людські тіла за допомогою рук описали китайці та індійці близько 3 тис. років до нашої ери. Прийоми масажу застосовували для лікування вивихів та ревматичних болів, зняття втоми та спазмів м’язів. Римляни застосовували масаж після боїв для знищення синців і пухлин на тілі. У Греції вже за часів Гіппократа масаж розглядали, як засіб, який добре допомагає при багатьох хворобах. Гіппократ описав масаж в одному зі своїх медичних творів, де говорить, що тертя може викликати напругу тканин, або їх розслаблення: «Сухе і сильне розтирання», – говорить Гіппократ, – «посилює напругу тканин, розтирання ж, вироблене ніжно і м’яко, розслаблює їх». Учні Гіппократа підтверджують те, що масаж служить тимчасовим засобом для знищення напруження в тілі людини. У перші століття християнства масаж був забутий, його розглядали, як залишок язичництва. Тільки 300 років тому почали з’являтися наукові роботи написані лікарями про користь масажу, в яких вказувалися його цілющі властивості при хворобах суглобів, при паралічі. Перший, хто зайнявся серйозним вивченням впливу масажу на тіло і дух людини, був шведський лікар Петро-Генріх Лінг. Першими українськими містами, де з XIX ст. почали вивчати методики масажу, були Одеса та Харків.

Професія масажист потребує фізичної витривалості та володіння знаннями з різних напрямків медицини. Адже масаж допомагає запобігти та вилікувати багато хвороб без медикаментів. А психологічні знання та комунікабельність стають у пригоді хорошому спеціалісту, який не тільки якісно виконує свою роботу, а ще й ділиться позитивним настроєм зі своїми пацієнтами. Популярність масажу повертається і з’являються з кожним роком все нові й нові види. Існує локальний і загальний масаж. Будь-який різновид масажу носить лікувальний характер.

Види масажу.

Гігієнічний масаж.

Метою є догляд за тілом, профілактика різних захворювань, зміцнення організму в цілому. Такий масаж може мати як загальний, так і локальний характер впливу, застосовуватися самостійно, або бути складовою комплексу. Основні прийоми масажу: розминання, погладжування, розтирання, вібрація і ударні прийоми.

Результатом гігієнічного масажу є: поліпшення кровообігу, нормалізація загального психоемоційного стану, зміцнення здоров’я.

Лікувальний масаж.

Головною метою є допомогти людині одужати після травм і під час захворювань. Може мати як загальний, так і локальний характер впливу. Лікувальний масаж поділяється на: збуджуючий, заспокійливий, розсмоктуючий. Цей вид масажу повинен проводитись професіоналом.

Результатом лікувального масажу є: вплив на нервову систему: підвищує або понижує нервову збудженість; відновлює втрачені рефлекси; покращує діяльність окремих внутрішніх  органів і тканин; позитивно впливає на серцево-судинну систему. Кров відтікає від внутрішніх  органів шкіри і м’язів. Полегшується робота серця; покращується функція суглобів; знімається біль  після фізичних навантажень.

Реабілітаційний масаж.

Метою є  допомогти зменшити больовий синдром, покращити кровообіг, допомогти відновити втрачені рефлекси, покращити живлення тканин і функції внутрішніх органів, підвищити м’язовий тонус і нормалізувати артеріальний тиск. Такий вид масажу буває загальний і локальний. Реабілітаційний масаж проводиться досвідченими експертами – масажистами. Перед проведенням масажу вивчається історія хвороби пацієнта, тільки потім лікар вирішує, яку техніку рухів масажу застосовувати.

Результатом реабілітаційного масажу є: покращення загального стану людини.

Спортивний масаж.

Застосовується для удосконалення фізичних можливостей і збільшення працездатності спортсменів. Застосування цього виду масажу сприяє якнайшвидшому досягненню спортивної форми, а також її утриманню. Крім того, спортивний масаж є хорошою підготовкою для участі в змаганнях. Цей вид масажу розділяється на види: тренувальний, попередній (застосовується перед тренуванням) та відновлюючий. Основні прийоми: проводиться професіоналом, який вирішує яку техніку застосовувати.

Результатом проведення спортивного масажу є: поліпшення фізичного стану організму спортсмена, утримання гарної спортивної форми, допомагає позбутися від втоми, збільшує межі фізичної працездатності і є хорошою профілактикою при травмах і хворобах хребта.

Сегментно – рефлекторний масаж.

Впливає на рефлекторні зони поверхні шкірного покриву. Принцип дії полягає в роздратуванні рецепторів шкіри. Основні прийоми: зазвичай проводиться у лікувальній практиці, тому масаж повинен виконаний професіональним масажистом.

Косметичний масаж.

Метою є оздоровлення та омолодження організму. Розрізняють гігієнічний, пластичний, лікувальний. Може бути проведений за допомогою апаратури або в ручну; поєднання цих двох методів масажу, називається комбінованим. Основні прийоми: апаратний масаж за допомогою різних апаратів: вібромасаж, гідромасаж, вакуум. Буває загальної та локальної дії.

Результатом проведення косметичного масажу є: оздоровлення та омолодження організму; зміцнення імунітету та покращення кровообігу.

Тайський масаж, або тайська лікувальна система.

Цей вид масажу кардинально відрізняється від вищезгаданих. Його прийоми, навіть найпростіші, поєднують натиснення, розтягування і скручування, тобто – система впливає на все тіло людини. Сеанс тайського масажу може тривати від одного до трьох годин. Людина одягнута в легкі штани та футболку лягає на спеціальний мат. Тайський масаж нагадує пасивну йогу, адже масажист може користуватися не тільки пальцями й долонями, а й ліктями, колінами й навіть стопами. Професійно виконаний тайський масаж виглядає з боку як танець: масажист рухається плавно, ритмічно, практично непомітно переходячи від одного руху до іншого. Оскільки в тайському масажі опрацьовується абсолютно все тіло, від п’ят і до голови, навіть самі глибоко заховані м’язові затиски стають об’єктом ретельної роботи – в таких місцях масажист затримується, розминаючи напружене місце. За рахунок натискань на особливі рефлексогенні точки, відповідальні за роботу органів і систем організму, досягається додатковий оздоровчий ефект.

Масаж – це гарний спосіб для релаксації та оздоровлення організму в цілому. Включайте масаж в систему догляду за тілом і результат не змусить чекати. Але слід обов’язково пам’ятати, що перед тим, як  почати проходити лікування масажем, необхідно порадитися  з лікарем у зв’язку з тим, що масаж має низку абсолютних протипоказань для призначення.

 

Лікар з гігієни харчування ДУ «ДОНЕЦЬКИЙ ОЦКПХ МОЗ»  Тетяна Чайка
 

ДОЦКПХ

Зв'язок

Телефон

Телефон:

(06264) 1 72 12

Моб. тел.: 
+38 096 264 93 12

+38 050 025 34 95

Електрона адреса: 
obllabcentre_kram@ukr.net