logo Ukrainian flag
 
Весняні авітамінози.

Ось і прийшла довгоочікувана весна. Але не кожен може насолоджуватися нею. Саме весною багатьох людей турбує швидка втомлюваність, безпричинне роздратування та застуда, що ніяк не проходить. Все це ознаки весняного авітамінозу. Як захворювання, авітаміноз виникає через повну відсутність того чи іншого вітаміну в харчовому раціоні, що буває вкрай рідко. Частіше ми маємо справу з гіповітамінозом – недостатністю вітамінів.

Вітаміни – це органічні сполуки, які необхідні людському організму для нормального функціонування в невеликій кількості: від декількох мікрограмів до десятків міліграмів на добу. Відомо 13 основних вітамінів, які поділяють на жиророзчинні (А, D, E, K) та водорозчинні (С, 8 вітамінів групи В). Організм зберігає жиророзчинні вітаміни в жировій тканині та печінці, їх запаси можуть залишатись тут протягом днів і навіть місяців. При надмірному вживанні вони можуть накопичуватися та призводити до небажаних наслідків. Водорозчинні вітаміни не зберігаються в організмі надовго. Тому людина потребує їх щоденного надходження з їжею. Надлишки водорозчинних вітамінів виводяться з сечею.

Більшість вітамінів повинна надходити з їжею, оскільки організм або не виробляє їх або виробляє мало. Якщо ви харчуєтесь збалансовано та різноманітно, то отримуєте достатню кількість основних поживних речовин та вітамінів, необхідних для здоров’я.

Головна причина весняних авітамінозів, на думку імунологів, саме нестача вітамінів у харчовому раціоні. Через тривале зберігання більшість вітамінів у фруктах та овочах до кінця зими руйнуються. Від завезених з теплих країн чи вирощених у теплицях овочів, фруктів, зелені теж буває мало користі. Перші потрапляють на прилавки недозрілими після тривалого транспортування. Продукти, вирощені в штучних умовах, не тільки відрізняються за смаком від сезонних аналогів, а й не містять необхідних та в потрібній кількості корисних речовин та ще й можуть містити хімічні добавки.

Причинами виникнення авітамінозів можуть бути також: зайва термічна обробка продуктів, порушення обміну речовин, наявність хвороб травного тракту, вживання великої кількості ліків, що перешкоджають засвоєнню вітамінів, надмірні фізичні навантаження, нестача сонячного світла, погана екологія, постійні стреси, перенесені застуди, зловживання спиртним, куріння.

Найчастіше навесні організм людини відчуває нестачу таких вітамінів, як А, В, С, D та E. Які ж основні симптоми недостатності вітамінів? Це випадіння волосся, поява вугреподібних висипань, кровоточивість ясен, тріщини в кутиках рота, слабкість, постійна втома при достатній кількості сну, погіршення зору, особливо вночі, сухість очей, дратівливість, тривожність, відчуття поколювання чи заніміння в руках та ногах. При нестачі вітамінів порушуються обмінні процеси, може прискоритися старіння організму і збільшитися частота різних захворювань, порушується серцева діяльність, може виникнути тахікардія, порушується моторна та секреторна функція шлунково-кишкового тракту, водний обмін, діяльність центральної нервової системи, відбуваються дегенеративні процеси в периферичних нервах.

Щоб попередити весняні авітамінози, харчування має щодня включати вживання кисломолочних продуктів (без цукру та фруктових добавок), свіжої зелені (кропу, петрушки, щавлю, кропиви, м'яти), фруктів, овочів, особливо при авітамінозі вітаміну А та вітаміну К. Віддавайте перевагу свіжомороженим ягодам (малина, смородина, журавлина, чорниця, тощо). Включайте в меню рибу та морепродукти. Їх можна поєднувати з салатами із свіжих та тушкованих овочів. Це допоможе запобігти авітамінозу вітаміну В6. Вкрай важливо навесні споживати м'ясо, адже воно містить цинк, дефіцит якого призводить до зниження імунітету. Користь організму принесуть овочі та трав'яні настої, ягідні збори, чай з коріння та листя. Весною організму потрібні вітаміни групи В, які знаходяться в яйцях, субпродуктах, м'ясі, вівсянці, нешліфованому рисі, квасолі, житньому борошні, дріжджах. Замість вживання цукерок та тістечок, потрібно їсти сухофрукти: фініки, родзинки, курагу, чорнослив. Також слід віддавати перевагу сезонним фруктам: апельсинам, мандаринам, грейпфрутам, хурмі.

Якщо ж у вас з’явились симптоми, що були вказані вище, слід звернутися до лікаря. Лікуванням авітамінозів займаються сімейні лікарі, педіатри, терапевти, лікарі-імунологи. В одних випадках, лікар може рекомендувати спеціальну дієту, в інших, більш важких - призначаються полівітаміни чи харчові добавки.

Треба пам’ятати, що безконтрольне надмірне споживання вітамінів може нашкодити. Тож розумно приймати відповідні препарати можна лише в тому випадку, якщо лікар встановить у вас наявність певного дефіциту.

Отже, основними профілактичними заходами, спрямованими на попередження розвитку вітамінної недостатності, є повноцінне харчування, прогулянки на свіжому повітрі в сонячну погоду, лікування хронічних захворювань органів травлення, відмова від шкідливих звичок. Якщо виконувати ці нехитрі правила, можна назавжди забути про весняні авітамінози, симптоми, ознаки та потребу у лікуванні даної патології.

 

Лікар з гігієни праці відділу дослідження фізичних та хімічних факторів    Леонід Пеліфосов
 

Зв'язок

Телефон

Телефон:

(06264) 1 72 12

Моб. тел.: 
+38 095 457 5453

Електрона адреса: 
obllabcentre_kram@ukr.net