За останні 10-15 років описано більш 1000 випадків водно-нітратної метгемоглобінемії, з яких кожний десятий випадок закінчувався смертю. У здорових людей легкі форми отруєння спостерігалися при вмісті нітратів у воді або їжі більш 80-100 мг/л, а в дітей інтоксикації виникали вже при споживанні води із вмістом нітратів 50 мг/л. Тому питання про попередження виникнення водно-нітратної метгемоглобінемії у дітей до 3-х років є дуже актуальним. Це найбільш уразлива категорія дітей тому, що організм дитини набагато чуттєвий до надлишку нітратів, ніж організм дорослої людини.

Що таке нітрати й чому вони небезпечні для людини.
Нітрати - це солі азотної кислоти, які накопичуються в продуктах і воді до яких вони потрапляють із ґрунту при застосуванні азотних добрив. Нітрати відрізняються від багатьох інших домішок, що зустрічаються у воді, різноманітністю токсичного впливу на організм людини. Вірніше, слід пам'ятати, що шкоду наносять не самі нітрати, а нітрити, у які вони перетворюються в організмі людини і можуть викликати таке захворювання як метгемоглобінемію.
Метгемоглобінемія - це кисневе голодування (гіпоксія), викликане переходом гемоглобіну крові в метгемоглобін, який не здатний переносити кисень до тканин організму. Це захворювання спостерігається при вживанні харчових продуктів і води з підвищеним вмістом нітратів. Нітрати можуть проникати як у жіноче грудне молоко, так і в коров'яче, коли корів вигодовують силосом з високим змістом нітратів.
Особливо небезпечні нітрати для грудних дітей, ферментативна система яких ще недосконала, і відновлення метгемоглобіну в гемоглобін відбувається вкрай повільно, тому діти до року, і особливо до трьох місяців, перед нітратами беззахисні.
Нітрати сприяють розвитку патогенної кишкової мікрофлори, у результаті чого відбувається інтоксикація організму. Для дорослої людини смертельна доза нітратів становить від 8 до 14 г. Ознаки отруєння з'являються вже через одну - шосту години після потрапляння нітратів в організм. Гостре отруєння наступає при прийманні від 1 до 4 г нітратів і починається з нудноти, блювоти, поносу. Збільшується в розмірі печінка, знижується артеріальний тиск, пульс нерівний, кінцівки холодні. Відзначається аритмія серця, дихання прискорене, з'являється головний біль, шум у вухах, слабість, судороги м'язів обличчя, відсутність координації рухів, втрата свідомості й наступає смерть, по клініці схожа на смерть від задухи. За 20-25 років постійного впливу на організм людини нітрати можуть викликати рак шлунку.
Як потрапляють нітрати до води?
В результаті попадання в джерела водопостачання стоків промислових підприємств, надмірного застосування азотовмісних добрив на сільськогосподарських полях, у тому числі і на присадибних ділянках, близьке розташування до джерел нецентралізованого водопостачання свиноферм, корівників, птахоферм, надвірних туалетів та вигрібних ям, все це спричиняє забрудненню нітратами ґрунту, а далі і водоносного горизонту. Забруднення джерел водопостачання можливе і на підтоплених територіях, коли на поверхню ґрунту потрапляють води забруднені з вищевказаних об’єктів.
Якість води в приватних колодязях краща за централізовану?
Прийнято вважати, що артезіанська вода й вода з колодязів чистіше будь-якої іншої, однак ця думка не вірна. По хімічному складу забруднень і домішок артезіанська вода - майже повна протилежність водопровідної. Для неї характерно:
- велика кількість механічних домішок - суспензій, що вимиваються із ґрунту;
- високий вміст солей;
- високі концентрації заліза й марганцю;
- солі жорсткості, які найчастіше перевищують гранично припустимі концентрації;
- відсутній активний хлор, який необхідний для знезаражування води.
В Україні є регіони, де забруднення підземних вод має тотальний характер. Це, насамперед, Донецька, Луганська, Дніпропетровська області. Так, в Україні, близько 32% проб питної води, відібраних із джерел децентралізованого водопостачання, не відповідають нормативам по санітарно-хімічним показникам і близько 23% - по мікробіологічним, а в Донецькій області ці показники значно вищі.
Якщо в якості джерела водопостачання ви використовуєте власні свердловину або колодязь, важливо не забувати про прості правила профілактики, які допоможуть мінімізувати або виключити вміст нітратів у питній воді:
- Розміщуйте колодязь якнайдалі від вбиральні і господарських будівель, на сухої території, яка не підтоплюється.
- Не розбивайте грядки, місця утримання домашніх тварин, миття миття автотранспорту тощо поблизу джерела водопостачання.
- Правильно використовуйте добрива на ділянці, не допускайте їх «передозування».
- Організуйте над колодязем кришку або навіс – це допоможе уникнути механічних забруднень.
- Щорічно проводити відкачку води, чистку та дезінфекцію колодязя, контролюйте якість води за допомогою лабораторних досліджень.
Якщо прийняти Вами дії не дали результату і лабораторний аналіз свідчить про перевищення вмісту нітратів в воді колодязя, необхідно налагодити систему фільтрації. Для цього можна використовувати насос і фільтрувати вже ту воду, яку він качає, наприклад, за допомогою зворотного осмосу. Якщо ж можливості налагодити очищення води немає, то безпечніше перестати користуватися водою з даного джерела.
Увага! Наприкінці я хотів би ще раз застерегти родини, у яких є діти до 3- х років, не використовувати воду із приватних колодязів і свердловин для питва й готування сумішів для годування. Для цих цілей краще використовувати очищену воду, яку можна придбати в магазинах і пунктах розливу питної води. Така вода проходить лабораторні дослідження і її безпечно використовувати для дітей. Якщо гранично- припустима концентрація нітратів у воді з колодязів регламентується санітарними нормами до 50 мг/л, то вимоги до концентрації нітратів у воді фасованої або в пунктах розливу більш вибагливіші - до 10 мг/л.
Дотримуючись цих простих правил, Ви захистите воду від забруднення і збережете своє здоров’я і здоров’я своїх дітей!
ДУ «ДОНЕЦЬКИЙ ОЦКПХ МОЗ» санітарний лікар, спеціаліст відділу моніторингу та реагування на небезпеки Геннадій Лещенко |