logo Ukrainian flag
 
ДЕНЬ НИРКИ.

Щороку світова спільнота відзначає у березні ДЕНЬ НИРКИ. Нирки виконують одну з найважливіших функцій: виведення з організму продуктів обміну, токсичних речовин і інших не особливо корисних сполук. Крім того, цей орган бере участь у забезпеченні кислотно-лужної рівноваги плазми крові.

Природно, що ниркові захворювання негативно відображаються на роботі всієї сечовидільної системи. Хвороби нирок досить різноманітні за своїм походженням, проявами і наслідками для організму. Найбільш частими є запальні захворювання, які здебільшого зустрічаються у жінок. Сечокам’яна хвороба зустрічається однаково часто у представників обох статей, переважно у віці понад 40 років. Для дітей характерні пієлонефріт і вроджені аномалії нирок. Щоб зрозуміти, що проблема криється саме в цих органах, необхідно знати причини виникнення та основні ознаки ниркових захворювань. Звичайно, це не допоможе самостійно поставити собі діагноз і призначити лікування, зате дозволить зрозуміти, що потрібно звернутися до нефролога, уролога.

Прояви захворювань нирок можна умовно розділити на місцеві та загальні.

Місцеві: 1) біль в області попереку, 2) зменшення кількості сечі, 3) поява крові в сечі, 4) зміна кольору сечі.

Загальні симптоми: 1) підвищення температури тіла, загальна слабкість, головний біль і ломота в суглобах, 2) підвищення системного артеріального тиску, вище 140/90 мм.рт.ст., 3) поява “мішків” під очима, набряк тканин обличчя після сну.

Щоб найбільш точно визначити хворобу нирок, проводиться додаткова лабораторна та інструментальна діагностика (УЗД).

Якщо проблеми з нирками стали приводом до звернення в лікарню, то варто негайно переглянути свій раціон. Ліки-це звичайно, добре, але правильна дієта при захворюванні нирок теж необхідна. Правильне харчування має бути щадним для нирок. Потрібно перестати вживати всілякі газовані напої, різні копченості, тістечка з жирним кремом, грибні, рибні та м’ясні бульйони, бобові, а також закуски, соління, консерви.

Основні рекомендації щодо профілактики захворювань нирок:

  • ·Не ведіть сидячий спосіб життя, побільше рухайтеся. Помірне фізичне навантаження допоможе зменшити ризик захворювань не лише нирок, але й організму в цілому.
  • ·Слідкуйте за рівнем глюкози в крові. Дуже часто у людей, які страждають на цукровий діабет, з роками розвиваються захворювання нирок. Ми неодноразово розказували про потребу моніторингу основних біохімічних показників крові, що є суттєвим при лікуванні хронічних патологій та для контролю стану організму в певний момент.
  • ·Контролюйте артеріальний тиск, що також може призвести до захворювань  нирок. У разі схильності до гіпертонії вимірюйте АТ щодня за допомогою тонометра
  • ·Контролюйте масу тіла. Надмірна маса тіла стає загальною проблемою. Зайва вага, як відомо, є причиною багатьох захворювань, в тому числі і захворювань нирок.
  • ·Пийте достатню кількість води протягом дня, не менше 1,5 л води на добу. Варто пити саме звичайну воду, а не солодкі напої, каву і т.п.
  • ·Відмовтесь від шкідливих звичок. Алкоголь чинить руйнівний вплив не лише на печінку, але і на нирки, а нікотин, звужуючи судини,  зменшує кровотік в нирках.
  • ·Не приймайте ліки без потреби. Ми звикли приймати ліки при найменшому прояві симптомів, інколи не замислюючись, наскільки негативно вони впливають на нирки. В деяких випадках набагато корисніше, безпечніше і ефективніше приймати фітопрепарати.

Проводьте обстеження нирок 1 раз на півроку. Якщо у вас гіпертензія, цукровий діабет, надмірна вага, спадкова схильність до захворювань нирок, ви можете проходити обстеження частіше, щоб уникнути проблем.

 

 

Зав. відділення епіднадзору (спостереження) та профілактики неінфекційних захворювань     Ольга Маруценко
фельдшер санітарний    Любов Красноносова

 

Зв'язок

Телефон

Телефон:

(06264) 1 72 12

Моб. тел.: 
+38 095 457 5453

Електрона адреса: 
obllabcentre_kram@ukr.net