logo Ukrainian flag
 
Нітрати у питної воді: шкода і методи очищення.

Нітрати - це солі азотної кислоти, які можуть спричиняти токсичну дію на організм. Ми звикли думати, що основну небезпеку в плані вмісту нітратів становлять ранні і несезонні овочі і фрукти, а вода зі свердловини або колодязя апріорі чистіше і здоровіше тієї, що тече з крана. Але іноді це далеко не так: нітрати в питній воді – на жаль, досить поширене явище.

Причина перевищення вмісту нітратів в воді колодязів, свердловин

Нітрати є постійним складником природних вод. Згідно з державними стандартами, концентрація нітратів у питній воді повинна бути ≤ 50,0 мг/дм3. Фахівці відзначають, що при аналізі води на нітрати, досить часто бракують як раз проби води з колодязів і свердловин невеликої глибини. Також в зоні ризику і поверхневі джерела (ріки, озера). На концентрацію нітратів (сполук азоту) в воді впливає багато факторів. Перш за все, це нерозумна господарська діяльність, коли  використовується велика кількість азотовмісних добрив, внаслідок чого нітрати потрапляють у воду разом зі стоками з оброблюваних нітратними добривами полів або через викиди відпрацьованих господарсько-побутових вод. На якість води впливає і ситуація, пов’язана із військовими діями, паводком. Також однією із причин наявності нітратів у колодязях та каптажах є те, що їхні власники не дотримуються вимог санітарного законодавства при облаштуванні та утриманні колодязів, що призводить до забруднення питної води та робить її непридатною для споживання людиною. Нітрати потрапляють у ґрунт, звідти – в ґрунтові води, а з них – в свердловини і колодязі.

Шкода перевищення вмісту нітратів у питної воді

В епідеміологічних дослідженнях виявлено прямий зв'язок між концентрацією нітратів у питній воді та захворюваністю на атрофічний гастрит і рак шлунку, оскільки нітрати у шлунку під впливом мікроорганізмів відновлюються до нітритів, канцерогенних речовин – нітрозамінів, особливо при зниженій кислотності.

Накопичуючись в організмі, нітрати провокують перетворення гемоглобіну в метгемоглобін, що призводить до розвитку метгемоглобінемії. При цьому захворюванні гемоглобін в крові заміщується метгемоглобіном, який не виконує функцію перенесення кисню. Це веде до таких серйозних наслідків, як кисневе голодування, різко погіршується стан здоров’я. Метгемоглобін у крові в нормі становить до 2% від загального гемоглобіну. Залежно від рівня метгемоглобіну розрізняють легку (10%), середню (до 40%), і важку ступінь (до 60%) отруєння. У дітей рівень метгемоглобіну 5%  може спричинити легкий ступінь отруєння, а 40-45% – летальні наслідки.

Тобто, якщо вміст нітратів у питній воді перевищений, то її вживання може мати досить серйозні наслідки для здоров’я. При одноразовому потраплянні в організм великої дози нітратів, вони можуть викликати серйозне отруєння аж до летального результату (особливо у дітей раннього віку). Але навіть якщо наслідки отруєння нітратами у воді ви помітили не відразу, накопичуючись в організмі, вони можуть призвести до розвитку ряду серйозних проблем зі здоров’ям:

  • Онкологічні захворювання (зокрема, шлунково-кишкового тракту);
  • Порушення роботи підшлункової та щитовидної залози;
  • Захворювання нирок та серцево-судинної системи.

Хто в групі ризику?

Перевищення вмісту нітратів в питної воді шкодить всім, хто вживає таку воду. Важкість отруєння нітратами залежить від віку. Найбільш чутливими до дії нітратів та нітритів є діти до 6 місяців, адже ризик розвитку метгемоглобінемії у дітей першого року життя пов’язаний з недосконалістю ферментних систем організму та біохімічних процесів. Такі діти вживають у 10 разів більше рідини на одиницю маси тіла, ніж дорослі. В зоні ризику також знаходяться діти до 3-6 років та вагітні жінки. Чутливими до нітратів є також особи старшого віку, люди, які хворіють на анемію, люди із захворюваннями дихальної та серцево-судинної систем, які мають ослаблення організму, порушення обміну речовин та гормональних процесів тощо, після споживання води з високим вмістом нітратів.

Що робити, щоб уникнути забруднення нітратами власного джерела питної води

Дотримуйтеся таких правил, щоб зменшити ризик впливу нітратів на ваш організм, якщо використовуєте воду з власних колодязів, свердловин, бюветів, каптажів джерел:

- місця облаштування бюветів, колодязів чи свердловин слід розташовувати на незабрудненій та захищеній території: ця місцина має знаходитися вище за течією ґрунтових вод на відстані не менше як 30 м від магістралей з інтенсивним рухом транспорту та не менше як 50 м (для індивідуальних колодязів – не менше ніж 20 м) від вбиралень, вигрібних ям, господарських споруд та мереж каналізації та вбиралень, складів добрив та отрутохімікатів, місць утримання худоби та інших місць забруднення ґрунту та підземних вод;

- не розбивайте грядки поблизу джерела водопостачання, правильно використовуйте добрива на ділянці, не допускайте їх «передозування»;

- організуйте над колодязем кришку або навіс – це допоможе уникнути механічних забруднень;

- територію поблизу колодязя, свердловини чи бювету треба утримувати в чистоті та організовувати відведення поверхневого стоку; у радіусі 50 м від бюветів, колодязів та свердловин не дозволяється мити машини, влаштовувати водопій тварин, водоймища для водоплавної птиці, розміщувати пристрої для приготування отрутохімікатів та робити іншу діяльність, що може призвести до забруднення ґрунту та води;

- забороняється влаштовувати бювети, колодязі, свердловини у місцях, що затоплюються, зазнають розмивів, зсувів та інших деформацій, на понижених та заболочених територіях;

- для утеплення і захисту колодязів та каптажів джерел від замерзання можна використовувати пінобетон, мати із чистої соломи, сіна, стружки тощо, але при цьому зазначений матеріал не повинен потрапляти у водозабір. Забороняється використовувати для цієї мети гній, перегній та інше;

- колодязі не менше 1 разу на рік необхідно вичищати: відкачувати воду, чистити стінки металевими щітками від нальоту і дно від осаду, зайвих речей, які могли потрапити випадково до криниці, з подальшою дезінфекцією, після цього воду необхідно знову відкачати та користуватися колодязем уже після наступного заповнення та проведення лабораторного контролю якості та безпеки питної води.

Що робити, якщо результати лабораторного дослідження питної воді колодязя зафіксували надлишок нітратів.

Після того, як проведено визначення нітратів у воді, і лабораторні дослідження показали перевищення норми, необхідно вирішувати проблему якомога швидше.

Перш за все необхідно оцінити правильність розміщення колодязя, можливі причини забруднення води нітратами та усунути їх. Потім відкачувати воду з колодязя, прочистити та продезінфікувати колодязь, після наповнення воду необхідно повторно відкачати, після наступного заповнення організувати проведення лабораторного контролю якості та безпеки питної води.

Якщо прийняти Вами дії не дали результату і повторний аналіз знову свідчить про перевищення вмісту нітратів в колодязі, необхідно налагодити систему фільтрації. Для цього можна використовувати насос і фільтрувати вже ту воду, яку він качає. Якщо ж можливості налагодити очищення води немає, то безпечніше перестати користуватися водою з даного джерела.

Пам’ятайте!

- Небезпечно вживати питну воду із колодязів і каптажів, в яких вміст нітратів перевищує нормативні показники (50 мг/л), особливо це стосується дітей та вагітних жінок;

- щоб приготувати їжу чи дати попити дитині до 3 років, використовуйте чисту питну воду, вільну від нітратів та інших небезпечних речовин.

 

 

Підготовлено: завідуюча відділу моніторингу та реагування на небезпеки ДУ»ДОНЕЦЬКИЙ ОЦКПХ МОЗ»   Берегова О.О.

При підготовці статті використані матеріали:

ДСанПіН 2.2.4-171-10 «Гігієнічні вимоги до питної води, призначеної для споживання людиною»,

Матеріали сайту Міністерства охорони здоров’я України за посиланням: https://phc.org.ua/news/nitrati-v-pitniy-vodi-v-chomu-nebezpeka-dlya organizmu#:~:text=%D0%BD%D0%B5%20%D0%B2%D0%B6%D0%B8%D0%B2%D0%B0%D0%

B9%D1%82%D0%B5%20%D0%BF%D0%B8%D1%82%D0%BD%D1%83%20%D0%B2%D0%

BE%D0%B4%D1%83%20%D1%96%D0%B7,(50%20%D0%BC%D0%B3%2F%D0%BB).

Матеріали ТОВ «УкрХімАналіз» за посиланням: https://himanaliz.ua/uk/nitrati-u-vodi-norma-shkoda/#:~:text=%D0%9E%D1%87%D0%B8%D1%89%D0%B5%D0%BD%D0%BD%D1%8F%20%D0%

B2%D0%BE%D0%B4%D0%B8%20%D0%B2%D1%96%D0%B4%20%D0%BD%D1%96%D1%82%

D1%80%D0%B0%D1%82%D1%96%D0%B2%20%D0%BC%D0%BE%D0%B6%D0%BD%D0%B0,

%D1%81%D0%B0%D0%BC%D0%B5%20%D0%B2%20%D0%BA%D0%BE%D0%BB%D0%BE%

D0%B4%D1%8F%D0%B7%D1%8F%D1%85%20%D1%96%20%D1%81%D0%B2%D0%B5%D1%80%

D0%B4%D0%BB%D0%BE%D0%B2%D0%B8%D0%BD%D0%B0%D1%85.

 

Зв'язок

Телефон

Телефон:

(06264) 1 72 12

Моб. тел.: 
+38 095 457 5453

Електрона адреса: 
obllabcentre_kram@ukr.net