logo Ukrainian flag
 
Прокрастинація – шляхи подолання.

Прокрастинація, як свідоме відтермінування завдань, які викликають негативні емоції, є відомим для кожної людини явищем, яке може виникнути будь-коли: при виконанні професійних обов’язків, під час навчання, при вирішенні поточних завдань. Це виключно внутрішня емоційна реакція на те, чого ми не хочемо робити.

Прокрастинувати можуть собі дозволити люди, які ні за що не відповідають, від дій яких ніхто і ніщо не постраждає, і в такому разі повинна допомогти спроба взяти на себе більше відповідальності.Що більш неприємною є проблема, то більшою є ймовірність, що ви будете зволікати з її вирішенням.

Насправді, абсолютна більшість людей любить відкласти неприємні їм думки та справи. І при цьому ми часто спостерігаємо, що переходимо межу цього відкладання. І ми знаходимо мільйон причин та відмовок, аргументуючи, чому нам треба почекати. А далі сніжний ком незавершених справ, котрий стає все більше та більше, знижуючи наш емоційний тон настільки, що і руки опускаються. В результаті, важко не просто завершити те, що почали, а складно взагалі почати щось нове.

Прокрастинація, виступає чинником, який починає гальмувати процес самоосвіти, і розвитку, заважає становленню особистості у соціальному середовищі. Крім того, прокрастинація є підставою для виникнення почуття провини за незроблену роботу, відсутність самореалізації, упущення можливостей тощо.

Поспішаю привітати усіх прокрастинаторів, вихід існує.

Шляхи профiлактики та подолання з метою зупинення процесiв гальмування якiсного розвитку особистостi включають комплекс певних заходів.

1. Перед тим як намагатися позбутися від прокрастинації, потрібно усвідомити її існування. Головне — це захотіти з нею впоратися, а потім буде легше.

2. Необхідно змінити своє ставлення до справ, які є терміновими і складними. Нехай вони пов’язані з труднощами і на перший погляд здаються абсолютно нездійсненними, потрібно підтримувати в собі віру в свої сили. Якщо процес є трудомістким і тривалим, необхідно розбити його на частини (великі обсяги необхідно розбити на маленькі) і робити перерви після того, як буде виконана кожна з них.

3. Необхідно планувати свій час, цей навик безпосередньо впливає на якість і продуктивність роботи, це запорука особистої ефективності. Організовані люди мають чіткий план роботи, в результаті мінімізуються втрати часу, а значить, і прокрастинація.

4. Якщо існують певні завдання, які людина відкладає з постійною регулярністю, то, для того щоб попередити прокрастинацию, необхідно спробувати зрозуміти, чому ці справи здаються неприємними і нездійсненними. Може бути, можна зробити так, щоб ці завдання виконував хтось інший, або ж подумати про те, щоб зовсім відмовитися від їх реалізації. Якщо зрозуміти причину, можна позбутися від проблеми. У будь-якому випадку потрібно хоча б спробувати це зробити.

5. Боротьба з прокрастинацією включає й такий підхід: «Якщо змінити ситуацію ніяк не можна, потрібно змінити до неї своє ставлення». Прокрастинація «ловить» людей на боязні почуття відповідальності, вони лякаються фрази «я зобов’язаний», «я повинен». Замість цього можна сказати: «Це мій власний вибір».

6. Важливо знати, яким саме страхом викликана хвороба, так як боротися з прокрастинацією можна лише перемігши саму причину, то є страх.

7. Необхідно знайти щось, що буде надихати і радувати вас. Позитивні емоції допоможуть у подоланні тимчасової прокрастинації.

8. Замість того щоб відчувати докори совісті, роблячи непотрібну роботу, краще піти поспати, прогулятися на свіжому повітрі або спортом.

9. Якщо причина прокрастинації — це ваша професійна діяльність, якщо ви не любите те діло, якому присвятили себе і вам не допоміг жоден з існуючих способів боротьби з цією недугою, варто задуматися над тим, щоб змінити місце роботи і піти іншим шляхом.

10. Необхідно тренувати силу волі і самодисципліну. В першу чергу можна спробувати почати виконувати невеликі і нескладні завдання. Припустимо, поставити собі мету кожен день починати з ранкової гімнастики і вставати у вихідну позицію в один і той же час кожен день.

11. Для тих, хто переконаний в тому, що йому не вистачає часу на те, щоб виконувати тривалі завдання (не пов’язані з повсякденною роботою), можна порадити скласти антирозклад справ. З допомогою такого календаря, де стоять позначки про всі справи, які потрібно зробити, крім того, до якого ніяк не виходить приступити, можна знайти вільні проміжки часу, які підходять для заняття цією справою. Необхідно регулярно заглядати в це аантирозклад і вибирати зручні моменти для того, щоб попрацювати над цією довготривалої завданням. Цей метод як не можна краще підходить для початку роботи над великим проектом і допомагає не піддаватися прокрастинації, долаючи самообман.

Якщо лікування прокрастинації з допомогою перерахованих вище способів не дало якихось позитивних результатів, не варто засмучуватися.

Подумайте про час на лінь та відпочинок. І цінуйте час, яким би меркантильним не здавалося це прохання. Вартість часу – це вартість самого завдання. Якщо подумати про мрію та мету, то прокрастинація виявляється дуже, дуже дорогою.

Життя – воно тут і зараз. І вибір – досягати чи ні, планувати чи ні, радіти чи ні, жити чи ні – тільки за кожним із нас.

 

 

Завідувач мікробіологічною лабораторією  Костянтинівської філії
ДУ «Донецького ОЦКПХ МОЗ»                                   Бублик А.С.
 

ДОЦКПХ

Зв'язок

Телефон

Телефон:

(06264) 1 72 12

Моб. тел.: 
+38 096 264 93 12

+38 050 025 34 95

Електрона адреса: 
obllabcentre_kram@ukr.net