logo Ukrainian flag
 
Щодо профілактики радіаційних уражень.

Все частіше озвучується інформація про радіаційну небезпеку у зв'язку з можливою аварією на атомній електростанції або застосування ядерних боєголовок. Як свідчать раніше опубліковані джерела при ядерному вибуху переважають радіонукліди з коротким періодом напіврозпаду. Тому на сліді радіоактивної хмари відбувається швидкий спад потужності дози випромінювання. При аваріях на АЕС переважають радіоактивні цезій і стронцій з тривалими періодами напіврозпаду - до 30 років, а також йод з періодом напіврозпаду 8 діб.

Крім того, вони є легколетучими радіонуклідами і з викидами, що знаходяться в пароподібному, аерозольному стані і у вигляді мікроскопічних частинок мають високу міграційну і біологічну доступність. При ядерному вибуху та утворенню сліду для людей головну небезпеку становить зовнішнє опромінення (90-95% від загальної дози). За аварії на АЕС доза зовнішнього опромінення тут становить 15%, а внутрішнього — 85%.

Крім безпосереднього впливу радіоактивних елементів виникає наведена радіація – радіоактивність повітря, води, ґрунту, матеріалів та різних предметів, обумовлена ​​в основному утворенням радіонуклідів кремнію, алюмінію, магнію, натрію, цинку, міді, марганцю, заліза.

Залежно від виду випромінювань, дози опромінення та його умов можливе виникнення різних видів променевого ураження: гостра променева хвороба від зовнішнього опромінення; гостра променева хвороба від внутрішнього опромінення; хронічна променева хвороба; різні клінічні форми з переважно локальним ураженням окремих органів (променеві пневмонії, дерматити, ентерити); віддалені наслідки.

Головною умовою збереження життя та здоров'я людей в умовах радіаційного впливу є недопущення наднормативного опромінення. Це досягається захистом часом, відстанню та екрануванням. Медичні засоби відіграють у протирадіаційному захисті допоміжну роль: їх застосування необхідно за неможливості уникнути наднормативного опромінення.

Для запобігання негативному впливу на здоров'я людини у випадках виникнення таких надзвичайних ситуацій необхідно дотримуватись наступних рекомендацій:

основне – потрібно залишатись в приміщенні або терміново у нього зайти, якщо ви знаходитесь на вулиці. Це найбезпечніша дія, яку обов’язково варто виконати. Це може бути підвал або середина будівлі.  Якщо можливо, залишайтеся в кімнаті без вікон і зовнішніх дверей, зачиняйте вікна та двері, ущільніть отвори підручними засобами (скотч, змочена водою тканина тощо) та вимикайте системи вентиляції (кондиціонери або обігрівачі) у вашому будинку. Залишайтесь в укритті, допоки офіційна влада не надала інших вказівок.

Якщо місцева влада та надзвичайники дають вказівки – виконуйте їх обов’язково.

Перебуваючи на забрудненій радіоактивними речовинами місцевості, використовуйте засоби захисту органів дихання (ватно-марлеву чи протипилову пов’язку, хустинку або будь-яку частину одягу), а також захистіть відкриті поверхні шкіри. В укритті зніміть верхній шар одягу.  Робіть це обережно, аби не розтрусити радіоактивний пил. Помістіть одяг у пластиковий пакет або герметичний контейнер, тримайте його далі від людей і домашніх тварин. Помийтесь, якщо є така можливість. Якщо доступу до води немає, скористайтеся вологими серветками, вологою тканиною.  При пероральному надходженні радіонукліду  промийте шлунок, прийміть проносні засоби, очисні клізми, або на тлі інгаляційного шляху поглинання ізотопу використовуйте муколітики, відхаркувальні препарати.

Для захисту щитоподібної залози від впливу радіоактивного йоду проведіть йодну профілактику. У МОЗ наголосили, що йодну профілактику проводять лише після оповіщення про радіаційну небезпеку. Препарат рекомендовано приймати за 6 годин і менше до надходження радіоактивної хмари чи під час її надходження і протягом наступних 6 годин. За 24 години після надходження хмари не рекомендовано.Препарат потрібно приймати у відповідних дозах дітям та дорослим до 40 років. За даними МОЗ влада на місцях закупила необхідну кількість калію  йодиду.

Вживайте воду, харчові продукти  тільки ті, що зберігались у герметичних контейнерах, в т.ч. холодильнику.

Лікар з комунальної гігієни         Микола МИХАЙЛИШИН
 

Зв'язок

Телефон

Телефон:

(06264) 1 72 12

Моб. тел.: 
+38 095 457 5453

Електрона адреса: 
obllabcentre_kram@ukr.net