День обізнаності про стрес святкується що річно 16 квітня за ініціативою Британської Міжнародної асоціації з управлінням стресом. Стрес — це реакція організму на фактори, які потенційно загрожують фізичному та психічному здоров’ю людини. Вони бувають різними: звільнення, смерть близької людини, фізичне перезавантаження або робота в умовах дефіциту часу. Стрес може виникнути, як від дрібної проблеми, так і від більш трагічної ситуації, викликаючи у людини емоційні реакції, що супроводжуються цілою гамою фізіологічних і психологічних зрушень. Відомо, що стрес є причиною чи не 90% всіх захворювань.
Особливо загострилась ситуація зі стресом у зв’язку з COVID-19 та бойовими діями з російськими загарбниками, який став чималим психологічним випробуванням для багатьох українців.
Симптоми стресу:
- сильна стомлюваність, неуважність;
- дратівливість, агресія;
- безпричинні страхи;
- розлади пам’яті;
- регулярні фізичні недуги;
- складності в стосунках у сім’ї або з близькими, проведення менше часу з ними;
- відсутність бажання повертатися/ влаштовуватися на роботу або неефективність на роботі;
- відчуття відчуженості, малозначущості у суспільстві.
Зазвичай людині важко підготуватися до стресової ситуації завчасно, але попередити та підготувати себе до стресових подій — можна.
Відзначається, що позитивне соціальне оточення (сім’я, друзі, колеги, група однодумців) може бути одним із найважливіших чинників стресостійкості людини. Щоб опанувати стрес необхідно достатньо відпочивати, регулярно харчуватися та пити воду, проводити час з родиною, робити фізичні вправи тощо. Не варто вживати алкогольні напої та курити.
Якщо емоційний стан не покращується — слід звернутися за консультацією до психолога. Він може призначити заспокійливе або стимулюючи засоби, транквілізатори або фітотерапію (залежить від того, які симптоми переважають).
Проте терапія не обмежується ліками. Психотерапія — обов’язковий метод лікування. Психотерапевт змінить ставлення до стресів та навчить керувати емоціями під час стресу.
Наслідки стресу. Коли людина довго піддається стресу, то це може призвести до:
- інсульту;
- захворювань шлунково-кишкового тракту;
- порушення сну;
- імпотенції;
- поява серцево-судинних захворювань (гіпертонії, тахікардії, стенокардії);
- онкозахворювань.
І ще декілька корисних практичних порад, які допоможуть почуватися краще:
Не соромитися плакати! Наш організм однаково реагує на фізичний і душевний біль-сльозами. Емоційний виплеск зменшує вплив психо - травмуючих факторів, зменшує ймовірність нервових розладів.
Спробувати виробити корисні звички. Починати свій ранок з ложки меду, розчиненої у склянці теплої води, або води з лимоном, а також намагатися вживати “сонячні продукти”, а саме овочі та фрукти.
Щовечора робити вправи для розслаблення м’язів плечей, шиї, розтирайте руки, ноги.
Заспокоювальне дихання декілька разів на день.
Обмежувати кількість негативної інформації.
Необхідно пам’ятати, що сильна людина не соромиться звернутися за допомогою. Дуже часто вирішення складної задачі досягають саме ті, хто вчасно звернувся за допомогою.
Фельдшер санітарний Селидівської філії Любов Павлюк
|