logo Ukrainian flag
 
ОБЕРЕЖНО! МАЛЯРІЙНІ КОМАРІ!!!

Багато кому з нас при слові «малярійні комарі» стає трохи не по собі. Одразу перед очима вважається величезний комар, який сидить на стіні та чекає свою жертву. Але це все вигадки. Величезний комар, який іноді трапляється в наших приміщеннях, насправді не малярійний і, навіть, не кровосисний. Він харчується нектаром та соком  рослин.  А який же тоді малярійний комар і чому саме йому приділяється стільки уваги?

Малярійні комарі

Малярійний комар мало чим відрізняється від інших видів комарів. У нього витончене тіло, витягнутий тулуб, довгі кінцівки та тонкий хоботок. Тому не спеціалісту важко знайти різницю між комарами, та і не треба цього робити. Бо всі кровосисні комахи є переносниками небезпечних захворювань. І тому треба захищатися від укусів будь яких кровососів.

Але дещо все таки треба знати про цих небезпечних переносників. Зустрічаються малярійні комарі на всіх континентах, окрім районів з вкрай холодним кліматом. Небезпеку для людини представляють самки малярійних комарів, для яких кров потрібна не тільки для життєдіяльності, але і для розвитку яєць. Кількість випитої комахою крові за один раз може вдвічі перевищувати її масу. Після запліднення самки стають дуже агресивними. В пошуках жертви вони можуть розлітатися на відстань до 3-5 км від місця виплоду. Самці ж харчуються нектаром квітів і соком рослин.

Навесні, в кінці березня або на початку квітня, коли середньодобова температура повітря становить +4 +8 градусів, самки малярійних комарів вилітають з місць своєї зимівлі, якими є підвали  приватних будинків, підсобні утеплені приміщення. Далі відкладають яйця в водойми, де при температурі води  +11+13 градусів починається розвиток комах. Місцями виплоду малярійних комарів є водойми з чистою водою. Комарі не відкладають яйця в забруднені стічними водами та  порослі очеретом і ряскою водойми. Розвиток яєць, личинок та лялечок комарів відбувається у воді, доки з лялечки не з’являється дорослий комар. В нашій місцевості виліт першого покоління малярійних комарів – II-III декади травня, коли починається масовий напад цих комах на людей та тварин. Напади здійснюються ввечері та зранку, вдень комарі ховаються від яскравого сонячного світла. Активні малярійні комарі до вересня, після чого залітають на зимівлі, де залишаються до весни наступного року. За літній епідсезон відбувається виплід декількох поколінь переносників.

В Краматорській громаді реєструються 2 види малярійних комарів. Місто Краматорськ віднесено до території масового поширення гнусу і інших небезпечних комах, в тому числі і малярійних комарів. По місту перебуває на обліку 20 водоймищ, що є місцями масового виплоду малярійних комарів. Показники чисельності цих переносників інфекційних захворювань по місту в 1,3 рази перевищують середньообласні і є одними з найбільш високих в області. На жаль, активні бойові дії, які проходять на території області і міста, не    впливають на зниження чисельності малярійних комарів.

Чим же так небезпечні ці комахи? Тим, що несуть особливу небезпеку, як переносники одного з найстрашніших захворювань на планеті – малярії. Незважаючи на те, що в Донецькій області, в тому числі і в м.Краматорськ, місцеві випадки малярії були ліквідовані ще в 60-х роках минулого століття, зберігається небезпека зараження через завізні випадки. Так, в м.Краматорськ в червні 2022 року зареєстровано завізний випадок малярії оvale (рецидив) в сезон передачі малярії. Хворий перебував в країнах Азії, ендемічних з малярії, де і захворів. Після лікування повернувся до України, де захворів повторно. Проведено курс лікування.

Висока кількість малярійних комарів, збільшення сезону передачі малярії та міграції громадян в ендемічні по малярії країни, особливо в умовах воєнних дій,  створюють умови для виникнення місцевих випадків малярії.

Найпростішим способом убезпечити себе від цього небезпечного захворювання є захист від укусів комарів. У весняно-літній період та на початку осені використовуйте засоби відлякування (репеленти) та знищення комах (інсектициди), використовуйте сітки на дверях та вікнах, ввечері та вранці користуйтесь одягом, який максимально закриває відкриті частини тіла. Пам’ятайте, малярія – небезпечна інфекційна хвороба, яка часто закінчується летальними випадками.

Не втрачайте пильність – бережіть себе!

 

 

В.о.завідувача санітарно-карантинного відділу           О.Медвєдєва

 

 

Зв'язок

Телефон

Телефон:

(06264) 1 72 12

Моб. тел.: 
+38 095 457 5453

Електрона адреса: 
obllabcentre_kram@ukr.net