logo Ukrainian flag
 
Обережно! Отруєння незаконно виробленими алкогольними напоями.

Міністерство охорони здоров`я України у ЗМІ неодноразово попереджало  населення про небезпеку вживання алкогольних напоїв, виготовлених незаконним шляхом. В Україні щорічно реєструються випадки отруєнь такими напоями, у тому числі які закінчуються смертю.

Такий випадок був зареєстрований у Миколаївський області у кінці 2021року. Враховуючи великі небезпеки для життя і здоров`я населення, що виникли з початком війни в Україні після 24 лютого 2022 року, необхідно прийняти усі можливі заходи збереження життя і недопущення отруєнь алкоголем. Особи, які зловживають спиртним і не мають для його покупки достатніх коштів, схильні купувати напої, що містять отруйну рідину через їх невисоку вартість. Алкогольні напої незаконного виготовлення окрім етилового спирту містять дуже отруйні речовини, які є причинами важких отруєнь.

Різновиди спирту, що можуть бути причиною отруєння:

  • ізопропіловий спирт, що міститься в рідинах для прибирання;
  • метиловий спирт, який донедавна можна було знайти в складі автомобільних рідин для очистки вікон (протизамерзайки). Отруєння метиловим спиртом може спровокувати гостру печінкову недостатність та сліпоту;
  • етиленгліколь є на порядок токсичнішим та вимагає обов’язкового звертання за невідкладною медичною допомогою.

Метиловий спирт (метанол) – сильна отрута із запахом алкоголю. Використовується в хімічній промисловості як розчинник, у незамерзаючих рідинах для автомобільних стекол, як добавка в паливо, в косметології. В організм проникає через шкіру, дихальні й травні шляхи. Швидко вбирається і повільно виводиться. Його токсичність пов’язана з розпадом на формальдегід та мурашину кислоту. 10 мл викликають тяжке отруєння, 80-150 мл призводять до смерті.

Зовнішня схожість, однаковий запах і схожі властивості метанолу роблять його таким, що важко відрізнити від етанолу. Це стає причиною випадкового отруєння у випадках вживання алкогольних напоїв всередину.

Всмоктуючись в шлунку практично моментально, він перетворюється в мурашину кислоту та формальдегід, які в невеликих концентраціях діють токсично на всі системи органів, знищуючи клітини, блокуючи їх роботу.

Отрута завдає непоправної шкоди центральній нервовій системі, дихальним шляхам, слизовим оболонкам травних органів, органам зору. Тяжкість стану хворого залежить від кількості випитого. Навіть невелика доза здатна призвести до серйозних проблем із  здоров’ям.

Відмінності метилового і етилового спирту зводяться до їх загальновідомих назв. Метиловий спирт іменується технічним, етиловий – харчовим або медичним. Якщо мова йде про спиртні напої, метанол є небезпечною підробкою, пити його категорично забороняється, навіть у розведеному вигляді. Тільки купуючи алкогольну продукцію в магазинах, які мають ліцензію на продаж таких товарів, можна бути впевненим в якості та безпеці покупки.

Симптоми отруєння метиловим спиртом:

- блідість, загальна слабкість і нездужання, головний біль, нудота і блювання, тяжкість у грудях, стан сп’яніння, порушення координації рухів, почастішання пульсу, зниження температури;

- збільшення зіниць, втрата реакції на світло, руйнування зорових функцій аж до повної втрати зору. Сліпота може наступити раптово;

- при вдиханні парів – утруднене дихання, можливий набряк легень, судоми;

- при проковтуванні – опіки стравоходу, шлунку, блювота з кров’ю, пронос, м’язові болі;

- при контакті зі шкірою – виникнення синюшного відтінку, роздратування, запальні і алергічні процеси.

Вплив на психіку відзначається сильним збудженням, появою почуття страху, сплутаністю свідомості, різкою зміною настрою.

При відсутності швидкої медичної допомоги імовірна втрата свідомості. Хворий впадає в стан коми від набряку мозку. Наростання ознак отруєння призводить до зупинки дихання або припинення діяльності серця.

При отруєнні метанолом насамперед слід негайно викликати лікаря. Непередбачуваність реакції органів на отруєння вимагає кваліфікованої медичної допомоги. Перша допомога при отруєнні метиловим спиртом полягає у гранично швидкому звільненні організму від токсину. Без постановки діагнозу самостійно допускається провести промивання шлунка теплим розчином харчової соди, забезпечити рясне (8-12 л) пиття, тепло і приплив свіжого повітря.

Ізопропіловий спирт. Абсолютна більшість отруєнь багатоатомними спиртами відбувається випадково, коли постраждалі випивають ізопропіловий спирт, переплутавши його з горілкою або етанолом. Чи шкідливий ізопропіловий спирт для здоров’я? Його категорично не можна вживати всередину як сурогат алкоголю. Ця дія рівносильно вживання отрути, який діє на організм людини уповільнено. При попаданні цього спирту в організм відбувається його перетворення в ацетон. Підвищена кількість ацетону в клітинах і тканинах людського організму викликає важкі отруєння.

Ознаки інтоксикації ізопропіловим спиртом наступні: гостре алкогольне сп’яніння, порушується хода, злагодженість рухів, мови, може наступати глибокий сон. При надмірній кількості ізопропанола  виникають хворобливі відчуття в голові, сильна втома, запаморочення, нудота і дуже сильна, багаторазова блювота. З’являються сильні больові відчуття в області м’язів, попереку, суглобах, грудній клітці, тілі. Підвищена кількість ізопропілового спирту може призвести до виражених розладів зору (появи туману в полі  зору, мушок, диплопія). Якщо в крові концентрація отруйної речовини досягає 1,2 проміле, то можливий глибокий сон і летальний результат. Розвивається поразка кишечника з   кров`янистими виділеннями.

Отруєння етиленгліколем.

Етиленгліколь - безбарвна, сиропоподібна рідина, солодка на смак, без запаху. Температура кипіння + 197,20С, добре змішується з водою і спиртом. Температура замерзання – 400С. Етиленгліколь входить до складу антифризу - незамерзаючої рідини для радіаторів машин, до складу гальмівної рідини. Отруєння етиленгліколем наступає при помилковому прийомі його в середину. Летальна доза 50-300 мл. Швидко всмоктується, метаболізується у печінці алкогольдегідрогеназою до альдегідів та кислот: гліколевої, гліоксалевої та щавелевої. Метаболіти є смертельно отруйними: призводять до розвитку важкого нереспіраторного ацидозу та системних ускладнень. Головні симптоми отруєння: ранні — як при алкогольному сп’янінні, тому не викликають тривоги у сторонніх осіб, особливо, якщо отруєна особа є алкоголіком. Через кілька годин з'являються симптоми отруєння метаболітами етиленгліколю: нудота, блювота, збудження, гіпервентиляція, спутаність свідомості, порушення свідомості аж до глибокої коми, судоми, гіпотензія, тахікардія, інколи брадикардія, порушення серцевого ритму; характерні симптоми — це олігурія, яка переходить в анурію (внаслідок пошкодження нирок за механізмом безпосередньої цитотоксичної дії і утворення в ниркових канальцях кристалів оксалату кальцію), м’язові спазми аж до тетанії, як наслідок наростаючої гіпокальціємії.

Не варто експериментувати над організмом, адже навіть ті, що вижили найчастіше стають інвалідами.

Бережіть себе!

 

Завідувачка відділу ДУ «ДОНЕЦЬКИЙ ОЦКПХ МОЗ»                    Чайка Т.П.

 

Зв'язок

Телефон

Телефон:

(06264) 1 72 12

Моб. тел.: 
+38 095 457 5453

Електрона адреса: 
obllabcentre_kram@ukr.net