Псевдотуберкульоз – це гостре інфекційне захворювання, яке проявляється синдромом загальної інтоксикації, лихоманкою, катаральними явищами, ураженням окремих органів та систем організму. Це захворювання поширене повсюдно, реєструється серед усіх вікових груп населення. Псевдотуберкульозу характерний підйом у зимово-весняний період. Зараження відбувається переважно через інфіковані продукти, воду, брудні руки. Причиною захворювання є вживання салатів із сирих овочів: капусти, моркви, буряків, приготовлених із порушенням правил технології, умов зберігання.
Збудник псевдотуберкульозу циркулює в природі серед гризунів, які забруднюють харчові продукти та воду. Концентрація збудників зростає при зберіганні овочів, корнеплодів і фруктів в холодних та вологих сховищах, підвалах та холодильниках. Небезпека зараження зростає при вживанні інфікованих продуктів, що тривало зберігаються при низькій температурі, оскільки в цих умовах збудник інтенсивно розмножується. Потрапляючи до організму людини з інфікованою їжею, водою, збудник долає шлунковий бар’єр. Він викликає ерозії, виразки, а часом і гострий апендицит, проникаючи в різні органи, тканини, насамперед в печінку і селезінку, де формуються вторинні осередки у вигляді мікроабсцесів.
Захворювання починається загальною слабкістю, головним болем, лихоманкою, нудотою, втратою апетиту, блюванням, висипом (частіше скарлатиноподібним), м’язовими та суглобовими болями, у тяжких випадках можливий непритомний стан. Діагноз ставиться після лабораторних досліджень. Тривалість інкубаційного періоду від 3-х до 18 днів, частіше буває від 7 до 10 днів.
Відмінною особливістю даної інфекції є одутловатість обличчя, шиї, верхньої частини грудної клітини, гіперемія та набряк слизової оболонки ротової порожнини, мигдалин, долонної і тильної поверхонь кистей рук, так званий синдром червоних рукавичок, поверхонь стоп. Характерний блідий носогубний трикутник. На певних ділянках тіла з’являється геморогічний висип, на слизовій оболонці м’якого піднебіння – дрібноточкові крововиливи. При ураженнях суглобів з’являється біль та припухлість. При ураженні шлунково-кишкового тракту – пронос, блювання, біль у животі. Тривалість хвороби зазвичай не перевищує 1-1,5 місяці. Захворювання може прийняти затяжну (до 3-х місяців) та хронічну течію з наступними повторними клінічними проявами.
Прогноз при псевдотуберкульозі сприятливий, хвороба зазвичай закінчується одужанням. Для профілактики захворювання необхідно боротися з гризунами, попереджувати їх проникнення в їдальні, склади, магазини, овочесховища, контролювати дотримання правил зберігання та реалізації овочів та фруктів; ретельно їх мити перед приготуванням салатів; не допускати вживання гниючих овочів та фруктів. Не забудьте вимити та просушити овочі та фрукти, зелень, перш, ніж покласти в холодильник. Тоді ні яка хвороба не буде страшна вам та вашим дітям! Бережіть себе та своїх близьких!
Лікар-епідеміолог Жоріна В.І. Помічник лікаря-епідеміолога Тимошевська В.В. |