logo Ukrainian flag
 
Міжнародний день запобігання синдрому хронічної втоми.

12 травня у світі відзначається Міжнародний день запобігання синдрому хронічної втоми. Мета цього дня- звернути увагу громадян  на важливість здійснення кроків  щодо запобігання розвитку хронічної втоми. За даними Всесвітньої організації охорони здоров'я на синдром хронічної втоми страждає до 30,5% населення.

Причини хронічної втоми можуть бути психологічні, фізіологічні, пов’язані зі способом життєдіяльності, медичні. До основних психологічних причин втоми, зокрема, належать монотонність праці, несприятливий соціально-психологічний клімат у колективі, значні інтенсивність і тривалість праці, її напруженість через підвищені виробничий ризик та небезпеку, стреси, депресивні й тривожні стани. Людський організм зазвичай реагує на такі умови втомою, млявістю, роздратуванням.  До фізіологічних належать: вагітність, особливо в перші три місяці; період менопаузи; надмірна або недостатня вага; проходження променевої або хіміотерапії під час лікування онкологічного захворювання; знижена витривалість організму та здатність до адаптації після перенесених захворювань, таких як розлади з боку травної системи або вірусних інфекцій; стани пов’язані з неякісним повітрям, наприклад, через надмірну загазованість.  До причин втоми, які пов’язують із неправильним способом життя, належать: нераціональний режим праці та відпочинку; надмірне вживання алкоголю; недостатня фізична активність; надмірне захоплення кавою; нерегулярний прийом їжі або переважно шкідливої їжі; скорочення тривалості сну та перегляд перед сном негативного емоційного контенту тощо. Крім того, загалом втома може бути симптомом багатьох хвороб — діабету, серцево-судинних, артриту, анемії, захворювань щитоподібної залози, апное.

Серед найпоширеніших симптомів втоми — відчуття знесилення, коли людина відчуває, що не спроможна виконувати звичайні функції належним чином. Також це неуважність та погіршення концентрації. Серед інших симптомів:

- раптове виникнення виснажливої слабкості;

- погіршення пам’яті;

- уповільнення процесів мислення, зменшення глибини та критичності мислення;

- зниження цікавості до роботи;

- майже вдвічі зниження працездатності;

- реакція серцево-судинної системи - підвищення рівня артеріального тиску та частоти пульсу.

У здорових людей втома виникає через фізичне та/або психічне навантаження. У цьому випадку взагалі не йдеться про якусь особливу проблему — втому «лікують» відпочинком. Інакше людина ризикує отримати перевтому — сукупність стійких, несприятливих для здоров’я функціональних зрушень в організмі, після яких украй важко повернутися до норми. Основною відмінністю втоми від перевтоми є те, що через перевтому зрушення в роботі організму налагодити значно важче.

Проявами перевтоми є головний біль, підвищена стомлюваність, дратівливість, нервозність, порушення сну. Крім того, перевтома може супроводжуватися хронічною кисневою недостатністю, порушенням нервової діяльності. Перевтома може спровокувати виникнення або загострення таких захворювань, як артеріальна гіпертензія, виразкова хвороба, ішемічна хвороба серця та ін.

Отже, дуже  важливо вчасно зрозуміти, що ви втомилися, і дозволити собі перепочити.  Для того, щоб подолати втому, слід дотримуватися восьми кроків:

1. Повноцінний сон. Дорослим у віці 18–60 років рекомендовано спати не менше 7 год на добу, дітям 6–12 років — 9–12 год, а у віці 13–18 років — 8–10 год. Перед сном намагайтеся знизити рівень емоційного навантаження: не дивіться «гострих» телевізійних передач або фільмів, не заходьте в соціальні мережі. Кращою альтернативою стане приємне спілкування з близькими або читання улюбленої книжки.

2. Правильно організований режим харчування відповідно до вікових потреб та енергозатрат. Здоров’я, працездатність, активне розумове та фізичне довголіття значною мірою залежать від правильного та повноцінного харчування. Саме через їжу людина поповнює свої енергетичні запаси, а організм одержує різноманітні речовини, необхідні для нормального функціонування органів та систем.

Слід пам’ятати, що надмірне споживання рафінованих вуглеводів може викликати відчуття втоми протягом усього дня. Коли ми їмо вуглеводну їжу, тіло розщеплює вуглеводи на цукор, який організм використовує для отримання енергії. Швидке підвищення  цукру в крові сигналізує  підшлунковій залозі виробляти велику кількість інсуліну, щоб вивести цукор з крові в клітини. Цей стрибок рівня цукру та його падіння може змусити вас відчути себе виснаженим. Прагнучі швидко підняти енергію, ми інстинктивно тягнемося до чергової порції рафінованих вуглеводів, що може призвести до замкнутого кола.

3. Регулярне фізичне навантаження. Будь-яка фізична активність — біг, плавання, катання на велосипеді, ковзанах чи лижах — принесе заряд бадьорості й позитивних емоцій. Головне, щоб такі заняття були регулярними.

4. Відмова від шкідливих звичок. Куріння та алкоголь, які люди часто застосовують, щоби розслабитися, насправді виснажують організм, посилюють утому та надзвичайно шкідливі для здоров’я.

5. Зміна діяльності. Намагайтеся раціонально розподіляти час роботи й відпочинку. Переключайтеся з фізичної праці на розумову та навпаки.

6. Розподіл завдань за пріоритетністю. За великої завантаженості не соромтеся звернутись по допомогу до колег. На роботі організуйте нетривалі, бажано активні, паузи, в обідню перерву вийдіть на свіже повітря та прогуляйтеся пішки 20-30 хв.

7. Оптимізм та почуття гумору. Неабияк впливають на здоров’я негативні емоції та душевні переживання. Намагайтеся вибудовувати взаємини між членами колективу або родини в атмосфері доброзичливості, порядності, інтелігентності, толерантності та співчуття.

8. Оберіть хобі для душі. Улюблені та цікаві захоплення наповнять день радістю і сенсом. Не прагніть бути  досконалим і найкращим у всьому.

Поки немає ніякого спеціального медикаментозного лікування втоми, проте зміна поведінки неодмінно допоможе її подолати. Якщо нічого з простих кроків не допомогло і втома зберігається, необхідно  звернутися до сімейного лікаря чи терапевта за консультацією. Можливо, причини поганого самопочуття криються глибше, а правильно та своєчасно поставлений діагноз сприятиме швидкому одужанню.

Бережіть себе, давайте своєму організму перепочити! Будьте здорові!

 

Зв'язок

Телефон

Телефон:

(06264) 1 72 12

Моб. тел.: 
+38 095 457 5453

Електрона адреса: 
obllabcentre_kram@ukr.net