logo Ukrainian flag
 
Профілактика аскаридозу та інших гельмінтозів при вживанні зелені та перших ягід

Традиційно кінець травня-червень місяць – час ягідних ласощів. Усі батьки прагнуть порадувати своїх дітей першою стиглою полуницею та малиною, починають давати першу городню зелень – кріп, петрушку, огірки, листовий салат, молоду капусту. У плані вітамінів і мікроелементів це чудово, але в плані профілактики аскаридозу та інших глистів, зараження якими відбувається через ґрунт, виникають проблеми.

У нашому регіоні до таких гельмінтів відносяться аскариди, токсокари та волосоголовці. І якщо волосоголовці є відносно рідкісною інвазією, то аскаридозу за минулий рік у Донецькій області було 160 випадків, а токсокароз не реєструвався лише через складність його діагностики.

Для розуміння проблеми трохи про зараження аскаридозом. Хвора людина (тварина) виділяє яйця цих глистів з калом. Потім, при недотриманні гігієнічних правил (дефекація не в туалеті, удобрення городу фекаліями з туалетів, погане прибирання за тваринами тощо) відбувається забруднення ґрунту. В силу природних процесів – висушування, розмивання дощами, рознесення вітром, - мікроскопічні яйця глистів змішуються із ґрунтом та ґрунтовим пилом. Пройшовши період визрівання під сонцем і дощами, яйця стають дозрілими, і, при попаданні в організм (з фруктами-овочами-зеленню або з брудних рук), викликають у людини глистяну інвазію, а потім і вже захворіла людина починає сама виділяти інфекцію у зовнішнє середовище .

То як же робити, щоб дари природи принесли не шкоду, а лише користь?

Необхідно дотримуватися нескладних гігієнічних вимог, які зведуть до мінімуму можливість зараження.

• Ретельне миття рук з милом після повернення додому, відвідування туалету, перед приготуванням та їжею. Це дозволить видалити зі шкіри рук не тільки яйця глистів, але й переважну більшість бактерій, вірусів, грибків, найпростіших, не внести збудники в будинок і не забруднити ними поверхні у вашому житлі;

• Усі овочі, фрукти та зелень повинні ретельно митися під проточною водою, бажано з подальшим обдаванням окропом. Це раціонально щодо всіх плодів, тому що яйця гельмінтів можуть осідати на них з частинками ґрунту, надуватися вітром при пилових вихорах. Рослини, що мають рельєфну або бархатисту поверхню, повинні оброблятися особливо ретельно, враховуючи їх особливості: одні можна обдавати окропом (полуниця, малина, черешня, сливи, вишні), інші – промити механічно зі щіточкою (персики, абрикоси та ін.), треті – замочити у слабо-сольовому розчині на 40 хвилин – 1 годину, щоб яйця глистів відокремилися та спливли на поверхню (капуста, салат, зелень). При цьому слід мати на увазі, що вплив температури + 50оС протягом декількох секунд вбиває більшість яєць глистів та цист найпростіших;

• Уникати дефекації на відкритому повітрі, крім обладнаних туалетів;

• Не використовувати в рослинництві фекалії, які не пройшли компостування.

 

Зв'язок

Телефон

Телефон:

(06264) 1 72 12

Моб. тел.: 
+38 095 457 5453

Електрона адреса: 
obllabcentre_kram@ukr.net