logo Ukrainian flag
 
ТУЛЯРЕМІЯ!

Туляремія або лихоманка оленячої мухи, заяча хвороба, біляча чума – це особливо небезпечне зоонозне природноосередкове  захворювання тварин і людини.

Збудником туляремії є бактерія франсіселла(Francisella tularensis), або туляремійна паличка. Є припущення, що саме ця хвороба спричинила епідемії ще в 1715-1775 роках до н.е. Вперше науково описана в 1837 році в Японії. Американський вчений Е.Френсіс займався вивченням цього мікробу, і в його честь бактерія була названа Francisella. Туляремійна паличка характеризується високою стійкістю до впливу навколишнього середовища, особливо низьких температур та високої вологості. У замороженому м’ясі тварин зберігається до трьох місяців, у зерні за температури нижче 0 °С - до 6 місяців. Але бактерії нестійкі до високих температур( при 60°С гинуть через 10-20 хвилин, при 100°С  - через 1-2 хвилини). Згубними для них є дезінфектанти (розчини хлораміну та хлорного вапна вбивають за 3-5 хвилин).

Захворювання на туляремію зафіксовані більш ніж у 100 видів тварин і людини в країнах Азії, Європи, Америки. Туляремію у людей фіксують як у вигляді поодиноких випадків, так і спалахів. Спалах може охоплювати захворюванням кілька сотен людей. Щорічно в світі  туляремія реєструється у 500 тисяч хворих.  Окремі випадки і невеликі спалахи зафіксовані і в Україні. Захворюваності на туляремію серед населення Донецької області у 2016-2021 рр. не реєструвалось. Але природні осередки даної інфекції в минулому зареєстровані у 14 районах нашої області.

Основним джерелом даної інфекції для людини є хворі гризуни(домашні і польові миші, щури, ондатри, ховрахи, зайці та інші), а також  свійські тварини – свині, вівці. Вживання м’яса хворих свійських тварин приводить до зараження людини. Часто заражаються фермери, заготівельники хутра, мисливці. Використання води відкритих водойм також може бути причиною виникнення захворювань серед рибалок, відпочивальників. Повітряно-пиловим шляхом можна заразитись під час обробки зернових продуктів, фуражу. Також існує висока ймовірність інфікування лабораторних фахівців, які працюють з зараженим матеріалом.  Переносниками збудника туляремії від хворих тварин до людини виступають іксодові кліщі, комарі, ґедзі. Від хворої людини до здорової передача туляремії малоймовірна.

Які ж симптоми цього захворювання? Починається воно гостро: температура тіла підвищується до 38-40°С, людину лихоманить. Виникає загальна слабкість, сильний головний біль, нудота, біль у м’язах, порушення сну, почервоніння обличчя та очей, носові кровотечі, збільшення лімфовузлів (пахових та шийних). Хворі часто знаходяться в стані ейфорії, нерідко виникають марення. З’являються папульозні висипання на тілі, які супроводжуються свербінням. Ці висипи тривають до 2-х тижнів, лущаться і приводять до пігментації шкіри. Збільшуються печінка, селезінка. Лихоманка може тривати 15-18 днів, іноді подовжується до 3-4 тижнів і навіть довше. У більшості випадків захворювання закінчується видужанням. Смертність від туляремії складає декілька відсотків. Після перенесеного захворювання виробляється довічний імунітет. Всі хворі підлягають негайній госпіталізації. Ні в якому разі не займайтесь самолікуванням!

Щоб не захворіти на туляремію, треба дотримуватись елементарних правил профілактики цієї хвороби. По-перше, дотримуватись правил особистої гігієни при роботі на полі, в сховищах зернопродуктів, складських приміщеннях, які можуть бути заселені гризунами. По-друге, проводити  дератизаційні роботи з метою зменшення чисельності гризунів. Дуже важливо забезпечити недоступність для гризунів місць зберігання продуктів і джерел питної води. Категорично забороняється використання сирої води з відкритих водойм. По-третє, при знятті шкурок з убитих диких тварин користуватися гумовими рукавичками та іншими заходами захисту. Щоб вберегти себе від укусів членистоногих, які є переносниками туляремії, користуватися репелентами та інсектицидами. На територіях, ендемічних з туляремії, одним із заходів профілактики є щеплення населення протитуляремійною вакциною. В першу чергу, імунізують групи ризику – сільськогосподарських працівників, мисливців, робітників м’ясокомбінатів, заготівельних пунктів, боєнь. Ревакцинацію проводять через 5 років. Тварин проти туляремії не вакцинують.

 

 

В.о. завідувача санітарно-карантинного відділу                                            О.М.Медвєдєва

 

Зв'язок

Телефон

Телефон:

(06264) 1 72 12

Моб. тел.: 
+38 095 457 5453

Електрона адреса: 
obllabcentre_kram@ukr.net