Світ навколо людини наповнений мікроскопічними істотами: грибками, бактеріями, водоростями і, зазвичай, членистоногими, до яких відносяться пилові кліщі. Ці тваринки одні з найбільш розповсюджених на Землі, здатні викликати серйозні алергічні захворювання. Хоча самі кліщі не шкідливі, загрозу для людини становлять продукти їх життєдіяльності: екскременти, продукти линьки і секрет залоз.

Ці компоненти входять до складу алергену, здатного викликати такі захворювання, як риніти, екземи, дерматити, нейродерміти і бронхіальну астму. У кожної людини алергія проявляється по-різному, в залежності від чутливості органу, будь то шкіра, слизова оболонка носа, очей чи бронхів. Вперше інформація по кліщам була представлена ще у 1864 році дерматологом А.П.Богдановим, а сам алерген побутового пилу був відкритий у 1922 році. Але тільки через 50 років було доведено, що не загалом увесь побутовий пил викликає алергічні реакції, а лише мікроскопічні кліщі.
З кожним роком у всьому світі, зокрема в Україні, зростає кількість захворювань, викликаних алергією на пилових кліщів. За даними ВООЗ, тільки від алергічного риніту, викликаного цим алергеном, страждають 400 млн. жителів нашої планети. А у 300 млн. з них алергічний риніт переростає в алергічну астму, впоратись з якою вкрай складно. На території України зустрічаються 15 видів алергенних кліщів, з них в м.Краматорськ – 4.

Що ж представляють з себе алергенні кліщі? Це дуже дрібні, мікроскопічні членистоногі, їхній розмір 0,1-0,5мм, різностатеві. Забарвлення тіла кліщів білувате, напівпрозоре з скляним відблиском. Біологічним середовищем їх існування є побутовий пил. В 1граммі побутового пилу може міститися від декілька сотень до десятків тисяч екземплярів кліщів. Хоча кліщі стійкі до зміни температур, але особливу перевагу придають теплим і вологим приміщенням. Можуть зимувати в неопалювальних кімнатах і швидко розмножуватися, коли температура навколишнього середовища прогрівається до +20°С. При відносній вологості 80% та відсутності ефективного провітрювання приміщень чисельність кліщів різко зростає, особливо у весняний та осінній періоди, внаслідок чого загострюються алергічні захворювання. Не переносять мороз і сонце. Харчуються кліщі виключно продуктами відлущування епідермісу: клітинами, лусочками, волосками та іншими роговими останками. Людей вони не кусають і не смокчуть кров, а тільки живуть поряд. Через те, що кліщі харчуються відмерлими клітинами людського тіла, то улюбленим місцем розповсюдження є постіль людини, матраци, подушки(особливо, пір’яні), ковдри, а також килими, м’які меблі, підвіконня, радіатори опалення, штори, м’які іграшки, штучні квіти, паперові книжки та інше. До 70% кліщів зосереджено все ж таки в ліжку людини і, недарма наші предки постійно провітрювали матраци та подушки на морозі і влітку на сонці. Ультрафіолетове випромінювання знищує пилових кліщів на протязі 2-х годин.
Як же позбутися пилових кліщів?
Повністю позбутись пилу, а значить і його мешканців, практично неможливо. Але цілком реально зменшити їх кількість до мінімуму. Перш за все, потрібно підтримувати порядок і чистоту в помешканні, регулярно провітрювати кімнати. Бажано зменшити до мінімуму наявність у приміщенні таких пилонакопичувачів, як килими, м’які іграшки, м’які меблі(бажані меблі, які легко миються). Масивні штори замінити на бавовняні, подушки з пір’я, ковдри замінити на синтетичні. Регулярно проводити прибирання приміщень, використовуючи пилососи для вологого прибирання. З постільної білизни та подушок кліщі можуть бути видалені при пранні за температури не нижче 60°С. Заміну постільної білизни необхідно проводити щотижня. Значно знизити кількість кліщів у матраці можна за допомогою електричної ковдри, в яку завертають матрац і залишають на 7 годин. Одяг, книги зберігати в закритих шафах, вироби з вовни – у щільно закритих пакетах. Ванну кімнату тримати сухою, частіше провітрювати. Користуватись кондиціонером з НЕРА-фільтром. Якщо ви будете постійно підтримувати необхідний мікроклімат в житлових приміщеннях, алергенні кліщі точно у вас не приживуться.
Але треба пам’ятати, що при проявах алергічних захворювань (риніт, дерматит, бронхіальна астма та інші) необхідно звертатись до сімейного лікаря, алерголога або дерматолога для своєчасного обстеження та призначення лікування.
Дотримання наших рекомендацій допоможе уникнути захворювань, викликаних алергенними кліщами. Будьте здорові!!!
В.о.завідувача санітарно-карантинного відділу О.М.Медвєдєва
|