logo Ukrainian flag
 
ВСЕСВІТНІЙ ТИЖДЕНЬ ОБІЗНАНОСТІ ПРО АНТИБІОТИКИ.

Всесвітній тиждень обізнаності про антибіотики відзначається щороку (World Antibiotic Awareness Week) у другий декаді листопада. З року в рік під егідою ВООЗ проходять національні заходи, спрямовані на інформування суспільства про проблему стійкості до антибіотиків та  пропаганду їх правильного використання. Стійкість до  антибіотиків є однією з найсерйозніших загроз глобальній охороні здоров’я. Вона зростає до небезпечно високих рівнів у всіх частинах світу та негативно  впливає на результати лікування інфекційних захворювань.

Антибіотики – це медикаменти, які вбивають бактерії та інші мікроорганізми (бактерицидні антибіотики) або не дають їм розмножуватися (бактеріостатичні антибіотики).

Антибіотики – це природні продукти обміну речовин різних бактерій та грибів, приміром, пеніцилін.

ЦІКАВІ ФАКТИ

  • Винахідником пеніциліну, що є складовою багатьох антибіотиків, вважають мікробіолога Олександра Флемінга. Але вчені знайшли докази, що ще у 350-550 роках мешканці історичної місцевості Нубії вживали тетрациклін. Залишки речовини винайшли під час дослідження скелетів оази Дахлех в Африці.
  • У 1931 році фармацевтична компанія Bayer розробила перший протимікробний препарат Пронтозил шляхом поєднання сульфаніламіду та барвника. Через 2 роки потому препаратом вдалося вилікувати хлопчика, що помирав від стафілококової септицемії. Так розпочалася «золота ера» антибіотиків.
  • Стійкість до протимікробних препаратів – проблема пов’язана з неправильним та неконтрольованим вживанням антибіотиків, що ставить під загрозу досягнення сучасної медицини. Щороку у світі гинуть понад 700 тисяч людей через резистентність до антибіотиків.
  • Антибіотики не допомагають при лікуванні вірусних захворювань. Їхня корисна дія поширюється на знищення хвороботворних бактерій. Ліки не можна комбінувати з іншими препаратами, щоб уникнути непередбачуваного ефекту.
  • Тейсобактін – новий антибіотик, розроблений винахідниками у 2015 році. Це перший принципово новий препарат за останні 30 років. Вчені створили спеціальній мініатюрний пристрій iChip. З його допомогою вирощували бактерії в землі, завдяки чому і винайшли продукт з антибіотичними властивостями.

Самопризначений антибактеріальний препарат, антибіотик, що приймається без контролю лікаря, не лише не допоможе одужати, а з великою вірогідністю призведе до поганих наслідків для здоров’я.

Використання антибіотиків, особливо широкого спектру дії, має бути чітко аргументовано клініко-лабораторними критеріями.

Що це означає в перекладі на зрозумілу кожному мову? Все просто. Прийом антибіотиків із мотивуванням «про всяк випадок», «сусіду допомогло», або «від ліків гірше не буває» – не лише нерозумне, а й небезпечне рішення. У найкращому випадку препарат не допоможе, а в найгіршому – на вас чекають дуже неприємні ускладнення

Жодних самопризначень і ніякої самодіяльності, коли мова йде про визначення стратегії лікування, зокрема – антибіотиками. Це той випадок, коли лікар краще за вас самих знає, як для вас буде ліпше.

Бережіть себе та будьте здорові!

 

 

Завідувач  Мар’їнської філії                                                        Валерій Кудінов
 

Зв'язок

Телефон

Телефон:

(06264) 1 72 12

Моб. тел.: 
+38 095 457 5453

Електрона адреса: 
obllabcentre_kram@ukr.net