Енцефаліт – це захворювання, яке характеризується ураженням головного мозку. За причиною виникнення енцефаліт буває вірусним, мікробним, алергічним, токсичним та інфекційно-алергічним. Це серйозне захворювання, перебіг і наслідки залежать від типу збудника та тяжкості інфекції. Якщо своєчасно не почати лікування людина може навіть померти.
В залежності від ураження сірої або білої речовини мозку енцефаліти підрозділяють на первинні і вторинні. Первинні найчастіше (у 50-70 відсотків) викликає вірус простого герпесу, який зазвичай постійно паразитує в певних структурах спинного мозку і може виникнути при ослабленому імунітеті. Вторинні виникають як ускладнення кору, паротиту, краснухи, поліомієліту, вітряної віспи. Спровокувати виникнення енцефаліту можуть також ВІЛ, віруси грипу, сказу, кліщового енцефаліту.
Не менш небезпечними є різні алергії важкої форми, а також аутоімунні порушення.
За епідемічними показами проводиться вакцинація проти кліщового енцефаліту (для лісників, ветеринарів, мисливців).

Одним із найпоширеніших носіїв енцефаліту є кліщ (близько 13% усіх кліщів заражені вірусом). Саме тому треба проводити ретельний огляд тіла після прогулянок на природі, особливо навесні.
Якщо Ви виявили кліща на шкірі, чи Вас вкусила тварина - негайно зверніться до лікаря!
Як вберегтися від присмоктування кліщів.
Оберігайтесь. Перебуваючи в лісистих або трав’янистих місцях, вдягайте довгі штани, заправлені в шкарпетки, сорочку з довгими рукавами, шапку та рукавички. Намагайтеся триматися стежок і уникайте прогулянок через високу траву.
Використовуйте репеленти. Наносьте на шкіру засіб від комах з концентрацією ДЕТА (N,N-діетил-мета-толуамід) не менше 10%. Майте на увазі, що хімічні репеленти можуть бути токсичними, тому уважно дотримуйтесь інструкцій.
Будьте пильними. Ретельно обстежте себе, своїх дітей та домашніх тварин на наявність кліщів. Будьте особливо пильними, проводячи час у лісистих або трав’янистих місцях.
Видаліть кліща якомога швидше пінцетом. Прикладіть пінцет біля голови або рота кліща і обережно потягніть. Переконайтесь, що всі частини були видалені. Промийте місце укусу антисептиком або водою з милом.
Інструктор-дезінфектор Мар’їнської філії ДУ «Донецький ОЦКПХ МОЗ» Світлана Пшенична |