logo Ukrainian flag
 
Опісторхоз. Пам'ятка для населення.

Опісторхоз - паразитарне захворювання з ураженням жовчних проток печінки, жовчного міхура та проток підшлункової залози. Відрізняється тривалим перебігом, протікає з частими загостреннями та сприяє виникненню раку печінки та підшлункової залози.

Джерелами зараження є заражені люди, домашні та дикі м'ясоїдні тварини. Зараження людини і ссавців відбувається при вживанні в їжу сирої (талої, мороженої), недостатньо просмаженої/провареної і слабо просоленої риби (родини коропових: язь, ялець, чебак, плотва європейська, вобла, лин, краснопірка, сазан, лящ).

Личинки паразита потрапляють зі з'їденою рибою в кишечник людини і проникають у печінку, жовчний міхур і підшлункову залозу.

Симптоми та перебіг: інкубаційний період триває 2 – 4 тижні. У ранньому періоді можуть бути: підвищення температури тіла, біль у м'язах та суглобах, блювання, пронос, алергічні висипання на шкірі. У пізній стадії найбільш часті скарги на біль у надчеревній ділянці та правому підребер'ї, що віддає в спину і іноді в ліве підребер'я. Часто виникають запаморочення, головний біль, нудота, зниження апетиту, непереносимість жирної їжі. Може бути безсоння, часта зміна настрою, підвищена дратівливість. Описторгосп може протікати у стертій формі.

Ускладнення: запалення жовчовивідних шляхів, жовчний перитоніт, гострий панкреатит (запалення підшлункової залози), рак печінки.

Профілактика опісторхозу:

Вживання риби, що піддається впливу холоду, високих температур або посолу:

• 1. Варити рибу (велику розрізати на шматочки) 15 – 20 хв. з моменту закипання.

• 2. Смажити невеликими шматками у розпластаному вигляді та котлети з риби протягом 20 хв. у великій кількості жиру.

• 3. Випікати рибні пироги щонайменше 45 - 60 хв.

• 4. Солити з розрахунку 2 кг солі на 10 кг риби терміном:

а) піскаря, уклейки, гольяну, верхівки - 10 діб;

б) плітки, ялинця, краснопірки, голавля, синця, білоокі, подуста, чехоні, жереха, щипування, дрібних (до 25 см) язей, лящів, ліній - 21 добу;

в) великих (понад 25 см) язей, лящів, ліній - 40 діб.

• 5. В'ялити лише дрібну рибу протягом трьох тижнів після попереднього посолу.

• 6. Не вживати в їжу сиру рибу, слабкого та короткочасного посолу та сирий рибний фарш.

 

Ентомолог       Рябокінь М.В.
 

Зв'язок

Телефон

Телефон:

(06264) 1 72 12

Моб. тел.: 
+38 095 457 5453

Електрона адреса: 
obllabcentre_kram@ukr.net