Хвилювання перед візитом до лікаря досить звичне явище. Але часом занепокоєння та стрес можуть впливати не лише на наш емоційний стан, а й на деякі показники, вимірювання яких може бути критичним для встановлення серйозного діагнозу. Одне з таких явищ називається “ефект білого халата”.
Про цей феномен йдеться, коли показники артеріального тиску (АТ) під час вимірювання лікарем виявляються істотно вищими, ніж коли людина вимірює тиск вдома чи в інших умовах самостійно. Іноді таке підвищення тиску може супроводжуватися іншими симптомами, наприклад, пришвидшеним серцебиттям чи підвищеною пітливістю. Коли підйом АТ у кабінеті лікаря сягає межі гіпертензії (140/90 мм рт.ст. або вище) і це спостерігається постійно, говорять про “гіпертензію білого халата”. Це явище вперше було описано у 1940-х роках, але навіть до цього часу воно вважається недостатньо вивченим.
Хоча поширеність варіюється в різних дослідженнях, артеріальна гіпертензія в білому халаті може становити до 30–40% людей (і >50% у дуже старих) з підвищеним офісним АТ. Це частіше зустрічається з віком у жінок і некурців. Значний ефект «білого халата» можна спостерігати при всіх ступенях гіпертензії (включаючи резистентну гіпертензію), але поширеність гіпертензії «білого халата» найбільша при гіпертонії 1 ступеня.
Така емоційна реакція створює проблеми для діагностики справжньої артеріальної гіпертензії. В межах одного лікарського прийому неможливо зрозуміти, з чим маєш справу: з реакцією на “білий халат” чи з постійним підвищенням тиску. Тому зазвичай лікарі не діагностують гіпертензію після одного візиту пацієнта та не призначають одразу ж медикаментозне лікування, а пропонують провести додаткові вимірювання АТ поза кабінетом лікаря.
Лікар з загальної гігієни Маріупольського відділу Галина СКРИПКА |