logo Ukrainian flag
 
До всесвітнього дня боротьби з артеріальною гіпертензією. Цікаві факти про артеріальну гіпертензію. Гіпертензія білого халата.

Хвилювання перед візитом до лікаря досить звичне явище. Але часом занепокоєння та стрес можуть впливати не лише на наш емоційний стан, а й на деякі показники, вимірювання яких може бути критичним для встановлення серйозного діагнозу. Одне з таких явищ називається “ефект білого халата”.

Про цей феномен йдеться, коли показники артеріального тиску (АТ) під час вимірювання лікарем виявляються істотно вищими, ніж коли людина вимірює тиск вдома чи в інших умовах самостійно. Іноді таке підвищення тиску може супроводжуватися іншими симптомами, наприклад, пришвидшеним серцебиттям чи підвищеною пітливістю. Коли підйом АТ у кабінеті лікаря сягає межі гіпертензії (140/90 мм рт.ст. або вище) і це спостерігається постійно, говорять про “гіпертензію білого халата”. Це явище вперше було описано у 1940-х роках, але навіть до цього часу воно вважається недостатньо вивченим.

Хоча поширеність варіюється в різних дослідженнях, артеріальна гіпертензія в білому халаті може становити до 30–40% людей (і >50% у дуже старих) з підвищеним офісним АТ. Це частіше зустрічається з віком у жінок і некурців. Значний ефект «білого халата» можна спостерігати при всіх ступенях гіпертензії (включаючи резистентну гіпертензію), але поширеність гіпертензії «білого халата» найбільша при гіпертонії 1 ступеня.

Така емоційна реакція створює проблеми для діагностики справжньої артеріальної гіпертензії. В межах одного лікарського прийому неможливо зрозуміти, з чим маєш справу: з реакцією на “білий халат” чи з постійним підвищенням тиску. Тому зазвичай лікарі не діагностують гіпертензію після одного візиту пацієнта та не призначають одразу ж медикаментозне лікування, а пропонують провести додаткові вимірювання АТ поза кабінетом лікаря.

 

Лікар з загальної гігієни   Маріупольського відділу       Галина СКРИПКА

 

Зв'язок

Телефон

Телефон:

(06264) 1 72 12

Моб. тел.: 
+38 095 457 5453

Електрона адреса: 
obllabcentre_kram@ukr.net