З настанням весни серце і душа сповнюється радістю в очікуванні розквіту природи. Після зимового спокою знову прокидається від сну природа, даруючи яскраві фарби трав, чагарників та дерев. І в цей час багато дачників, селян і працівників житлово-комунальних підприємств починають прибирання на своїх територіях. І запах диму, який розноситься пізно восени та ранньою весною, нами сприймається як звичайне явище, оскільки нас з дитинства вчили, що спалювання сухого листя і трави усуває засміченість, а також сприятливо для землі як добрива.
Розглянемо, що ж насправді відбувається, при спалюванні сухого листя, трави і побутових відходів.
У природі все влаштовано розумно, раціонально. Зелене листя і трави під впливом сонячних променів виділяють кисень, поглинаючи вуглекислий газ. Якщо повітря забруднене автомобільними вихлопами, викидами заводів, фабрик та іншими результатами згубної діяльності людини, листя і трави вбирають ці шкідливі речовини. Тобто, вони очищають повітря, пом'якшуючи наслідки екологічного забруднення, замість віддаючи кисень для дихання людей. Але ми, спалюючи сміття, не даємо природі здійснювати «очищення» від шкідливих речовин, що з'явилися з нашої вини. І отруйні речовини, що скупчилися в рослинності і які природа хотіла утилізувати, миттєво вивільняються в атмосферу, приймаючи ще більш грізну форму через високу температуру вогню. А разом із травою та листям трапляється і сміття – пластикові пляшки, поліетиленові пакети, упаковки, утворюючи своєрідний газоподібний отруйний коктейль. При згорянні однієї тонни рослинних залишків у повітря вивільняється близько 9 кг мікрочастинок диму. До їх складу входять пил, окиси азоту, чадний газ, важкі метали та ряд канцерогенних сполук. У листі, що тліє без доступу кисню, виділяється бензапірен, який здатний викликати у людини ракові захворювання. Крім того, з димом у повітря вивільняються діоксини - одна з найотруйніших для людини речовин
І вдихають це повітря тисячі, мільйони людей, завдаючи своєму здоров'ю величезну шкоду. У першу чергу страждає бронхо-легенева система, розносячи по крові шкідливі речовини, вражають нирки і печінку, головний мозок, нервову систему, а також знижують імунітет, руйнуючи організм!
Оксид вуглецю, потрапляючи в організм, викликає кисневе голодування, запаморочення та неврози. Іриганти (подразнюючі речовини) викликають запалення слизових, кашель, бронхіт, загострення астми. Оксиди важких металів, накопичуючись в організмі, викликають депресію, розлади пам'яті, хвороби суглобів. Ще більш згубний вплив на організм надають поліароматичні вуглеводні і діоксини, що вражають імунну, генетичну та центральну нервову системи.
Прикро визнавати, але частіше біля вогнищ можна побачити дітей - дошкільного та молодшого шкільного віку, вплив диму на чиї організми особливо небезпечний. Найбільше від диму палаючого листя страждають люди похилого віку і ті, у кого є захворювання серця або легень
Тому, перш ніж кинути сміття у вогонь, подумайте, як це може позначитися на вашому здоров'ї та здоров'ї ваших близьких.
Завідувач відділення епіднагляду (спостереження) та профілактики неінфекційних захворювань Павло ЧУКАНОВ |