logo Ukrainian flag
 
ОБЕРЕЖНО! КОРОСТА!!!

Часто при виникненні свербежу і висипу на тілі багато людей починають припускати, що у них почалася короста. Цією хворобою може заразитися будь-яка людина, незалежно від статі чи віку. Головне, своєчасно звернутись за медичною допомогою, не допускаючи ускладнень недуги.

Що ж таке короста?  Короста(Scabies) – паразитарне захворювання шкіри, викликане коростяним кліщем. Короста широко поширена у всьому в світі, щорічно реєструється до 300 млн.випадків цього захворювання. В Україні щорічно виявляють декілька тисяч випадків, в 2021році - 3511, в 2022році  – 2617, в т.ч. 35% від усіх захворілих складають діти до 17 років. В  м.Краматорську в 2021 році було зареєстровано 12  випадків корости, в 2022 році – 3.

Що ж являє собою коростяний кліщ?

Це кліщ, який має мікроскопічні розміри, тому побачити його неозброєним оком неможливо. Паразитують кліщі в верхніх шарах шкіри людей. Основну роль в розвитку захворювання відіграють самки. Паразити спаровуються на поверхні шкіри людини, після чого самець гине, а самка прогризає ходи в шкірі людини і відкладає в них яйця. За ніч запліднена самка відкладає 3-4 яйця. Цикл розвитку кліща триває до 20 днів, а тривалість життя складає від одного до двох місяців. Поза людиною паразит живе 3-5 діб. Кліщі мають погану стійкість до зовнішнього середовища.  Гинуть при температурі +50°С, тому кип’ятіння білизни чи прасування гарячою праскою вбиває їх. Також кліщі гинуть при температурі нижче 0°С, тому в зимовий період можна виставляти постільні приналежності на мороз.

Джерелом зараження є хвора на коросту людина. Головний шлях розповсюдження хвороби – контактний. Відбувається це при безпосередньому тісному контакті: спання в одному ліжку, статеві контакти,  через речі, якими користувався хворий (натільна та постільна білизна, рушники, одяг, іграшки та інші). Бувають випадки зараження в лазнях, душових, готелях. Інфікування дітей часто можливе під час ігор з хворими дітьми.  Зараження відбувається при потраплянні заплідненої самки або личинок кліщів на шкіру здорової людини. При цьому паразит одразу починає прогризати ходи в поверхні шкіри, що супроводжується свербінням. Вдень самка спокійно перебуває в  ходах, а ввечері прогризає нові. І тому, посилення свербіжу ввечері пояснюється добовим біоритмом життєдіяльності цих кліщів.

Як же проявляється короста? По-перше, що повинно насторожити людину, це поява свербіжу шкіри, який посилюється ввечері та вночі. Також з’являються ледь помітні ходи, які виступають над шкірою тонкими прямолінійними або зигзагоподібними смужками.  Характерним є поява папульозних везикул, розчухувань, кров’янистих кірочок, які розміщені попарно або ланцюжком.

Висипання при корості

Локалізуються  висипання на міжпальцевих складках, бокових поверхнях пальців, животі(особливо пупкова зона), стегнах, поперековій ділянці, сідницях, статевих органах у чоловіків, молочних залозах у жінок, а також розгинальних поверхнях ліктів. Коростяна висипка відсутня на обличчі, шиї, волосистій частині голови. У дітей короста проходить важче, ніж у дорослих. Часто приєднується бактеріальна інфекція, уражаються нігтьові пластини. Іноді виникає алергічний дерматит, навіть екзема,  які важко піддаються лікуванню. Всі ці симптоми відбиваються на поведінці дітей: вони стають дратівливими, погіршується пам’ять, увага.

Треба пам’ятати, що сама по собі короста ніколи не проходить. Вона може тривати місяцями і роками, іноді не турбуючи хворого, але рано чи пізно симптоми корости знову проявляються.

Тому при появі зазначених симптомів необхідно звернутись до лікаря-дерматолога. Діагноз ставиться на підставі клінічних симптомів і результатів лабораторного дослідження.

Під час лікування корости треба дотримуватись наступних рекомендацій:

- лікування хворих, які проживають разом, проводиться одночасно,

- при використанні препаратів  треба чітко дотримуватись усіх рекомендацій лікаря,

- препарати наносити ввечері на все тіло, крім обличчя та волосистої частини голови,

- паралельно з лікуванням проводити обробку одягу та білизни хворих (прання в пральних машинах при високій температурі),

- через 2 тижні після закінчення лікування треба пройти повторний огляд у лікаря.

При своєчасному лікуванні короста має сприятливий прогноз. Після знищення коростяного кліща, шкіра людини відновлюється. При несвоєчасному зверненні за медичною допомогою виникають ускладнення: дерматит, екзема, лімфаденіт, сепсис, ревматичне ураження серця, навіть зареєстровані летальні випадки.

Профілактика корости, в першу чергу, спрямована на дотримання правил особистої гігієни:

- мити руки з милом, щодня приймати душ,

- часто міняти білизну,

- проводити вологе прибирання приміщень,

- регулярно прати речі, мити іграшки з милом,

- не одягати чужий одяг, взуття.

При контакті з хворим на коросту, обов’язково пройти огляд у дерматолога.

Слідкуйте за чистотою шкіри! І будьте здорові!

 

Зв'язок

Телефон

Телефон:

(06264) 1 72 12

Моб. тел.: 
+38 095 457 5453

Електрона адреса: 
obllabcentre_kram@ukr.net