logo Ukrainian flag
 
ВСЕСВІТНІЙ ДЕНЬ НЮХУ.

Щороку у третій декаді квітня відзначається Всесвітній День Нюху. Практично кожна людина у певний момент свого життя стикається із погіршенням або втратою нюху (аносмія). Найчастіше це пов’язано із гострими респіраторними захворюваннями та супутньою закладеністю носа. Проте існують і інші захворювання, що асоціюються з цим станом. На данний час до аносмії прикуто особливо багато уваги, оскільки вода є одним із характерних симптомів COViD-19.

Втрата нюху і смаку є однією найбільш поширених ознак зараження короновірусом. Людина втрачає почуття нюху і смаку коли вірус інфікує допоміжні клітини, які підтримують нейрони у нюховій цибулині. Під час COViD-19 люди не чують запахів, але при цьому можуть не мати шмарклів чи закладеного носа. Вчені вважають, що подібна реакція організму може бути пов’язана з ураженням Sars-Cov-2 епітелію носоглотки, а саме хеликоподібних клітин. Вірус з’єднується з рецепторами цих клітин і таким чином проникає глибше. Уражені короновірусом клітини перестають виділяти слиз, який, в свою чергу, потрібен для отримання інформації від одорантів-речовин, які відповідають за запахи.

Чому втрачається здатність відчувати запахи?

За різними оцінками приблизно від 15 до 25% всіх випадків повної або часткової втрати нюху пов’язані з перенесеними вірусними інфекціями. У більшості таких випадків нюх поступово відновлюється.

Втрата здатності відчувати запахи може бути викликана й іншими причинами:

- набряк і застійні явища у слизовій оболонці носа при застуді та алергічному риніті- іноді затяжне запалення викликає навіть рубці на нюховому епітелії;

- непрохідність носових ходів, при поліпах або викривленні перегородки носа;

- вдихання токсичних речовин “оксид вуглецю, розчинників”;

- травми голови- за нюх відповідає скронева та частково лобова частка кори головного мозку, але втратити нюх можна навіть сильно вдарившись потилицею;

- деякі види пухлин головного мозку;

- дегенеративні захворювання нервової системи, в тому числі хвороба Паркінсона, хвороба Альцгеймера.

Здатність відчувати запахи також знижується з віком.

Не дуже добрі справи зі сприйняттям запахів і у курців, які постійно обпалюють слизову носа димом.

Що робити якщо пропав нюх?

Як і при більшості симптомів, першим кроком має бути звернення до сімейного лікаря, який може скерувати на консультацію до отоларінголога (ЛОР) або отоневролога. Ці фахівці можуть призначити додаткові дослідження — МРТ — діагностику головного мозку або КТ пазух носа, або ж направити на ольфактометрію — перевірку рівня чутливості до запахів.

Допоки нюх не повернувся дбайте про безпеку!

Пам’ятайте, що нюх застерігає нас від зіпсованих продуктів та витоку газу, диму при  пожежі. Тому пацієнту з втратою чи порушенням нюху варто бути особливо обережним з продуктами харчування, особливо консервованими та такими що тривало зберігаються, слідкувати за термінами придатності, а також посилити протипожежну та газову безпеку.

Дбайте про здоров’я — це ваш самий великий скарб.

 

 

Фельдшер санітарний  Селидівської філії       Любов Красноносова

 

 

Зв'язок

Телефон

Телефон:

(06264) 1 72 12

Моб. тел.: 
+38 095 457 5453

Електрона адреса: 
obllabcentre_kram@ukr.net