З настанням теплої погоди і підвищеної вологості наприкінці травня та початку червня в Україні сезонно загострюється ситуація з різким збільшенням популяції мошок. Цьогоріч цьому сприяють такі кліматичні фактори, як помірна весняна температура та достатня кількість вологи.
Мошки – яскраві представники «кровососів», які неабияк докучають людям і тваринам. У природі мошок налічується більше 900 видів. Дорослі особи мають розмір 2-6 мм. Максимальний термін життя близько місяця. Свіжою кров'ю харчуються самки, щоб забезпечити дозрівання яєць. Людина стає їхньою здобиччю, якщо знаходиться в зоні місць виплоду мошок поблизу водойм.
Відмінною особливістю є те, що мошки виплоджуються лише у прісній чистій проточній воді, насиченій киснем. Головне, що перешкоджає розвитку мошок у водоймі, - каламутність та забрудненість промисловими та побутовими відходами, тобто мошки є показником екологічної чистоти місцевості.
Ще одною особливістю є те, що мошки нападають на свою здобич лише на відкритому повітрі, в приміщенні вони втрачають свою активність.
Період активності мошок обмежений світлим часом - це «денні» комахи.
Добовий ритм активності мошок має два виразні підйоми: вечірній, з 18 до 23 годин, і ранковий, з 5 до 9 годин. Найважливішою особливістю є те, що пік чисельності мошок утримується трохи більше 10-14 днів, після чого їх кількість різко скорочується майже на 90%
Слина мошок містить сильну гемолітичну отруту. Також мошки небезпечні як проміжні господарі онхоцеркоза великої рогатої худоби і механічні переносники небезпечних хвороб тварин (сибірка, бруцельоз, енцефаліт, інфекційна анемія коней, міксоматоз кролів, анаплазмоз, сетаріоз, філяріоз, та інші) та хвороб спільних для тварин і людей (дирофіляріоз, туляремія, малярія та інші).
Окрім цього, в людей укуси мошок можуть викликати алергію. Коли мошка робить укус, то вона зі своєю слиною впускає гемолітичну отруту, яка може викликати почервоніння та набряк шкіри, інші алергічні реакції.
Профілактика та заходи боротьби. З метою попередження укусів у період масового виплоду мошок необхідно користуватися інсектицидними засобами і репелентами (неостомазан, байофлай пур-он, ектосан–плюс, інсектозол, флайстоп та інші).
У разі укусів мошки — уражене місце треба промити мильним розчином, чи проточною водою, обробити антисептиком, і вже після цього наносити будь-які засоби від укусів комах. Це можуть бути антигістамінні мазі, гелі. Вони зменшують свербіж, почервоніння, набряк. Якщо укуси викликають алергічні ускладнення — слід звернутись до лікаря. |