logo Ukrainian flag
 
Наслідки малорухливого способу життя.

Малорухливий спосіб життя - проблема 21 століття. З розвитком науково-технічного прогресу, сучасній людині потрібно робити все менше дій для виконання побутових завдань, які в деяких випадках зводяться до поїздки на транспорті на роботу та назад, восьмигодинному сидінні за робочим столом і перегляду телевізора сидячи на дивані. Такий порядок залишає не дуже багато часу на підтримку себе у добрій фізичній формі, що з часом може надати сильне негативний вплив на здоров'я.

Малорухливий спосіб життя - це такий же фактор ризику виникнення неінфекційних хвороб, як куріння чи вживання алкоголю. Він  зачіпає всіх людей у розвинених та високорозвинених країнах. В Україні малорухливий спосіб життя — це майже хобі та спосіб проводити вільний час. За офіційними даними 59,4% населення не  займається фізичною активністю у вільний час, зі збільшенням віку ця тенденція зростає. Показник часу, витрачений на фізичну активність  під час відпочинку, найбільший серед осіб віком 18-29 років і станове 50,2 хв. на день. В середньому дорослі витрачають 235,4 хвилини на день сидячи або лежачи: 245,5 хвилин у містах та 218,2 хвилин у сільській місцевості.

Часто молоді люди, які працюють в офісах, не займаються навіть мінімальними фізичними навантаженнями, а отже мають безліч захворювань у ранньому віці.

Які наслідки сидячого способу життя? Серцево-судині хвороби, болі у хребті, дегенерація хребців, зайва вага, целюліт, варикозне розширення вен, порушення кровотоку та інші захворювання. Хіба це не  страшно  звучить? Сидіння може завдати не менше шкоди здоров'ю, ніж куріння. На жаль, ми не можемо відмовитись від сидіння так легко. Малорухливий спосіб життя не є природним для людини, наші предки тільки сиділи за їжею і коли були змушені це робити (поранені, хвороба). Наслідки малорухливого способу життя численні, і серед них майже немає позитивних ефектів. Наведемо найсерйозніші, щоб ви знали, чим небезпечний сидячий спосіб життя:

- Серцево-судинні захворювання (ішемічна  хвороба серця,  гіпертонічна хвороба)- є одним із найбільш смертельно небезпечних наслідків сидячого способу життя. Здебільше у випадках, пов'язаних з відсутністю фізичного навантаження,  серце не отримує достатнього кровопостачання. В таких умовах не працюють жироспалювальні ферменти, які руйнують тригліцериди у крові. Внаслідок чого може розвинутися атеросклероз,  при якому  ускладняється  прохід крові по судинам. Але якщо регулярно займатися спортом, серцево-судинна система починає ефективніше працювати, збільшується прохідність судин, підвищується концентрація «гарного» холестерину у крові.

- Дегенерація нижнього відділу хребта - найпоширеніше ускладнення, шо викликано надзвичайно високим тиском на хребет, який виникає під час сидіння. При сидінні  та нахилах тиск на нижні хребці поперекового відділу хребта може зрости до кількох сотень кілограмів. Це може спричинити перевантаження, що викликає мікропошкодження міжхребцевих проміжків.

- Порушення кровотоку. Тиск на тканині гомілки викликає зменшення об'єму кровоносних судин, що призводить до аномального кровотоку. Першим симптомом може бути поколювання, біль чи відчуття хворобливості. Яка профілактика сидячого способу життя допоможе у цьому випадку? При сидінні варто пам'ятати про прості вправи, такі як підйом і опускання стоп або самих пальців.

- Варикозне розширення вен. Люди, які частіше піддають свою кровоносну систему перевантажень і гіпоксії, і при цьому мають спадкову схильність до варикозного розширення вен, можуть помітити зміни дуже швидко. Початковими симптомами, які повинні турбувати нас, можуть бути густі судинні зірочки.

- Біль у спині – сидячий спосіб життя стає причиною сильного навантаження на хребет і тиску між хребцями.

- Округла спина - гіперлордоз (поглиблення вигину в поперековому відділі хребта), плечі, лопатки і згорблена шия, що виступають вперед, - часто це дозволяє ідентифікувати людину, що зберігає неправильну поставу при сидінні.

- Ожиріння - малорухливий спосіб життя часто пов'язаний з недоліком фізичної активності, звідси прямий шлях до ожиріння та надмірної ваги. Постійна відсутність фізичних вправ може призвести не тільки до ожиріння, але і супутніх захворювань. На жаль, сучасна людина згодна морити себе різноманітними дієтами, але тільки, щоб не вести більш рухливий спосіб життя. Але дієти часто не мають результату або результат зниження маси тіла дуже не  тривалий.

- Целюліт - це не тільки жир під шкірою, а й жир, що потрапив у волокнисту тканину, який підвішений  між шарами шкіри. Причиною його утворення, активізації чи погіршення стану є порушення крово- та лімфообігу. Постійний тиск на тканині не допомагає позбутися целюліту, а тільки робить його видимим.

- Запор – причина: ослаблення м'язів живота, що спричинено неправильним положенням сидячи, та тиск на черевну порожнину, що погіршує перистальтику кишечника. Крім того, фізичні вправи стимулюють роботу травної системи, а їх недолік може спричинити розлад шлунку, печію або дискомфорт у шлунку та почуття ситості, що супроводжує запори.

- Геморой. Постійний тиск навколо анусу призводить до порушення кровообігу і може утворитися варикозне розширення вен, викликаючи згодом неприємні нездужання. Варто використовувати спеціальні подушки для стільців, що допомагають рівномірно розподілити навантаження на сідниці.

Профілактика малорухливого способу життя:

Якщо ви багато сидите, то відповідь може бути тільки одна – більше рухайтесь. Це можуть бути заняття фітнесом, відвідування тренажерного залу, басейну, регулярні пішохідні прогулянки, відмова від ліфта на користь сходів. Наддавайте перевагу активному відпочинку. Відпочинок  - це далеко не лежання на пляжі або в номері готелю.

Рекомендації ВООЗ щодо фізичної активності для здоров’я:

ВООЗ рекомендує щонайменше 150 - 300 хвилин аеробної фізичної  активності  помірної інтенсивності  протягом тижня, або щонайменше 75 - 150 хвилин аеробної фізичної активності  високої інтенсивності протягом тижня, або ж еквівалентне поєднання фізичної активності помірної і високої інтенсивності.

Міцного здоров’я  всім!

 

Зв'язок

Телефон

Телефон:

(06264) 1 72 12

Моб. тел.: 
+38 095 457 5453

Електрона адреса: 
obllabcentre_kram@ukr.net