logo Ukrainian flag
 
27 квітня- День нюху.

Цей день був заснований у 1988 році шотландцем Джорджем Доддом – вченим-ароматистом, парфумером, ароматерапевтом, експертом із запахів. Засновник свята вважає, що нюх можна і потрібно тренувати. Тому в 1970-х роках він працював над розробкою навчальних комплектів для сліпих дітей з метою хоча б часткової компенсації втраченого зору.

На розлади нюхової функції страждає приблизно 19% населення світу старше 20 років та 25% старше 50 років. Закономірною вважається втрата нюху з віком. Кожна 8 людина у віці з 53 до 91 року страждає на втрату нюху.

Орган нюху складається з:

  • нюхової ділянки;
  • провідних шляхів органу нюху.

Хеморецептори — клітини, здатні сприймати хімічні подразники зовнішнього й внутрішнього середовища. Вони розміщені у слизовій оболонці верхньої частини носової порожнини і здатні сприймати молекули різних пахучих хімічних речовин. Ці молекули, розчиняючись у слизу, який виділяє слизова оболонка носової порожнини, контактують із війками нюхових рецепторів і подразнюють їх. У результаті подразнення виникають нервові імпульси, які через нюховий нерв прямують спочатку до підкіркових центрів головного мозку (проміжний мозок), від яких передаються у нюховий центр кори кінцевого мозку, де й формується відчуття запаху.

Всі ми з дитинства знаємо, що потрібно берегти зір та слух, розуміємо, наскільки складне життя тих, хто не має можливості бачити і чути. А ось про роль нюху в повсякденному житті мало хто замислюється. Тим часом, людина здатна сприймати більш 10 тисяч запахів. Нюх інформує про властивості вдихуваного повітря, допомагає травленню, сприяє виділенню слини і травних соків, таким чином зберігаючи здоров’я.

Вміння відчувати аромати надзвичайно важливо для людини. Лише уявіть, що ми не відчули запах диму або зіпсованих продуктів – це попереджає нас про потенційну небезпеку та може загрожувати нашому життю. Нюх допомагає людині орієнтуватися у просторі, стимулювати смакові рецептори, та навіть визначати, чи існує у нас фізичне тяжіння до іншої людини чи ні. Разом з цим, це найменш вивчена фізіологічна функція людського організму.

У випадку з COVID-19, погіршення відчуття запахів (аносмія) зустрічається на перших етапах хвороби найбільш часто та є головним неврологічним симптомом. Тому якнайшвидше потрібно звернутись до лікаря отоларинголога чи невролога. Відмінною рисою від інших вірусних хвороб є те, що втрата нюху через COVID-19 є раптовою, і трапляється навіть коли людина не має нежиті. Також, втрата нюху може бути єдиним симптомом хвороби. Хороша новина — нюхові нейрони здатні до регенерації, і більшість людей менше, ніж за 4 тижні повністю відновлюють цю функцію. Погана новина полягає в тому, що не кожна людина після хвороби може відновити нюх повноцінно. Для когось відновлення нюху може зайняти навіть рік чи більше.

Найчастішими причинами втрати нюху та діагнози, що супроводжуються порушенням нюхової функції (за версією дослідників Пенсільванського університету 2002 року):

  • з боку носової порожнини та приносових пазух – риносинусит, поліпи носової порожнини, синехії нюхової ділянки, сторонні тіла;
  • з боку верхніх дихальних органів – бактеріальні та вірусні інфекційні захворювання;
  • з боку нервової системи – гостре порушення мозкового кровообігу, хвороба Альцгеймера, Паркінсона, травми голови, параліч Белла;
  • з боку ендокринної системи – цукровий діабет, гіпотиреоз.

Нагадуємо, що в разі погіршення відчуття запахів слід відвідати лікаря – отоларинголога чи невролога.

Також сьогодні, в День нюху, ми пропонуємо Вам ознайомитись з кількома цікавими фактами про нюх:

1. У нашій носовій порожнині знаходиться близько 10 мільйонів нюхових клітин, які    забезпечені детекторами запахів. Нервові закінчення вловлюють запах і передають його у вигляді електричних імпульсів у мозок.

2. Існує зв’язок запаху і болю. Люди, які не відчувають болю — не розрізняють запахи. Вчені це пов’язують з тим, що за нюх і біль в головному мозку відповідає один і той же канал.

3. Жителі сучасних міст стають несприйнятливими до 70% міських запахів. А жителі далеких від цивілізації поселень здатні вловити в дикій природі запах людини, який проходив в певному місці кілька годин тому.

4. Існують деякі речовини, до яких людський ніс несприятливий. Наприклад, запах природного газу.

Найулюбленіші запахи багатьох людей: свіжий хліб; кава; свіжоскошена трава.

Життя без запахів не краще, ніж життя без світла і звуків. Бережіть себе!


Лікар з гігієни  харчування ДУ «ДОНЕЦЬКИЙ ОЦКПХ МОЗ» Тетяна Чайка

 

Зв'язок

Телефон

Телефон:

(06264) 1 72 12

Моб. тел.: 
+38 095 457 5453

Електрона адреса: 
obllabcentre_kram@ukr.net