Сіль стала ключовим компонентом дієт у всьому світі. Більшість людей споживають сіль через оброблені продукти та/або додають її в їжу в процесі приготування. У той час як невелика кількість солі необхідна для нашого здоров'я, занадто велика її кількість - тобто понад 5 грамів на день, за даними Всесвітньої організації охорони здоров'я (ВООЗ) - може призвести до підвищення ризику високого кров'яного тиску, серцевих захворювань та інсульту.
Вся сіль, незалежно від місця виробництва і кольору - це сіль натрію: і морська, і кам'яна, і рожева, гімалайська і так далі. Але сьогодні випускається, в тому числі і в Україні, харчова сіль з низьким вмістом натрію, в якій солоний смак зберігається завдяки добавці солі калію. Така здорова альтернатива допоможе знизити споживання натрію і компенсувати недолік калію в харчуванні.
Цікаві факти:
- У стародавньому Римі сіль подавали кожному гостю на знак дружби.
- Сіль дала назву двом областям Римської Імперії — Галлії та Галатії. Назва провінцій походить від римської назви кельтських племен галлів, які спочатку торгували із Римом сіллю і назва яких у римлян походить від старогрецького позначення слова сіль — «hal».
- У середньовічній Європі ціна солі була такою високою, що вона виконувала роль грошей.
- Хлорид натрію — єдина мінеральна речовина, яку людина споживає майже в чистому вигляді.
- Хлорид натрію (сіль) у великих кількостях є отрутою.
- Сіль — єдиний харчовий продукт, строк придатності до вживання якого вимірюється мільйонами років.
Біологічна функція:
Людина щорічно споживає в середньому близько 5 кг хлориду натрію. Кров, якої в організмі дорослої людини близько 5 літрів, містить близько 0,9 % NaCl. Щоденне виділення хлориду натрію із сечею становить зазвичай близько 15 г. В людському поті міститься близько 0,5 % NaCl, а тому у разі посиленого потовиділення рекомендовано вживати газовану воду, що містить 0,5 % NaCl.
Кому небезпечний надлишок солі в раціоні?
Звичайно, надмірне вживання солі здатне завдати шкоди навіть практично здоровій людині. Однак існує категорія пацієнтів, яким вкрай рекомендовано обмеження солі. Сюди відносяться люди, які мають:
- захворювання серцево-судинної системи, в тому числі гіпертонію, серцеву недостатність;
- хвороби нирок;
- порушення роботи підшлункової залози;
- виразкову хворобу шлунку, гастрит з підвищеною кислотністю;
- запальні процеси у кишківнику;
- ревматизм;
- запальні процеси очей і носа хронічного характеру, а також глаукому;
- захворювання шкіри;
- ожиріння;
- асцит - скупчення рідини в черевній порожнині.
Зводити до мінімуму вживання солі варто вкрай обережно!
Вирішивши підкоригувати вживання солі, не забувайте, що істотні відхилення від рекомендованої норми в ту чи іншу сторону не приведуть до бажаного результату. Все добре, що в міру!
Стежте за своїм здоров’ям, і воно зробить Ваше життя щасливим! Будьте здорові!

Біолог Мар’їнської філії ДУ «Донецький ОЦКПХ МОЗ» Світлана Ковалько |