logo Ukrainian flag
 
Обережно! Водно-нітратна метгемоглобінемія!

Життя та здоров'я людини тісно пов'язані з навколишнім середовищем, де одним із найважливіших компонентів є вода. В останні роки спостерігається зростання антропогенного забруднення ґрунтових вод нітратами, які без очищення споживає населення. Вживання води з наднормативним вмістом нітратів є небезпечним для здоров'я людини. З ним безпосередньо пов'язане захворювання – водно-нітратна метгемоглобі-немія у дітей віком до 3-х років, летальні випадки від якої реєструються все частіше.

Водно-нітратна метгемоглобінемія викликана токсичною дією нітратів, яка полягає в кисневому голодуванні тканин (гіпоксії), що розвивається внаслідок порушення транспортування кисню кров'ю, а також пригніченні активності ферментних систем, що беруть участь у процесах тканинного дихання. Крім того, з нітратів в організмі утворюються канцерогени – речо-вини, які провокують рак.

Групу підвищеного ризику становлять діти до 3-х років, а особливо немовлята віком до 1 року, яких вигодовують сумішами, приготованими на воді з концентрацією нітратів понад 50 мг/дм³. Чутливі до нітратів також особи похилого віку, хворі на анемію, люди із захворюваннями дихальної системи та захворюваннями серцево-судинної системи.

Ризик розвитку водно-нітратної метгемоглобінемії у дітей, особливо перших трьох років життя, пов'язаний насамперед з недосконалістю фер-ментних систем організму, біохімічних процесів, що відбуваються в ньому. Саме тому, чим менша дитина, тим тяжче перебігає хвороба.

Для попередження негативного впливу нітратів на здоров'я населення, і в першу чергу новонароджених та дітей по 3-х років, та запобігання виник-ненню отруєнь та захворювань, пов'язаних з водно-нітратною метгемоглобі-немією, Костянтинівська філія ДУ «Донецький ОЦКПХ МОЗ» рекомендує:

- дотримуватися гігієнічних вимог при облаштуванні та експлуатації колодязів;

- наскільки можна довше годувати немовлят першого року життя груд-ним молоком. Зміст нітратів у ньому низький, навіть якщо мати вживає питну воду із підвищеною концентрацією нітратів;

- виключити використання питної води з децентралізованих джерел (шахтні колодязі, трубчасті колодязі), в яких вміст нітратів перевищує нормативні показники, для живлення новонароджених та дітей до 3-х років;

- для приготування їжі та питних цілей дітям до 3-х років використо-вувати чисту від нітратів питну воду, а саме: воду із систем централізованого питного водопостачання або фасовану, бутильовану столову воду;

- з особливою обережністю застосовувати на своїй підсобній ділянці, яка використовується для вирощування сільськогосподарських продуктів, мінеральні та органічні добрива.

Звертаємо увагу батьків, які користуються для приготування їжі дітям до 3-х років водою із децентралізованих джерел, на те, що вони повинні володіти інформацією щодо якості води з метою недопущення отруєння дітей.

Щоб уникнути попадання та накопичення нітратів в організмі, необхід-но вчасно виявити їх вміст у воді та вжити заходів для її очищення.

Найпопулярніші методи очищення води від нітратів:

1. за допомогою установок зворотного осмосу;

2. спеціальними фільтрами з аніонообмінними смолами.

Також інформуємо, що для проведення лабораторних досліджень води Ви можете звернутись до будь-якого територіального підрозділу обласного центру контролю та профілактики хвороб МОЗ України.

Враховуючи вищевикладене, фахівці філії рекомендують населенню, з метою збереження свого здоров'я та здоров'я близьких, дотримуватися зазна-чених правил та рекомендацій.

 

Завідувач мікробіологічною лабораторією
Костянтинівської філії ДУ «Донецький ОЦКПХ МОЗ»              Алла БУБЛИК
 

Зв'язок

Телефон

Телефон:

(06264) 1 72 12

Моб. тел.: 
+38 095 457 5453

Електрона адреса: 
obllabcentre_kram@ukr.net