logo Ukrainian flag
 
Антибіотики за правилами.

З 2019 року рівень споживання антибіотиків в Україні зріс у 3,5 рази. Це може прискорити розвиток антибіотикорезистентності - однієї з найбільших загроз людства.

Антибіотики – це група препаратів, які діють виключно на бактерії. Такі ліки вбивають або ускладнюють їх ріст та розмноження.

Бактерії мають умовний поділ на групи залежно від будови клітинної стінки. Визначити цю групу і виписати правильний препарат може лише лікар.

Антибіотики не лікують вірусні інфекції та застуди.

І тут все дуже просто: віруси не мають клітинної стінки або інших клітинних структур, на які можуть діяти антибіотики.

До винайдення антибіотиків такі діагнози як менінгіт та пневмонія вважалися смертельними. Близько 90% людей з такими захворюваннями помирали. Відкриття антибіотиків дало можливість лікувати інфекційні хвороби, а поряд з вакцинацією і санітарно-гігієнічними заходами – стало головною причиною значного збільшення середньої тривалості життя протягом 20 століття.

Антибіотики врятували незліченну кількість життів і їх важливість складно переоцінити. Такі препарати працюють на користь людям, якщо вживати їх за правилами. Однак через неправильний прийом та самолікування, антибіотики можуть втрати свою ефективність. Людство може знову опинитись у реальності, коли пневмонія або деякі післяопераційні ускладнення стануть невиліковними.

Основні правила використання антибіотиків:

Приймати антибіотики лише за призначенням лікаря.

Основне правило – використовувати антибіотики тільки в тих випадках, коли без них неможливо обійтися. Розпізнати симптоматику, правильно прочитати результати досліджень, розрахувати дозу ліків у залежності від віку, стану здоров’я, враховуючи фактори токсичності, може лише лікар!

Раціональна антибіотикотерапія полягає в тому, що при виборі антибіотика лікар повинен врахувати низку факторів, зокрема, чутливість бактеріальної інфекції до певного виду антибіотика, коректне дозування, особливості прийому та тривалість курсу.

Дотримуватися призначеної лікарем схеми лікування антибіотиками.

Кожен препарат має свою тривалість дії. І важливо постійно підтримувати концентрацію діючої речовини протягом певного часу, аби лікування було ефективним. Саме від цього залежить кратність прийому та необхідність приймати препарат виключно через відповідну кількість годин. Багато хто помилково сприймають інформацію про кратності прийому, якщо рекомендовано приймати 3 рази на день, це не означає, що прийом повинен бути на сніданок, обід і вечерю. Це означає, що прийом здійснюється через 8 годин. Якщо 2 рази на день, то точно через 12 годин.

Доза та тривалість лікування залежить від збудника інфекції та стану хворого.

Припинення прийому чи зниження дози може призвести до повторної активності даної бактерії та утворення резистентності до антибіотика. Збільшення ж дози може призвести до виникнення побічних ефектів від токсичної дії антибіотика.

Антибіотики переважно запивають водою. Фруктові соки, молочні продукти, алкоголь негативно впливають на засвоєння деяких ліків. Після вживання антибіотиків необхідно почекати 3 години, а тоді вже споживати молочні продукти. Компоненти, що містяться в грейпфрутовому соку, теж можуть зменшити ефект антибіотиків.

Допивати призначений лікарем курс до кінця.

При правильному призначенні антибіотиків ефект можна помітити вже через 24-72 години. Якщо симптоми послабились або зникли – це не ознака того, що лікування можна припинити. Прийом препаратів не можна переривати або скорочувати. Інакше інфекцію можна не вилікувати до кінця, активність бактерій відновиться, можуть з'явитись віддалені ускладнення та антибіотикорезистентність.

Самовільно не змінювати антибіотик на той, який допоміг вам при схожих симптомах.

Не залежно від того, що симптоми захворювань можуть бути однакові, наприклад, підвищена температура, не можна змінювати препарати самостійно. Навіть при неефективності першого засобу. якщо стан не покращується впродовж трьох днів – зверніться до лікаря. Спеціаліст підбере нову схему лікування. Варто звернутися до лікаря і у разі виникнення ускладнень від прийому антибіотиків.

Не передавати та не радити антибіотики іншим людям.

У кожного препарату є протипоказання, сумісність прийому із супутніми захворюваннями та іншими препаратами. Наприклад, є препарати, які дозволені з певного віку (12 чи 16 років) і призначати їх дітям – категорично заборонено. Є препарати, які можуть призводити до загострення хронічних захворювань. Підбирати препарат може лише лікар, проаналізувавши історію хвороби пацієнта та його симптоми. Самостійне призначення антибіотика, який комусь допоміг, більше схоже на лотерею, аніж на раціональний підхід до лікування.

Не займайтесь самолікуванням!

За останні десятиліття було створено дуже мало нових антибіотиків. Це несе глобальну катастрофу для людства. Якщо нічого не змінювати - через кілька десятків років бактерії будуть нечутливі до всіх відомих наразі видів протимікробних засобів, тобто жоден з відомих антибіотиків не буде працювати. Лише раціональний прийом антибіотиків дає змогу відстрочити резистентність та отримати час для створення нових препаратів.

У світі існує понад 100 видів антибіотиків.

700000 людей щороку помирає від хвороб, які спричинені резистентними бактеріями.

10 років потрібно,аби розробити антибіотик і він потрапив у лікарню

До 1 млрд долларів може коштувати пошук та розробка одного антибіотика

У 3,5 разі більше антибіотиків стали вживати українці з появою пандемії COVID-19

Антибіотики десятиліттями допомагали людям і рятували нас від смертельних захворювань. Тепер антибіотики потребують нашої допомоги. Якщо ми хочемо надалі долати бактеріальні інфекції, то повинні дотримуватись правил використання антибіотиків,інакше звичайна пневмонія знову стане смертельним захворюванням.

А щоби не хворіти: не забувайте регулярно мити руки, уникайте контакту із хворими людьми, та вчасно робіть щеплення.

 

 

Олена Тітова Слов'янська філія
 

Зв'язок

Телефон

Телефон:

(06264) 1 72 12

Моб. тел.: 
+38 095 457 5453

Електрона адреса: 
obllabcentre_kram@ukr.net