logo Ukrainian flag
 
ВСЕСВІТНІЙ ДЕНЬ БОРОТЬБИ З ГЕПАТИТАМИ.

19 травня відзначається Всесвітній день боротьби з вірусними гепатитами, проголошений Міжнародним Альянсом з боротьби з гепатитами, що об’єднує понад 200 асоціацій хворих на гепатити у всьому світі. Перший Всесвітній день боротьби з вірусними гепатитами був запроваджений у 2008 році.

Гепатит – це запалення печінки, викликане, переважно, вірусною інфекцією. Існує п’ять основних вірусів гепатиту, звані типами A, B, C, D і E.

Всі вірусні гепатити поділяються на дві групи – з ентеральним або парентеральним механізмом зараження.

До першої групи належать гепатити А і Е, заразитися якими можна при вживанні інфікованої вірусом води або продуктів харчування, а також через брудні руки.

До другої групи належать гепатити B, C, D, які передаються статевим, трансплацентарним (від матері плоду), побутовим (через прилади для гоління, зубні щітки, мочалки) шляхами, при лікувально-діагностичних маніпуляціях забрудненим медичним інструментарієм (ін’єкції, операції, трансфузії крові), проведенні нестерильним інструментом процедури манікюру, татуажу, пірсингу, а також при використанні однієї голки різними людьми при вживанні ін’єкційних наркотиків.

Від моменту зараження до появи перших ознак хвороби проходить різний час: від 2-6 тижнів при гепатиті А, до 2-4 і навіть 6 місяців при гепатиті В.

Найбільшу небезпеку становить хронічний перебіг гепатитів, який характерний для гепатитів B, C та D. Довгостроковими ускладненнями цих інфекцій є цироз та гепатоцелюлярна карцинома.

Імовірність того, що вірусна інфекція гепатиту В стане хронічною, залежить від віку, в якому людина набуває інфекцію. З найбільшою ймовірністю хронічні інфекції розвиваються у дітей. Так, хронічні інфекції у дітей першого року життя розвиваються в 80-90%, у дітей до 6 років – в 30-50% випадків.

Вірус гепатиту D може інфікувати тільки тих людей, хто інфікований вірусом гепатиту В. Подвійна інфекція може призводити до розвитку серйозної хвороби.

Вірусний гепатит С в більшості випадків (до 90%) розвивається без чітко виражених ознак хвороби і довгий час залишається нерозпізнаним, внаслідок чого, приблизно у 55-85% перехворілих, розвивається хронічний гепатит. У осіб з хронічною інфекцією гепатиту С ризик цирозу печінки становить 15-30% в межах 20 років.

Щоб уберегтися від зараження гепатитами, необхідно дотримуватися таких правил:

1. Не вживати некип’ячену воду, завжди мити фрукти і овочі, а також мити руки після відвідування туалету і перед їжею. Так можна запобігти зараженню гепатитами А і Е;

2. Для запобігання зараження гепатитами В, С і D необхідно уникати контакту з біологічними рідинами інших людей, в першу чергу з кров’ю:

– переривання передачі вірусу гепатиту В забезпечують санітарно-гігієнічні заходи: індивідуалізація всіх предметів особистої гігієни і роздільне їх зберігання (прилади для гоління, зубні щітки, мочалки, гребінці та ін.), попередження мікротравм в побуті та на виробництві;

– найчастіше гепатити В і С передаються статевим шляхом, тому слід уникати випадкових статевих зв’язків, використовувати бар’єрні контрацептивні засоби;

– татуювання або пірсинг повинні проводитися тільки стерильним обладнанням;

– закривайте будь-які порізи або відкриті рани.

3. Найбільш дієвим засобом профілактики вірусного гепатиту В є вакцинація.

Будьте обачні, дбайте про своє здоров’я. Зверніться до лікаря, якщо у вас є стійкі або тривожні симптоми, які, на вашу думку, можуть бути викликані гепатитом.

 

Завідувач відділення епідеміологічного нагляду (спостереження та профілактики інфекційних хвороб)
Добропільської філії ДУ «Донецький ОЦКПХ МОЗ»              Людмила СЕВАСТЬЯНОВА
 

Зв'язок

Телефон

Телефон:

(06264) 1 72 12

Моб. тел.: 
+38 095 457 5453

Електрона адреса: 
obllabcentre_kram@ukr.net