logo Ukrainian flag
 
ПРОФІЛАКТИКА ДИРОФІЛЯРІОЗУ.

Дирофіляріоз  -  трансмісивна глистна інвазія, яка передається через укуси інфікованих кровосисних комах. На території України, в тому числі і у нас, в Донецькій області, реєструються випадки зараження людей тільки одним видом гельмінта -  Dirofilaria repens. За останні 5 років на території  Донецької області зареєстровано 20 випадків захворювання людей на дирофіляріоз.

Що ж таке дирофілярія? Це тонкий, ниткоподібний круглий гельмінт білого кольору, довжиною  15-30см, товщиною з сурову нитку. Основними хазяївами та джерелом зараження дирофіляріозом  для людини являються хворі тварини родин псових і котячих, до яких належать безпритульні та домашні собаки і коти, в крові яких знаходяться мікроскопічно дрібні личинки паразита. Самка гельмінта щодоби виділяє в кров тварин до 5 тисяч личинок (мікрофілярій), які циркулюють там до 9 місяців. Максимальний термін життя дирофілярії в організмі тварин становить 2 роки. Передача паразита людині від хворої тварини відбувається тільки через укуси заражених кровосисних комах. При кровосмоктанні  живі личинки  потрапляють в організм комара, де протягом 10 днів розвиваються до інвазійної стадії.  Переносниками та проміжними хазяївами дирофілярій являються різні види комарів ( в т.ч. і підвальні), які реєструються на території нашої області. Потрапивши в організм людини, личинки гельмінта виростають, але статевої зрілості не досягають. Тому не відбувається утворення мікрофілярій і людина не є джерелом інвазії, а тільки факультативним господарем дирофілярій.  Зазвичай в організмі людини паразитує 1 особина, дуже рідко – 3-4.

Від моменту укусу людини зараженим комаром до перших проявів захворювання проходить від 1 місяця до 3-х років. Дорослі гельмінти локалізуються під шкірою або слизовою оболонкою на любій частині тіла.  Найчастіше всього вражаються повіки, ділянки навколо очей, скроні, передпліччя, голова, шия, груди та інші ділянки тіла. В місці локалізації паразита утворюється пухлина, яку часто приймають за злоякісне новоутворення.  Також, характерним симптомом є пересування гельмінта під шкірою (до 30см на добу). Часто хворі скаржаться на головний біль, нудоту, слабкість, підвищення температури тіла, сильний біль і печію в місці локалізації паразита.

Лікування дирофіляріозу відбувається шляхом хірургічного видалення гельмінта. При проведенні лабораторного дослідження видаленого паразита підтверджується діагноз.   Профілактика дирофіляріозу полягає в захисті людини і домашніх тварин від укусів комарами. Для цього використовуються різного роду репеленти, фумігатори, інсектициди, в приміщеннях потрібно засітчувати вікна, двері. Для домашніх тварин рекомендують різні види захисних ошийників від кровосисних комах.

Проблемним питанням залишається боротьба з безпритульними тваринами, чисельність яких зросла в десятки разів в зв’язку з виїздом населення області із зон проведення бойових дій. Неможливо встановити, скільки безпритульних тварин заражені дирофіляріями. Бо саме вони є джерелом зараження домашніх тварин і людей. Тому необхідно регулярно звертатись до ветеринарних лікарів для обстеження домашніх тварин на гельмінтози,  проводити лікування.

Пам’ятайте, дотримання цих рекомендацій мінімізує вірогідність зараження паразитами вас і ваших домашніх улюбленців.

 

В.о.завідувача санітарно-карантинного відділу                                                 О.М.Медвєдєва

 

 

 

Зв'язок

Телефон

Телефон:

(06264) 1 72 12

Моб. тел.: 
+38 095 457 5453

Електрона адреса: 
obllabcentre_kram@ukr.net