logo Ukrainian flag
 
Небезпека наявності нітратів в питній воді.

Організм людини на 75% складається з води. Постійний процентний вмісту води в організмі людини є важливою умовою його існування та нормальної життєдіяльності. А від якості води, що споживається людиною, залежить його здоров'я.

Сучасна еколого-гігієнічна ситуація відображає глобальне забруднення довкілля різними сполуками, в тому числі і джерел питного водопостачання. При лабораторних дослідженнях води індивідуальних та громадських колодязів, каптажів в 60-100% проб реєструються перевищення  вмісту нітратів від вимог нормативів.

Нітрати попадають в питну воду з господарсько-побутовими стоками, з сільськогосподарських полів, городів, що обробляються органічними чи неорганічними добривами, вбиралень, вигрібних ям, споруд та мереж каналізації, місць утримання худоби, складів добрив та отрутохімікатів розташованих ближче ніж 20 метрів від вододжерел. В теперішній час на якість води впливає ситуація, пов’язана з військовими діями.

Вода забруднена нітратами особливо небезпечна для дітей, вагітних жінок, хворих на анемію, серцево-судинні захворювання, хвороби дихальних шляхів, порушення обміну речовин, гормональні порушення. Самі нітрати малотоксичні, але в організмі під впливом кишкової мікрофлори вони перетворюються в нітрити, останні перетворюють гемоглобін в метгемоглобін.

При гострому отруєнні нітратами виражена синюшність шкіри і слизових оболонок, різка загальна слабкість, сонливість, головокружіння, сильні головні болі, потемніння в очах, задишка, порушення координації рухів, зниження артеріального тиску, збільшення частоти серцевих скорочень, у важких випадках – судоми, втрата свідомості, коматозний стан.

При тривалому вживанні забрудненої нітратами води розвивається хронічна нітратна інтоксикація: підвищується концентрація метгемоглобіну крові більше 2%, а це спричиняє кисневе голодування органів і тканин, можливий розвиток хронічних гастритів, гастродуоденітів, виразкової хвороби, захворювань печінки і жовчовивідних шляхів, дистрофічні зміни в серцевому м’язі, захворювання і порушення функції нирок, порушення зі сторони нервової і серцево-судиної систем, алергії. В період вагітності, вони можуть спричинити загрозу переривання вагітності і бути причиною вроджених вад розвитку у немовлят.

Власникам колодязів та каптажів, де зареєстровані відхилення якості води за вмістом нітратів, необхідно виконати заходи для нормалізації якості води:

- місце облаштування колодязів необхідно розмістити на відстані не менше 20 метрів від вбиралень, вигрібних ям, тваринницьких приміщень та інших місць забруднення грунту та водоносних горизонтів;

- ізолювати колодязь від проникнення дощових та талих вод;

- стінки колодязя облаштувати залізобетоном, бетоном, керамікою, каменем на цементному розчині, щоб не було щілин;

- надземна частина колодязя (оголовок) облаштовується не менше ніж 0,8 метрів вище рівня землі.

З метою недопущення забруднення води в колодязі, оголовок необхідно щільно закривати  кришкою з металу, дерева або залізобетону, в радіусі 2 метри по периметру оголовка колодязя необхідно цементувати з нахилом від колодязя.

Пам’ятайте про необхідність вживання питної води гарантованої якості. Пийте доброякісну воду та будьте здорові!

 

 

 

Завідувачка відділення епіднагляду (спостереження) та профілактики неінфекційних захворювань КРАМАТОРСЬКОЇ РАЙОННОЇ ФІЛІЇ ДУ «ДОНЕЦЬКИЙ ОЦКПХ МОЗ»

Надія ЖОЛУДЬ.

 

Зв'язок

Телефон

Телефон:

(06264) 1 72 12

Моб. тел.: 
+38 095 457 5453

Електрона адреса: 
obllabcentre_kram@ukr.net