logo Ukrainian flag
 
Криниця - як джерело водопостачання.

Джерела є виходи ґрунтових і підземних вод на земну поверхню під впливом різних природних факторів. В реаліях нашого життя, в умовах дефіциту водних ресурсів, техногенних катастроф або бойових дій, криниці (каптажі) можуть стати єдиним джерелом безпечної прісної води, придатної для використання в господарсько-питних цілях. У зв’язку с цим порушується питання використання підземних вод (джерел) як альтернативного джерела питного водопостачання.

В регіонах, особливо у сільській місцевості, де спостерігається пробле-ма з питною водою та активно використовуються системи децентралізова-ного водопостачання на базі джерел місцеве населення повинне знати, що існують санітарні вимоги щодо влаштування джерел.

Якщо невідомі якісні характеристики підземних вод - слід відібрати проби води та відправити на аналіз до лабораторії, щоб отримати висновок з хімічного та мікробіологічного складу джерельної води.

Фахівці Костянтинівській філії ДУ «Донецький ОЦКПХ МОЗ» нагаду-ють що ті джерела, які використовуються населенням нецентралізовано, то навколо них потрібно хоча б облагороджувати територію, стежити за її санітарним станом, а саме:

- забір води з джерел, що сходять, здійснюється через дно каптажної камери, з низхідних - через отвори в стіні камери;

- каптажні камери низхідних джерел повинні мати водонепроникні стіни (за винятком стіни з боку водоносного горизонту) та дно, що досягається шляхом влаштування глиняного замку. Камери висхідних джерел обладнуються глиняним замком по всьому периметру стін. Матеріалом стін може бути бетон, цегла чи дерево певних порід;

- каптажні камери повинні мати горловину з люком та кришкою, обладнані водозабірною та переливною трубами, мати трубу спорожнення діаметром не менше 100 мм, вентиляційну трубу та повинні бути поміщені у спеціальні наземні споруди у вигляді павільйону чи будки. Територія навко-ло каптажу має бути огороджена;

- водозабірна труба повинна бути обладнана краном з гачком для підвішування відра та виведена на 1-1,5 м від каптажу. Поряд з краном влаштовується лава для відер. На землі біля кінця водозабірної та переливної труб влаштовується замощений лоток для відведення надлишків води у водовідвідну канаву;

- горловина каптажної камери повинна бути утеплена і підніматися над поверхнею землі не менше ніж на 0,8 м. Для захисту каптажної камери від затоплення поверхневими водами повинні бути обладнані вимощення з цегли, бетону або асфальту з ухилом у бік водовідвідної канави.

- з метою запобігання каптажній камері від занесення піском влашто-вується зворотний фільтр з боку потоку води, а для звільнення води від суспензії каптажну камеру поділяють переливною стінкою на два відділення: одне - для відстоювання води та подальшої його очищення від осаду, друге - для забору освітленої води;

- для цілей огляду, очищення та дезінфекції каптажу у стіні камери повинні влаштовуватися люки та дверцята, достатньої висоти та розмірів, щоб забезпечити зручне проведення дезінфекції.

- у джерел і безпосередньо на них не можна смітити, прати білизну.

При візуальній чистоті води головна небезпека може полягати у мікробіологічному та хімічному складах.

Саме з цієї причини не рекомендується вживати джерельну воду з будь-яких джерел, насамперед із джерел, розташованих у зонах ведення сільськогосподарських робіт, поблизу великих населених пунктів, промисло-вих підприємств та автомагістралей. Також слід звернути увагу на санітарний стан території навколо джерела. На ній не повинно бути побутового сміття та самовільно організованих каналізаційних стоків.

І якщо Ви бачите необладнане джерело, відповідно до вище переліче-них вимог, пити з такого джерела – небезпечно для здоров'я! У багатьох джерелах очікується присутність кишкової палички, хвороботворних мікро-бів, які викликають дизентерію, сальмонельоз, черевний тиф. При вживанні води з невідомого джерела можна заразитися інфекціями, такими як гепатит А, дизентерія та іншими кишковими інфекціями. Будь-яка вода, якщо її не взяли із централізованої системи водопостачання, потребує кип'ятіння!

Використання води з джерел у харчуванні дітей, новонароджених неприпустимо у зв'язку з можливим підвищеним вмістом у ній нітратів та інших шкідливих речовин, що негативно впливають на організм, особливо першого року життя. З метою недопущення виникнення зазначених симптомів у дітей грудного віку слід замінювати колодязну, джерельну воду безпечною та якісною бутильованою питною водою, призначеною для відповідних груп населення, при приготуванні штучних сумішей для харчування новонароджених, які перебувають на штучному вигодовуванні.

Зверніть увагу!

Що перед використанням джерельної води необхідно впевнитись у її безпеці, а для цього треба залучити фахівців обласного центру контролю та профілактики хвороб Міністерства охорони здоров’я України для подаль-шого проведення лабораторного контролю якості питної води.

 

 

Завідувач мікробіологічною лабораторією
Костянтинівської філії ДУ «Донецький ОЦКПХ МОЗ»                                    Алла БУБЛИК
 

Зв'язок

Телефон

Телефон:

(06264) 1 72 12

Моб. тел.: 
+38 095 457 5453

Електрона адреса: 
obllabcentre_kram@ukr.net