logo Ukrainian flag
 
Поради, які збережуть зір нашим дітям.

Щорічно у другий четвер жовтня відзначається Всесвітній день зору згідно з рішенням Всесвітньої організації охорони здоров'я. Цей день покликаний для залучення уваги до проблем сліпоти, порушення зору і реабілітації людей з порушенням зору.

За комп’ютером майже 24/7

Наразі в Україні більша частина шкіл вимушено перейшла на дистанційне навчання. Знову тривають уроки у форматі онлайн. Дистанційне навчання – необхідний захід, через який учні та педагоги змушені годинами знаходитись перед екранами гаджетів та девайсів. До того ж після навчання діти одразу перемикаються на розважальний контент у гаджетах – це вже стало для багатьох вкоріненою звичкою. Тому час життя в гаджетах збільшується чи не вдвічі.

Чим небезпечне багаточасове сидіння перед екраном

Під час роботи з комп'ютером чи смартфоном виникає навантаження на очі значно більше, ніж при читанні паперової книги чи навіть перегляду телебачення. Це пов'язано з тим, що при навчанні та роботі перед екраном доводиться з близької відстані зосереджено читати дрібний текст, розглядати малюнки, цифри та динамічні зображення, швидко змінювати фокусування зору з екрану на клавіатуру.

Під час тривалого перебування перед екраном з'являється так званий комп'ютерний синдром. Він проявляється у спазмі акомодації, а також у пересушені рогівки ока через зменшення частоти моргання, що пов'язано з надмірною зосередженістю. Все це призводить до перенапруження зорових м'язів та як наслідок викликає швидке стомлення очей, їхньої печії та погіршенню зору. Небезпека багаточасового сидіння перед екраном впливає не тільки на орган зору. Так, за необхідності продовжувати навчальний процес до кінця навчального часу – діти компенсують напруження, перевтому та погіршення зору зменшенням дистанції від ока до зошита/клавіатури/монітора, нахиляючись нижче/ближче до робочої поверхні. При цьому порушується осанка, створюються передумови для викривлення хребта та погіршення роботи внутрішніх органів. Супутня прихована загроза для організму – наслідки гіподинамії. Набуті патології органу зору, хребта тощо можуть обмежити в подальшому вибір спеціальності (професії) де є обмеження за станом здоров’я.

Деякі поради для збереження зору

1. Правильно організуйте робоче місце. Під час дистанційного навчання приміщення має бути добре освітленим та систематично провітрюватись. При роботі с комп'ютером його монітор має бути на рівні очей та знаходитись на відстані 50-70 см. Якщо освітленість недостатня, обов'язково використовуйте настільну. Для правші вона має розміщуватись зліва, для шульги – справа. Зверніть увагу на те, що лампа має освітлювати лише книги й зошити, а не екран. В інакшому випадку на екрані з'являться відблиски, які змусять очі ще більш напружуватись.

2. Зменште яскравість дисплею. Один із методів, який убереже ваш зір при дистанційці, – увімкнення «теплого» режиму на пристрої. Цю опцію можна знайти в налаштуваннях дисплею. Увімкнення функції «нічний режим» або зменшення яскравості екрану дозволить зменшити навантаження на зір.

3. Слідкуйте за дотриманням перерв у роботі. Під час дистанційного навчання головне навантаження припадає на очі, тому необхідно з уважністю ставитись до перерв та відпочинку від екрана. Рекомендовано кожні дві години робити перерву на 15-20 хвилин. Окрім того, варто дотримуватися правила 20-20-20. Його сенс полягає у наступному: кожні двадцять хвилин необхідно робити паузу на 20 секунд та дивитись на об'єкти, що знаходяться на відстані понад 20 футів (приблизно 6 метрів). Це дозволяє розслабити очні м'язи та зберігати гостроту зору попри підвищене навантаження. У процесі  сконцентрованої роботи доволі важко самостійно слідкувати за часом, тому радимо встановити на ноутбук чи смартфон спеціальний таймер.

4. Не забувайте моргати. Під час роботи перед екраном в наслідок меншого кліпання повіками пересихає роговиця ока, тому не забувайте моргати, коли довго працюєте за комп’ютером. Моргайте кожні 5 секунд, якщо відчули, що очі перенапружені. Це сприяє зволоженню рогівки. Іноді для її зволоження офтальмологи рекомендують використовувати спеціальні краплі.

5. Робіть гімнастику для очей. Виконання цих простих вправ допоможе зняти напруження та зберегти здоров'я очей. Їх потрібно робити наприкінці занять та під час перерв:

- повторіть очима уявні обриси геометричних фігур, положення голови залишається рівним;

- поперемінно дивіться очима вправо, вліво, вверх, вниз, затримуючись в цих положеннях на 1-2 секунди. Повторіть вправу не менше 10 разів, уважно слідкуючи за тим, щоб положення голови залишалося рівним;

- міцно заплющте очі на 5 секунд, потім розслабтеся.

6. Гуляйте на свіжому повітрі та грайте в активні ігри. Нинішні школярі, особливо учні міських шкіл, мало часу проводять на свіжому повітрі, а дорослі тим паче! Онлайн-ігри та спілкування у соцмережах витіснили активні розваги на подвір'ї. Між тим під час прогулянок відбувається постійна зміна фокусування зору на об'єктах, що розташовані на різній відстані. Це є відмінним тренуванням для зорових м'язів. Рекомендовано гуляти не менше двох-трьох годин щодня.

 

Батьки! Забезпечте необхідні умови та контролюйте учбовий процес Ваших дітей в домашніх умовах. Нагадуйте про перерви, відпочинок, прогулянки на свіжому повітрі та необхідність фізичних вправ. За можливості – організуйте проведення профілактичного огляду дитини у офтальмолога. Бережіть здоров’я своїх дітей!

 

Зв'язок

Телефон

Телефон:

(06264) 1 72 12

Моб. тел.: 
+38 095 457 5453

Електрона адреса: 
obllabcentre_kram@ukr.net