Хронічна серцева недостатність розвивається в результаті ослаблення скорочувальної функції міокарда і є наслідком склерозу серцевого м'яза, гіпертонічної хвороби, загального атеросклерозу судин, вад серця та іншого.
Основним проявом серцевої недостатності є задишка, серцебиття, набряки. Вони зумовлені порушенням обмінних процесів в органах та тканинах організму. Відбувається накопичення в організмі недоокислених продуктів обміну білків, жирів, вуглеводів, порушення водно-сольового обміну, затримка в організмі води та натрію. На ліквідацію цих обмінних порушень має бути спрямоване дієтичне харчування.
Харчування має бути фізіологічно повноцінним. Дієтотерапія хворих з недостатністю кровообігу має бути орієнтована на підвищення скорочувальної функції міокарда, а також на боротьбу з набряками тканин. Основні особливості харчування при хронічній серцевій недостатності:
1. Зниження добового споживання кухонної солі (до 5 г на день). При серцевій недостатності відбувається значна затримка натрію в організмі. Дієта, що містить кухонну сіль у надмірній кількості, призводить до наростання серцевої недостатності, тоді як дієта з обмеженням хлориду натрію дає сприятливий терапевтичний ефект. Обмежене надходження в організм кухонної солі є однією з основних умов, що забезпечують успішне лікування хворих з серцевою недостатністю. Не досолюйте їжу в процесі приготування, приберіть зі столу сільничку, замінюйте сольові приправи на безсольові спеції. Звертайте увагу на вміст солі у харчових продуктах (більшість виробників вказують концентрацію натрію на 100 грамів). Велика кількість хлориду натрію міститься у ковбасних виробах, маринадах, соліннях, консервації (солені огірки, томати), готових до вживання заморожених блюдах, сирах («Бринза», «Фета», плавлений та інші).
2. Ретельне дотримання питного режиму. За наявності ознак ХСП об'єм рідини, що споживається, потрібно зменшити до 1 л на добу, включаючи супи та інші рідкі страви (лише для хворих з гемодинамічно - стабільною ХСН — до 1,5—2 літрів на добу). Слід мати на увазі, що багато фруктів і овочів містять понад 90% води. При цьому кількість рідини, яка вводиться протягом дня, не повинна суттєво перевищувати кількість виділеної сечі. Необхідний постійний контроль за динамікою маси тіла, кількістю випитої рідини та виділеної сечі за добу. Одна додаткова порція рідини можлива при тривалій фізичній напрузі. Різке обмеження рідини недоцільно, так як воно ускладнить виведення азотистих шлаків та інших продуктів обміну, викликає слабкість, запори.
3. Підтримка оптимального рівня калію у крові, так як крім порушень в обміні натрію, при хронічній серцево-судинній недостатності виявлено чітке зниження вмісту внутрішньоклітинного калію, що призводить до значних дистрофічних змін у міокарді. При цьому в м'язі серця відбувається накопичення іонів натрію, які токсично впливають на внутрішньоклітинні ферменти. Діуретична дія калію, а також його позитивний вплив на скорочувальну здатність міокарда є підставою до призначення хворим на серцеву недостатність дієти з підвищеним вмістом калію. Джерелами калію є: мандарини, апельсини, інжир, банани, абрикоси як свіжі, так і сушені, родзинки, суниця, смородина, чорнослив, шипшина, картопля, капуста, морква, буряк, житній хліб, вівсянка, зелень, різні види горіхів, печінка тварин, риби, молочних продуктів.
Сприятливий вплив на функції серцево-судинної системи мають також солі магнію. Магній взаємодіє з кальцієм, як антагоніст. Кальцій надає тонусу судин, звужує їх, скорочує м'язи, а магній – розслаблює та розширює судини. Саме тому необхідно щодня включати в меню продукти багаті на магній. Джерелами магнію є: молоко та молочні продукти, морська риба, бобові, гречка, овес, морква, курага, малина, полуниця, ожина, банани, авокадо, грейпфрут.
4. Включення до раціонів продуктів, багатих харчовими волокнами, і які мають лужну дію, так як при ХСН спостерігається тенденція до ацидозу. Сюди належать молоко та молочні продукти, овочі та фрукти (яблука, банани, буряк, капуста, морква, лимони, диня, картопля, апельсини, персики) та соки з них, крупи. Цілісний вміст харчових волокон в раціоні - 25-35 г на добу. Овочі та фрукти- найважливіша частина раціону, яка забезпечує організм, крім того, пектином, мікроелементами, вітамінами та має низьку калорійність. Необхідно вживати фрукти (свіжі чи запечені); відварені чи запечені овочі. Каші та хліб - відповідають за енергетичне насичення організму. Перевагу слід віддавати повільним вуглеводам, цільнозерновому хлібу, рисовій, гречаній, вівсяній та інших кашам.
5. Необхідно зменшити споживання ліпопротеїдів низької щільності («насичених» жирів) та збільшити вживання ліпопротеїдів високої щільності («корисних», «ненасичених» жирів), які в помірній кількості здатні знизити вміст холестерину у плазмі крові, захистити судини від атеросклеротичних уражень (оливкова, кукурудзяна, льняна олія, горіхи, нежирні молочні продукти, риба, авокадо). Ліпопротеїди низької щільності, які несуть небезпеку високого ризику розвитку атеросклерозу, містяться у вершковому маслі, топленому та свинячому жирі, копчених виробах, сосисках. Саме вживання цих продуктів слід обмежити!
6. Харчування при захворюваннях серця у стадії компенсації має бути повноцінним.
Різні порушення харчування (недостатня кількість білків, вітамінів, надлишковий прийом кухонної солі) сприяють розвитку декомпенсації. До харчування хворих з ХСН у стадії компенсації висуваються такі основні вимоги: нормальна енергетична цінність раціону; правильне співвідношення основних інгредієнтів їжі – білків, жирів та вуглеводів, повне задоволення потреб організму у вітамінах та мінеральних солях. Особам із ХСН рекомендовано виключити: фаст-фуд, напівфабрикати, консерви; смажену на олії, гостру, пряну їжу; соління та маринади; концентровані м'ясні бульйони; жирні сорти м'яса, субпродукти, ковбаси, сосиски; міцний чай, кава; алкоголь, тютюн. Добове меню пацієнта з ХСН насамперед має бути збалансовано щодо білків, жирів, вуглеводів, покривати енергетичні витрати, насичене важливими для серця мікроелементами. Білки- важливий структурний елемент клітин. Щодня рекомендовано з'їдати 2-3 порції протеїну. Еквівалент однієї порції: 100 г риби, м'яса (нежирної яловичини, телятини, птиці); 1 яйце. Обмежувати білки в раціоні необхідно лише у разі ниркової недостатності та азотемії. Молочні продукти. Оптимальна кількість - 2-3 порції: 100 г сиру; 1 склянка молока жирністю 1-2% або 1 склянка кефіру, ряжанки, йогурту без добавок; 2 ст. л. сметани жирністю не більше 15 %. Рекомендуються продукти багаті на ліпотропні речовини (сир, тріска, вівсяна каша та ін.). Жирні страви виключаються. М'ясо рекомендується давати переважно у відвареному вигляді (у ньому менше екстрактивних речовин, що збуджують нервову систему та серце). Усі страви готуються без солі.
7. Підтримка оптимальної маси тіла. Ррекомендовано мати вдома ваги та контролювати показники маси тіла 2-3 рази на тиждень. Набір 2-3 кілограм за 3 дні свідчить про затримку рідини та вимагає консультації лікаря та корекції схеми лікування.
Дуже важливо зменшити масу тіла при її надлишку. Для цього треба дотримуватися низькокалорійної дієти та збільшити фізичне навантаження. Для зниження маси тіла без негативних наслідків для організму необхідно звернутися за рекомендаціями для лікаря. Абсолютно нешкідливим для здоров'я прийнято вважати втрату ваги на 2-4 кг на місяць, знижувати масу тіла потрібно поступово, тоді результат буде стійкий.
8. Неабияке значення має обсяг їжі, особливо з'їдається в один прийом. Рясна їжа веде до переповнення шлунку та підйому діафрагми, що негативно позначається на роботі серця, тому хворий повинен їсти не менше 5 разів на день. Приймати їжу востаннє потрібно пізніше як за 2 години до сну. Причому на вечірній час має припадати не більше 25% від добового обсягу їжі.
9. З раціону харчування виключаються речовини, які збуджують ЦНС і серцево-судинну систему, тобто всі види алкогольних напоїв, міцний чай та натуральна кава, какао, шоколад, м'ясні, рибні та грибні навари, гострі страви, копченості. Замість сілі поставте на стіл баночки із ароматними травами (петрушкою, базиліком, орегано, розмарином, кмином, кінзою), сушеними травами, цибулею, часником, лимонним соком, паприкою, це наддасть їжі яскравості смаку. Віддавайте перевагу простим стравам із мінімальною кулінарною обробкою. Роздрукуйте на окремих аркушах рекомендовані, заборонені продукти та повісьте на холодильник.
Пам’ятайте про фізичне навантаження. Помірне фізичне навантаження показано більшості пацієнтів з ХСН, у зв'язку з покращенням ефективності серцевих скорочень. Однак, перед початком таких навантажень необхідно отримати консультацію лікаря щодо виду фізичного навантаження, його тривалості та частоти. Лікар переконається, що новий вид активності не перевантажує серце за вашого поточного стану, підкаже, яких вправ бажано уникати.
Міцного здоров'я всім! |